Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium ambulatoryjne z NFZ. Co to jest? Właśnie korzystają z niego Iwona i Gerard z programu "Sanatorium miłości"!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
27.03.2009 polanica zdroj zaklad przyrodoleczniczy wielka pieniawa w polanicy zdroju uzdrowisko wody mineralne zdrowie leczenie wodolecznictwo ochrona zdrowia kurort zdroje zabiegi lecznicze dariusz gdesz / polskapresse gazeta wroclawska
27.03.2009 polanica zdroj zaklad przyrodoleczniczy wielka pieniawa w polanicy zdroju uzdrowisko wody mineralne zdrowie leczenie wodolecznictwo ochrona zdrowia kurort zdroje zabiegi lecznicze dariusz gdesz / polskapresse gazeta wroclawska Dariusz Gdesz / Polskapresse
Do sanatorium na leczenie ambulatoryjne pacjent może wyjechać w roku tyle razy, ile chce. W zależności od potrzeb ma zapewnione 6, 12 lub 18 dni zabiegowych. Każdemu przysługują 3 bezpłatne zabiegi z zakresu fizjoterapii dziennie.

Kto może wyjechać w ramach NFZ do sanatorium ambulatoryjnego
Na leczenie ambulatoryjne mogą wyjechać dorośli jak i dzieci od 3 roku życia.

Gdzie możesz korzystać z zabiegów
Leczenie ambulatoryjne dostępne jest w różnych miejscowościach - nad morzem np.: Kołobrzeg, Świnoujście, Sopot, w miejscowościach nizinnych - Ciechocinek, Inowrocław, Busko, jak i w górskich: Szczawnica, Rabka, Rymanów, Jelenia Góra, Polanica.

Są pieniądze na kuracje, brakuje kuracjuszy

Z leczenia ambulatoryjnego w 2022 r w naszym regionie skorzystało zaledwie 178 osób. Fundusz zdrowia przeznaczył na takie leczenie ponad 37 tys. zł.
W tym roku z leczenia ambulatoryjnego skorzystało już 159 kuracjuszy. Na ten rok NFZ zarezerwował na takie leczenie 207 tys. zł.

Jak załatwić leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku
E-skierowanie na uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na takim samym druku jak skierowanie na leczenie sanatoryjne. Do e-skierowania lekarz może dołączyć informację o od pacjenta o chęci skorzystania z leczenia ambulatoryjnego lub pacjent przesyła taką prośbę informację drogą pocztową albo przez IKP (jeśli pacjent posiada dostęp).

Ty decydujesz gdzie i kiedy chcesz się leczyć
Ubezpieczony, który złożył wniosek o leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku sama decyduje gdzie i kiedy chce się leczyć. Jedyny warunek, który musi spełnić to aby wybrać uzdrowisko w którym leczy się schorzenie z powodu którego wybiera się na kurację i miało podpisaną umowę z NFZ (takich placówek jest kilkadziesiąt). Skierowanie na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe należy złożyć do NFZ co najmniej na 30 dni przed planowanym wyjazdem, a związane jest to z obsługą skierowania w oddziale tj. rejestracją i oceną skierowania przez lekarza specjalistę.


Kto za co płaci

Pacjent wyjeżdżający na leczenie ambulatoryjne do uzdrowiska we własnym zakresie zapewnia sobie wyżywienie i zakwaterowanie w danej miejscowości - w samym domu sanatoryjnym, na kwaterze prywatnej lub u znajomych. NFZ płaci tylko za zabiegi z których wyjeżdżający korzysta.

Ile zabiegów mamy zagwarantowane?
Pacjent wedle ma do wyboru 6, 12 lub 18 dni zabiegowych. Zabiegi wykonywane są od poniedziałku do soboty. Korzystający z tej formy leczenia ma zapewnione 3 zabiegi dziennie przy czym jeden z użyciem tworzyw naturalnych (borownia, solanka czy siarka).

Grzybobranie 2023 w Łodzi i w regionie. Czy są grzyby w podł...


Jeździsz ile chcesz

Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o składanie skierowań na tę formę leczenia. Najczęściej pacjenci korzystają z tego leczenia raz w roku. Zdaniem Magdaleny Góralczyk z działu prasowego ŁOW NFZ mniejsze zainteresowanie tą formą kuracji wynika z faktu, że wiąże się ona z koniecznością poniesienia przez pacjenta zdecydowanie większych kosztów finansowych związanych z wyjazdem, opłata za zakwaterowanie i wyżywienie.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany