Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN. Dokument trafi na biurko prezydenta

Jakub Oworuszko AIP
Ok. godz. 2:00 w nocy ze środy na czwartek Senat przyjął bez poprawek ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Poparło ją 57 senatorów. Kilka godzin wcześniej wojewoda mazowiecki nakazał zamknięcie ulic wokół ambasady Izraela w Warszawie, pod gmachem której miał odbyć się manifestacja środowisk narodowych.

Wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera po konsultacjach z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim wydał rozporządzenie zakazujące poruszanie się w okolicy ambasady Izraela aż do 5 lutego. Tym samym uniemożliwił środowiskom narodowym organizację manifestacji. - Uważamy, że blokowanie manifestacji jest ograniczaniem swobody zgromadzeń, ale nie będziemy konfrontowali się z policją i państwem polskim w tym trudnym momencie - powiedział Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press.

Przeczytaj też: Andrzej Duda: Nie było żadnego udziału Polski, nie było żadnego udziału Polaków jako narodu w Holokauście

Sipiera uważa, że zakaz manifestacji powinien zostać wydany przez władze Warszawy. Z kolei miasto przekonuje, że nie miało takiej możliwości ze względu na tryb w jakim ją zgłoszono. „Ustawa nie daje samorządom możliwości zakazania zgromadzenia” - napisała na Twitterze prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, zamieszczając przy tym pismo adresowane do szefa MSWiA w którym już we wtorek proszono o wsparcie służb bezpieczeństwa.

Gdy w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim ogłaszano decyzję o tygodniowej blokadzie ulic przy izraelskiej ambasadzie senackie komisje debatowały nad nowelizacją ustawy o IPN od której rozpoczął się spór na linii Polska - Izrael.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami polityków Prawa i Sprawiedliwości senatorowie większością głosów zdecydowali, by ustawa została przyjęta bez poprawek. Zmian chciała opozycja. Senatorowie PO zaproponowali, by sporny artykuł 55a ustawy (mówiący o karach za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie) został doprecyzowany o sformułowania „obozy koncentracyjne” i „obozy zagłady”. Pozostał on jednak w formie przyjętej w Sejmie, czyli mówiącej ogólnie o „zbrodniach nazistowskich”. Głosowanie nad ustawą ma odbyć się już dziś w Senacie.

Przeczytaj też: Ruszył portal GermanDeathCamps.info

- Nie widzę żadnego powodu, żeby tę ustawę zmieniać - oceniła wczoraj wicepremier Beata Szydło, która podkreślała, że urodziła się w Oświęcimiu i dorastała wśród ludzi, którzy pamiętali obóz Auschwitz-Birkenau i tych „którzy ten obóz stworzyli i byli w nim katami”. - To byli Niemcy. My, Polacy, byliśmy ofiarami, tak jak ofiarami byli Żydzi i naszym obowiązkiem jest bronić prawdy i dobrego imienia Polski i Polaków. Ta ustawa jest niczym innym jak tylko właśnie pokazaniem tej prawdy historycznej - podsumowała była premier.

W środę o ostatecznym kształcie ustawy marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawiał z ambasador Izraelą Anną Azari, która po spotkaniu nie chciała rozmawiać z dziennikarzami.

W całej sprawie pojawił się jeszcze jeden wątek. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki przyznał, że strona izraelska od roku zgłasza swoje wątpliwości dotyczące ustawy reprywatyzacyjnej. - Ta ustawa nie budzi zadowolenia Izraela - przekonuje Jaki, który stoi na czele komisji zajmującej się tzw. „dziką reprywatyzacją” w Warszawie. - To spór dyplomatyczny - potwierdziła Azari w rozmowie z wp.pl. Ambasador podkreśliła jednak, że spór o kształt ustawy reprywatyzacyjnej nie ma „nic wspólnego z wybuchem, który był w sobotę”.

Część zreprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie (często niezgodnie z prawem) to pożydowskie kamienice. Co istotne, w grudniu ubiegłego roku amerykański Senat przyjął jednogłośnie projekt tzw. ustawy 447 (Justice for Uncompensated Survivors Today), która daje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w odzyskaniu żydowskich majątków, które nie mają już spadkobierców. Ustawa czeka na podpis prezydent Donalda Trumpa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o IPN. Dokument trafi na biurko prezydenta - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany