Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

RPO w sprawie kart parkingowych. Czy będzie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

(kz)
Krzysztof Zając
Zmienione zasady wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych, które powodują, że już za miesiąc dotychczasowe tracą ważność, budzą protesty zainteresowanych. Rzecznik praw obywatelskich również ma poważne zastrzeżenia do nowej ustawy.

Skarżący kwestionują zgodność z konstytucją przepisu, który przewiduje utratę ważności kart parkingowych z dniem 1 grudnia 2014 roku. Uważają też, że niekonstytucyjny jest przepis, który nie przyznaje prawa do karty parkingowej osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, mającym obniżoną sprawność ruchową, którym dotychczas przysługiwało takie prawo.

Zdaniem rzecznika zachodzą wątpliwości, czy ustanawiając nowe kryteria, warunkujące otrzymanie prawa do karty parkingowej, parlament dokonał dopuszczalnej ingerencji w prawa nabyte tych osób. Intencją Sejmu było zagwarantowanie osobom mającym zasadnicze problemy z poruszaniem się rzeczywistej możliwości korzystania z miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych poprzez zmniejszenie liczby kart parkingowych, znajdujących się w obiegu. W szczególności chodziło o wyeliminowanie z obiegu kart podrobionych oraz wystawionych na osoby, które już nie żyją.

– W celu wyeliminowania nieprawidłowości ustawodawca powinien stosować w pierwszej kolejności środki mniej ingerujące w prawa obywateli, a dopiero wówczas, gdy okażą się one nieskuteczne, korzystać ze środków o większej dolegliwości – twierdzi RPO w piśmie do ministra infrastruktury i rozwoju.

Rzecznik przypomniał też, że założony cel zamierzano osiągnąć poprzez rezygnację z bezterminowych kart parkingowych i zastąpienie ich kartami z określonym, maksymalnie pięcioletnim terminem ważności, wprowadzenie zabezpieczeń technicznych karty oraz utworzenie centralnej ich ewidencji.
Tymczasem na skutek nowelizacji uprawnienia do otrzymania karty parkingowej zostały pozbawione osoby legitymujące się orzeczeniem, potwierdzającym lekki stopień niepełnosprawności i obniżoną sprawność ruchową oraz osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, których sprawność ruchowa uległa obniżeniu, jednak ich możliwości samodzielnego poruszania się nie są znacznie ograniczone.

Z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego wynika, że gwarancje pomocy państwa, kierowanej do osób niepełnosprawnych, w tym dotyczącej sfery komunikacji społecznej tych osób, nie mogą być ograniczane bez jednoznacznego i niewątpliwego potwierdzenia, że jest to rzeczywiście nieodzowne. A wydaje się, że w tym przypadku takiej konieczności nie było – sądzi RPO.
Od odpowiedzi ministerstwa zależy decyzja rzecznika o ewentualnym skierowaniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany