Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia z Łodzi zgubil pendriva... z ważnymi danymi

(KZ)
Sąd Okręgowy w Łodzi poszukuje  pendrive zgubionego przez przez jednego z sędziów.Czytaj więcej na następnej stronie
Sąd Okręgowy w Łodzi poszukuje pendrive zgubionego przez przez jednego z sędziów.Czytaj więcej na następnej stronie Polska Press
Sąd Okręgowy w Łodzi poszukuje pendrive zgubionego przez przez jednego z sędziów.

Na nośniku zapisane były projekty orzeczeń czyli postanowień, wyroków oraz uzasadnień do nich, przygotowane przez sędziego Pawła Hajdysa.
Dokumenty zawarte na pendrive zawierały szereg danych osobowych. Jeśli chodzi o wyroki – to tam, co do zasady, Sąd wskazuje imię i nazwisko strony oraz przedmiot sprawy. W przypadku postanowień, zakres danych uzależniony jest od ich przedmiotu. I tak – jeśli strona czy świadek powoływały się na stan zdrowia (swój czy osób najbliższych) i tym uzasadniały np. niemożność stawiennictwa, wniosek o ustanowienie pełnomocnika, to Sąd wydając postanowienie odwoływał się do tych danych. Mogło dojść do opisania schorzeń, rokowań, wskazania czasokresu zwolnienia itp. W przypadku wniosku o przyznawanie zwrotu kosztów dojazdu do sądu czy utraconego zarobku, pojawią się dane naszego pracodawcy, rodzaj środka lokomocji, jakim się poruszamy wraz z naszym numerem rachunku bankowego czy adresem, pod jaki ma trafić przelew. W dokumentach przechowywanych na pendrive mogły znaleźć się również dane dotyczące sytuacji rodzinnej, majątkowej czy sytuacji finansowej.

Z szerszym zakresem danych będziemy mieć do czynienia w uzasadnieniach, gdzie Sąd wykorzystuje dane zawarte w aktach sprawy i opisuje stan faktyczny spraw, okoliczności zdarzenia. Może się zdarzyć, że w uzasadnieniu – oprócz danych wskazanych powyżej – Sąd poda również numer telefonu czy adres mailowy. Nie można wykluczyć aby były tam takie dane jak numer pesel, numer i seria dowodu osobistego.

Opisana sytuacja dotyczy danych przetwarzanych w X i XIII Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Łodzi i tych spraw, które były w referacie sędziego Pawła Hajdysa, tj. wpłynęły do sądu w okresie od kwietnia 2016 roku do końca sierpnia 2019 roku, w szczególności tych, które zakończyły się.

Możliwe, że ktoś będzie próbował wykorzystać dane tam zapisane. Ta sytuacja może również rodzić obawę, czy nie dojdzie do udziału w przedsięwzięciach, w których wystarczy wykazanie się przez podmiot jedną czy kilkoma danymi, jakie są dostępne na nośniku, aby działać w imieniu i na rzecz innej osoby.

W związku z powyższym, Sąd Okręgowy prosio czujność, a w przypadku uzyskania informacji o ewentualnych próbach wykorzystania danych, którymi dysponował Sąd i o niezwłoczne zawiadomienie organów ścigania oraz kontakt z sądem. Może bowiem dojść do naruszenia dobrego imienia, próby kradzieży tożsamości czy utraty kontroli nad własnymi danymi.
Osoby majće dodatkowe pytania lub chcące przekazać dodatkowe informacje dotyczące zdarzenia, mogą się kontaktować z powołanym w Sądzie inspektorem ochrony danych Mileną Skonieczną mailowo ([email protected] ), a także telefonicznie (42 677 89 06).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany