Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza bezpłatny program wsparcia prawnego ofiar błędów medycznych! Każdy poszkodowany uzyska darmową pomoc

Monika Góralska
Monika Góralska
Elnur/123rf.com
Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych w czasie konferencji z dnia 3 listopada br. zainaugurowała nowy bezpłatny, ogólnopolski program pomocy prawnej poszkodowanym przez błędy lekarskie i negatywne efekty stosowania substancji farmaceutycznych. Jak podkreślił prezes fundacji dr Tymoteusz Zych, na 30 tys. ofiar błędów medycznych w Polsce tylko 2 tys. z nich dochodzi swoich roszczeń. Dr Zych nawiązał również do głośnej sprawy ciężarnej kobiety zmarłej w szpitalu w Pszczynie.

Według wyliczeń Prokuratury Krajowej w Polsce nawet 30 tys. osób rocznie pada ofiarą błędów medycznych, a zaledwie 2 tys. z nich dochodzi swoich praw na drodze sądowej. Większość z nich nie wie bowiem, że ma do tego prawo lub nie posiada środków finansowych na pokrycie kosztów postępowania sądowego. Tymczasem Konstytucja RP oraz Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a także wiele innych aktów prawnych gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo w czasie pobytu w szpitalu czy jakiegokolwiek kontaktu z placówką medyczną.

Z tego powodu Fundacja Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych uruchomiła pierwszy w Polsce program nieodpłatnej pomocy prawnej poszkodowanym przez błędy lekarskie i negatywne efekty stosowania substancji farmaceutycznych.

Czytaj także: Lekarz lub pielęgniarka źle Cię potraktowali? Zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta. Jak złożyć skargę i jakie prawa ci przysługują?

Czym jest błąd medyczny?

Błędem medycznym określa się niewłaściwe postępowanie ze zdrowiem lub życiem ludzkim prowadzące do wyrządzenia krzywdy w postaci okaleczenia, spowodowania dodatkowego cierpienia i bólu, depresji, a także strat majątkowych takich jak utrata zarobków czy zwiększenie kosztów utrzymania.

Lekarz lub placówka medyczna może popełnić błędy w postaci np. postawienia niewłaściwej diagnozy i podjęcia nieodpowiedniego leczenia, niewłaściwego wykonania procedury medycznej, wydania orzeczenia lekarskiego niezgodnego ze stanem faktycznym. W przypadku błędu medycznego pacjentowi należy się rekompensata w postaci odszkodowania finansowego, uzyskania różnego rodzaju świadczeń, finansowania kosztów dalszego leczenia czy dostępu do rehabilitacji.

Zobacz także:

Kto może skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej?

Prezes Fundacji, dr Tymoteusz Zych w czasie konferencji prasowej Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych, która odbyła się 3 listopada br. odniósł się do poruszającej sprawy śmierci ciężarnej 30-latki w szpitalu w Pszczynie. Prawnik stwierdził, że była ona wynikiem "błędów w zakresie rozumienia i stosowania prawa".

Niezależnie od wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji, kobiecie w stanie zagrożenia życia powinna być udzielona pomoc, bez względu na narażenie i zagrożenie życia dziecka. Dr Zych podkreślił, że nie jest tu konieczna zmiana prawa, ale tak rażącego błędu medycznego można byłoby uniknąć dzięki zmianie praktyki stosowania prawa. Właśnie w tym celu powstał program bezpłatnej pomocy prawnej osobom poszkodowanym na skutek błędów medycznych.

Do programu może się zgłosić każdy poszkodowany pacjent lub członek jego rodziny. W czasie konsultacji z prawnikiem zostanie oceniony stan prawny danej sytuacji. Następnie pokrzywdzony otrzyma wsparcie w postępowaniu cywilnym i karnym.

Fundacja będzie także prowadziła anonimowy wykaz orzeczeń spraw, w których będzie pomagać. W ten sposób ma powstać również Kodeks dobrych praktyk postępowania w służbie zdrowia, który ma zwiększyć jakość i bezpieczeństwo całego systemu ochrony zdrowia.

Do zespołu ekspertów, udzielających bezpłatnej pomocy prawnej poszkodowanym należą m.in.:

  • radca prawny dr Józef Zych, prawnik, polityk, Marszałek Sejmu II kadencji w latach 1995–1997,
  • radca prawny dr Tymoteusz Zych, Prezes Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych,
  • radca prawny Jarosław Witkowski, ekspert do spraw błędów medycznych, lekarskich i okołoporodowych.

Jak otrzymać wsparcie?

Aby skorzystać z darmowej pomocy prawnej należy wysłać wiadomość na adres: [email protected] lub zadzwonić pod numer + 48 690 343 773 w godzinach 8:00-22:00.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: Fundacji Pomocy Ofiarom Błędów Medycznych.

ZOBACZ: Usunął pacjentowi zdrową nerkę, zostawił tę z nowotworem. Lekarz skazany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza bezpłatny program wsparcia prawnego ofiar błędów medycznych! Każdy poszkodowany uzyska darmową pomoc - Strona Zdrowia

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany