ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Rozwiodłem się z żoną. Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

ei24

2018-10-12 12:25

2018-10-12 12:25

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Rozwiodłem się z żoną. Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

ei24

2018-10-12 12:25

Na pytania Czytelników odpowiada adwokat Jerzy Ciesielski.
Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

Rozwiodłem się z żoną. Trzy miesiące później była żona powtórnie wyszła za mąż. Po czterech miesiącach urodziła chłopczyka. Mówi, że jest to moje dziecko. Czy prawnie mogę zostać uznany za jego ojca? - Sebastian S.

W opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie artykuł 62 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Stanowi on, że jeśli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.


Mogę uchodzić za niekaranego?

Za kradzież w sklepie alkoholu, kawy, czekolad i innych wyrobów spożywczych sąd skazał mnie na grzywnę. Spłaciłem ją w ratach. Czy w tej sytuacji w świetle prawa mogę uchodzić za niekaranego? - Krzysztof W.

Prawomocne wyroki sądowe, którymi orzeczono kary za przestępstwo, podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Karnym. Zatarcie skazania na grzywnę następuje w ciągu 5 lat od wykonania kary.

Wykonaniem kary jest zapłata grzywny. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe.

Czy sąd może mnie zwolnić z opłat?

Zarabiam miesięcznie około 1800 zł brutto. Czy w sprawie o alimenty, która trafiła już do sądu, może on zwolnić mnie z opłat? - Przemysław B.

Strona korzystająca z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych ma prawo zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego, jeżeli na podstawie oświadczenia zawierającego dane o jej stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania wykaże, że nie może bez uszczerbku utrzymania siebie i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Decyzja ta należy do sądu.

Mecenas Jerzy Ciesielski czeka na e-maile pod adresem: adwokat@express.lodz.pl. Pytania można również przesyłać listownie: Mecenas Jerzy Ciesielski, Redakcja „Expressu Ilustrowanego”, ul. ks. I. Skorupki 17/19, 90-532 Łódź. Adwokat udziela również bezpłatnych porad prawnych. Zapisy w sekretariacie redakcji, tel. 42 665-92-00.

Zobacz też:

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pytanie do prawnika

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ŁKS Pęczniew (gość)  •

Zebrałem szczaw i mirabelki rosnące na nasypach "stadionu" ŁKS-u. Ochrona posądziła mnie o kradzież i skierowała sprawę do sądu. Czy mam szansę na uniewinnienie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Srałem tam!

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Trollo (gość)  •

Czuję się jak ojciec Barnaby!

odpowiedzi (0)

skomentuj

pytanie do mecenasa

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

widzew końskie (gość)  •

Przyłapałem konia sąsiada na mojej łące ( wlazł w szkodę ) i wezwałem sąsiada do uiszczenia odszkodowania za stratowany płot i zeżarte siano. Tymczasem ten chłystek twierdzi, że ma zdjęcia konia na mojej łące co wg. niego jest dowodem na kradzież szkapy !!!!! że niby ja go uprowadziłem !!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj