Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Celem jest ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Już 28 raz!

Anna Gronczewska
Grzegorz Gałasiński
Rozpoczyna się 28 Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jako pierwsi już w sobotę, 29 października kwestować będą uczniowie ponad 20 łódzkich szkół.

To już 28 raz

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi jest prowadzona od 28 lat. . Za pierwsze zebrane pieniądze udało się odrestaurować bramy cmentarne i pomnik Leopolda Zonera, drukarza, wydawcy i księgarza, współzałożyciela Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej. A wszystko dzięki Stanisławowi Łukawskiemu, którego nazywano legendą łódzkich przewodników. Sam w 2003 roku spoczął na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a wiele lat poświęcił na to, by zbierać pieniądze na renowację znajdujących się tam nagrobków.

- Za pieniądze zebrane w ubiegłym roku udało się odrestaurować siedem pomników – mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. - Dzięki temu możemy zakomunikować, że dokonaliśmy renowacji 200 nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

Ogromne potrzeby

Na renowacje czeka około 1000 zabytkowych pomników. Przez 28 lat prowadzonej kwesty zebrano ponad 1,8 miliona złotych. Rekordową była 25, jubileuszowa. kwesta Zebrano wówczas 132 tysiące złotych. W ubiegłym roku łodzianie na rzecz renowacji zabytków Starego Cmentarza przekazali 98 tysięcy złotych.

Wichura nie pomogła

Z siedmiu odnowionych w tym roku pomników aż cztery zostały zniszczone podczas ubiegłorocznej wichury. To między innymi nagrobki rodziny Fischer i Nilnikel z ewangelickiej części cmentarza. Oba zostały odnowione w 2010 roku. Pomnik rodziny Fischer to blokowa bryła, wczesno modernistyczna. Wichura oderwała ten wielotonowy pomnik od fundamentu. Podobnie było w przypadku rodziny Nilnikel. Ucierpiał też nagrobek rodziny Makiewiczów, w części katolickiej. Został odnowiony w 2017 roku. Wichura zniszczyła krzyż, częściowo skrzydło anioła. Zniszczony został też znajdujący się w pobliżu pomnik na grobie rodziny Kulpińskich. Zniszczona została całkowicie figura Chrystusa Miłosiernego.

- Niestety coraz częściej musimy tez odnawiać pomniki, które zostały zniszczone przez wandali – dodaje Cezary Pawlak. - Tak jak w przypadku nagrobka rodziny Jarisch, który znajduje się w ewangelickiej części Starego Cmentarza. Latem tego roku próbowano odpiłować głowę rzeźby znajdującej się na pomniku. Na szczęście była tak mocno umocowana, że nie udało się jej oderwać.

To Łodzianie decydują

Za zebrane w ubiegłym roku odnowiono też pomnik Berthy Sommer. Łodzianie w głosowaniu zadecydowali, że ma zostać odrestaurowany. W tym roku też wybiorą taki pomnik. Jedną z propozycji jest nagrobek Mateusza Kuzotowicza, To potomek jednej z najstarszej łódzkiej rodziny mieszczan – rolników. On sprzedał grunt na powiększenie Starego Cmentarza. Jest też urokliwy pomnik Aliny Edyty Hoffmanówny, w części katolickiej. Miała 6 lat i 6 miesięcy, gdy zmarła w szpitalu Anny Marii..
Kwestę już w sobotę rozpoczną uczniowie ponad 20 łódzkich uczniów szkół podstawowych i średnich Młodzież nie tylko będzie zbierać pieniądze, ale również posprząta nagrobki. W niedzielę kwestować mają przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujący się historią i ochroną zabytków Łodzi. W poniedziałek, 31 października pieniądze będą zbierać członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem i jego sympatycy. Natomiast w Dzień Wszystkich Świętych kwestować będą przedstawiciele władz Łodzi, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczyna się kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Celem jest ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Już 28 raz! - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany