Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy w centrum uwagi. W Łodzi przedstawiono wyniki raportu Stowarzyszenia SeniorAPP. Seniorom doskwiera samotność i bieda

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
W Łodzi odbyła się konferencja „Tak może wyglądać również Twoja przyszłość. Codzienność polskich seniorów”. Jej głównym punktem było przedstawienie wyników ogólnopolskiego raportu "Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla seniorów w Polsce", który przygotowali twórcy aplikacji SeniorApp ułatwiającej funkcjonowanie osobom starszym. Z raportu wynika, że polscy seniorzy są dość aktywni i radzą sobie dobrze z codziennymi sprawami. To co dolega im najbardziej to samotność, brak bezpośredniego kontaktu z bliskimi i pogarszająca się sytuacja finansowa. Równocześnie w porównaniu z ubiegłym rokiem więcej osób wskazuje, że jest aktywna i często wychodzi z domu.

Głównym celem przygotowania tegorocznego raportu (poprzedni przygotowano w 2021 roku) było poznanie potrzeb osób starszych. W rozwiązywaniu ich problemów ma pomóc aplikacja SeniorApp, która łączy osoby starsze z tymi, które chcą i mogą im pomagać.

Zadbanie o sytuację obecnych seniorów oznacza też dbanie o to, by osoba młoda w przyszłości nie borykała się z problemami zdrowotnymi, finansowymi i samotnością – podsumowuje Przemysław Mroczek z SeniorApp.

Badanie (polegało na wypełnianiu ankiet) przeprowadzono w lipcu i sierpniu 2022 roku. Wzięły w nich udział 1384 osoby starsze, powyżej 55 roku życia (80 procent to kobiety) oraz opiekunowie, którzy na co dzień zajmują się pomaganiem seniorom. W tym przypadku ankiety wypełniło 898 osób, aż w 85 procentach były to kobiety.

W raporcie poruszono zagadnienia dotyczące zdrowia osób starszych, ich potrzeb i sytuacji materialnej oraz społecznej.

Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, czy żyją aktywnie? Jakiej pomocy potrzebują, z jakiej korzystają? Czy proszą o wsparcie i czy mogą na nie liczyć? Określili również największe przeszkody w proszeniu o pomoc. Pomoc, której potrzebują seniorzy – podobnie jak ta grupa społeczna – jest zróżnicowana. Wśród najczęściej wymienianych i oczekiwanych form wsparcia znajdują się: zdrowotne tj. opieka lekarska, rehabilitacyjna, pielęgnacyjna (61 proc. ankietowanych), życiowe (25 proc.) i finansowe (21 proc. badanych). Co czwarta osoba deklaruje, że nie potrzebuje żadnej pomocy. Coraz częściej zmorą starszych staje się samotność. Brak zaspokojenia potrzeby bliskości deklaruje już 6 proc. pytanych.

Badanie wykazało też, że okres pandemii, wojny i inflacji obniżył bezpieczeństwo finansowe seniorów. Tylko niecałe 3 proc. osób starszych twierdzi, że ich sytuacja materialna jest bardzo dobra, ponad 17 proc. badanych określa poziom swojego bezpieczeństwa finansowego jako dobry, a ponad 64 proc. mówi, że jest on przeciętny. Niemal 16 proc. przyznaje, że ich sytuacja materialna jest zła lub bardzo zła. Co więcej, 33 proc. badanych stwierdza, że pogorszyła się ona w ciągu ostatniego roku, u ponad 52 proc. pozostała bez zmian, a poprawiła się jedynie w ok. 15 proc. grupie.

Spośród osób, które wsparcia potrzebują, niespełna połowa (43,74 proc.) przyznaje, że je otrzymuje. Co czwarty ankietowany, mimo że wymaga wsparcia, nie może na nie liczyć. Ponad połowa badanych pomoc otrzymuje od rodziny (49 proc) i znajomych (13 proc.). Zdecydowanie mniej może liczyć na instytucje (25 proc.) i państwo (15 proc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany