Ruszyły zapisy do szkół doktorskich na Uniwersytecie Łódzkim

Magdalena Jach
Magdalena Jach
fot. Maciej Andrzejewski UŁ
Od 22 lipca można rekrutować się do nowo utworzonych Szkół Doktorskich Uniwersytetu Łódzkiego. Kandydaci mogą ubiegać się o możliwość kształcenia w 24 dyscyplinach naukowych, włącznie z naukami medycznymi. Przed zainteresowanymi wieloetapowa rekrutacja, która w wielu aspektach różni się od systemu przyjmowania na studia I i II stopnia. Wszystkie informacje znaleźć można na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego (zakładka „Oferta dydaktyczna”).

Rekrutacja - gdzie i kiedy?
Uniwersytet Łódzki utworzył cztery Szkoły Doktorskie: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem. Ta ostatnia Szkoła prowadzona będzie wspólnie z dwoma instytutami Polskiej Akademii Nauk – Instytutem Biologii Medycznej oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych.

Elektroniczna rejestracja kończy się 11 sierpnia, do 14 sierpnia należy składać dokumenty, a pierwszy etap weryfikacji kandydatów, test z języka obcego, zaplanowano na 4 września. Rozmowy z kandydatami natomiast przeprowadzone zostaną w dniach 18-20.09.2019. Wszystkie informacje o rekrutacji do Szkół Doktorskich UŁ można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego – www.uni.lodz.pl , w zakładce Oferta dydaktyczna (na samej górze strony) lub bezpośrednio pod tym linkiem: https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/szkoly-doktorskie.

Zasady rekrutacji 
O przyjęcie do Szkoły Doktorskiej może ubiegać się osoba z tytułem magistra, magistra inżyniera lub równorzędnym. Nie można kształcić się w więcej niż jednej Szkole Doktorskiej równocześnie. W przeciwieństwie do rekrutacji na studia pierwszego i drugiego stopnia, nie trzeba tutaj wnosić opłaty rekrutacyjnej. 

Sprawdzanie predyspozycji kandydatów rozpoczyna się od testu z języka obcego nowożytnego, z którego trzeba uzyskać minimum 60% możliwych do uzyskania punktów. Komisja rekrutacyjna ocenia również dotychczasowy dorobek naukowy kandydata i opracowany przez niego konspekt pracy doktorskiej. 

Jednym z elementów rekrutacji jest również rozmowa z kandydatem, podczas której komisja sprawdza jego wiedzę w wybranym obszarze badawczym, motywację do kształcenia się w Szkole Doktorskiej, znajomość metod badawczych w danej dyscyplinie naukowej oraz - w razie potrzeby - podstawowe informacje z zakresu finansowania projektów badawczych. 

Programy Szkół Doktorskich UŁ stwarzają doktorantom możliwość uzyskania kwalifikacji na zaawansowanym poziomie w zakresie odnoszącym się nie tylko do procesu realizacji pracy doktorskiej, ale obejmujących także trening zawodowy (wzmacnianie warsztatu badawczego oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie pracy dydaktycznej) i rozwój osobisty (kompetencje miękkie, w tym kształcenie umiejętności aktywnego planowania własnej kariery oraz rozwój w zakresie kreatywnego rozwiązywania problemów). 

Umiejętności te są konieczne nie tylko do pomyślnego zakończenia kształcenia w Szkole Doktorskiej, ale także w rozwoju kariery zawodowej. Jednocześnie programy kształcenia pozwalają realizować badania interdyscyplinarne. Kształcenie we wszystkich szkołach trwa 4 lata i jest bezpłatne.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie