Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium a koronawirus. Przed wyjazdem każdy z pensjonariuszy będzie musiał wykonać test

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
07.12.2015, kielce, sanatorium polanika. fot. dawid lukasik/polska press
07.12.2015, kielce, sanatorium polanika. fot. dawid lukasik/polska press brak
Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu pandemii.

Leczenie uzdrowiskowe będzie przysługiwać tym pacjentom, którzy: mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca; mieli rozpocząć leczenie w okresie od 14 marca do 14 czerwca ( nie wyjechali z powodu pandemii); musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni) i kolejnym pacjentom z listy oczekujących na rozpoczęcie leczenia.

- Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału NFZ. - Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia w punktach pobrań zwanych drive-thru. Sfinansuje je fundusz zdrowia.

Podstawą do wykonania testu jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Pacjent zostanie pisemnie poinformowany przez NFZ gdzie może wykonać takie badanie. Gdy test wypadnie negatywnie uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Pacjenci, którzy w czasie pandemii otrzymali z funduszu skierowanie na leczenie wraz z dokumentacją mają czas na jej zwrócenie do 31 lipca. Mogą je odesłać pocztą lub złożyć w sali obsługi NFZ przy ul. Targowej 35. Natomiast osoby, które musiały z powodu pandemii przerwać leczenie w uzdrowisku i przebywali w nim mniej niż 15 dni powinni skontaktować się z placówką w której odbywali leczenie i ustalić termin na dokończenie turnusu. Mają na to czas do 30 września.

Łódzki oddział NFZ obliczył, że od 14 marca do 28 kwietnia pacjenci z powodu pandemii zwrócili 3 000 skierowań. Dla porównania w analogicznym okresie w 2019 r wpłynęło 300 rezygnacji.

Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni pandemii pracownicy łódzkiego oddziału NFZ wykonali 3500 telefonów do potencjalnych kuracjuszy z informacją o konieczności dokonania zwrotu skierowania wraz z dokumentacją medyczną w celu zamiany skierowania na kolejny możliwy termin po ustaniu okresu epidemicznego.

Wniosek na nowe skierowanie można składać dopiero po 12 miesiącach od powrotu z kuracji.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany