Rozwiodłem się z żoną. Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

  Rozwiodłem się z żoną. Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

  ei24

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Rozwiodłem się z żoną. Czy zostanę uznany za ojca dziecka?
  1/2
  przejdź do galerii
  Na pytania Czytelników odpowiada adwokat Jerzy Ciesielski.
  Czy zostanę uznany za ojca dziecka?

  Rozwiodłem się z żoną. Trzy miesiące później była żona powtórnie wyszła za mąż. Po czterech miesiącach urodziła chłopczyka. Mówi, że jest to moje dziecko. Czy prawnie mogę zostać uznany za jego ojca? - Sebastian S.

  W opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie artykuł 62 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

  Stanowi on, że jeśli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.

  Mogę uchodzić za niekaranego?

  Za kradzież w sklepie alkoholu, kawy, czekolad i innych wyrobów spożywczych sąd skazał mnie na grzywnę. Spłaciłem ją w ratach. Czy w tej sytuacji w świetle prawa mogę uchodzić za niekaranego? - Krzysztof W.

  Prawomocne wyroki sądowe, którymi orzeczono kary za przestępstwo, podlegają rejestracji w Krajowym Rejestrze Karnym. Zatarcie skazania na grzywnę następuje w ciągu 5 lat od wykonania kary.

  Wykonaniem kary jest zapłata grzywny. Na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe.

  Czy sąd może mnie zwolnić z opłat?

  Zarabiam miesięcznie około 1800 zł brutto. Czy w sprawie o alimenty, która trafiła już do sądu, może on zwolnić mnie z opłat? - Przemysław B.

  Strona korzystająca z ustawowego zwolnienia od kosztów sądowych ma prawo zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego, jeżeli na podstawie oświadczenia zawierającego dane o jej stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania wykaże, że nie może bez uszczerbku utrzymania siebie i rodziny ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego. Decyzja ta należy do sądu.

  Mecenas Jerzy Ciesielski czeka na e-maile pod adresem: adwokat@express.lodz.pl. Pytania można również przesyłać listownie: Mecenas Jerzy Ciesielski, Redakcja „Expressu Ilustrowanego”, ul. ks. I. Skorupki 17/19, 90-532 Łódź. Adwokat udziela również bezpłatnych porad prawnych. Zapisy w sekretariacie redakcji, tel. 42 665-92-00.

  Zobacz też:

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie do prawnika

  ŁKS Pęczniew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Zebrałem szczaw i mirabelki rosnące na nasypach "stadionu" ŁKS-u. Ochrona posądziła mnie o kradzież i skierowała sprawę do sądu. Czy mam szansę na uniewinnienie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Srałem tam!

  Trollo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czuję się jak ojciec Barnaby!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanie do mecenasa

  widzew końskie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Przyłapałem konia sąsiada na mojej łące ( wlazł w szkodę ) i wezwałem sąsiada do uiszczenia odszkodowania za stratowany płot i zeżarte siano. Tymczasem ten chłystek twierdzi, że ma zdjęcia konia na...rozwiń całość

  Przyłapałem konia sąsiada na mojej łące ( wlazł w szkodę ) i wezwałem sąsiada do uiszczenia odszkodowania za stratowany płot i zeżarte siano. Tymczasem ten chłystek twierdzi, że ma zdjęcia konia na mojej łące co wg. niego jest dowodem na kradzież szkapy !!!!! że niby ja go uprowadziłem !!!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo