Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa Orientarium w łódzkim zoo! Zobacz, co zostanie wybudowane

MR
W przyszłym tygodniu ciężki sprzęt wjedzie do części ogrodu zoo logicznego przeznaczonego na Orientarium, czyli kompleksu z fauną Azji Południowo–Wschodniej.

Maszyny zaczną wykopywać dół pod fundament tego ogromnego obiektu. W połowie października na placu budowy zaczną pracować żurawie, czyli wielkie dźwigi. A na przełomie tego i przyszłego roku będzie już widać zarys budynku.
– W przyszłym roku otworzymy wejście od strony ul. Krzemienieckiej, a główne od ul. Konstantynowskiej zostanie przebudowane – zapowiada Arkadiusz Jaksa, prezes spółki Miejski Ogród Zoologiczny.

Budynek Orientarium nie dość że będzie ogromny, bo o powierzchni dwóch hektarów, to jego konstrukcja jest niestandardowa. To dlatego zoo kilka miesięcy czekało na pozwolenie na rozpoczęcie budowy. Np. dźwigary dachowe będą miały długość 26 metrów, a sam dach zostanie zbudowany w nowoczesnej technologii. Będzie to pokrycie membranowe, przepuszczające promienie słoneczne, zapewniające wewnątrz naturalne światło.

Rozpoczyna się budowa Orientarium w łódzkim zoo! Zobacz, co zostanie wybudowane
Magdalena Rubaszewska

Budowa orientarium to największe przedsięwzięcie w osiemdziesięcioletniej historii łódzkiego zoo. Nigdy nie było ono tak gruntownie remontowane. Nowy kompleks powstaje w najbardziej zdegradowanej części ogrodu. Ale w innych miejscach trwa modernizacja i budowa obiektów. Wiosną przyszłego roku tygrysy i lwy będą korzystać z nowych, większych wybiegów, powstanie wybieg dla lemurów wari, pawilon dla hipopotamów karłowatych i ptaków wodno–błotnych, woliery dla papug, gdzie będzie można je karmić oraz dla sów.

Orientarium będzie składać się z dwóch części – pierwszej wejściowo–konferencyjnej i drugiej ze zwierzętami. Zostanie ona podzielona na trzy strefy– dla słoni indyjskich, akwariów oraz dla orangutanów, panter i niedźwiedzi. Zwierzęta będzie się oglądać także na wybiegach, zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Zamieszka tam kilkaset osobników 50 gatunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany