Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC-1. Oddanie do użytku w 2019 r. [WIZUALIZACJE]

Piotr Jach
Archiwalne zdjęcie zagospodarowywanego na nowo terenu CKiNI.
Archiwalne zdjęcie zagospodarowywanego na nowo terenu CKiNI. Kanon Architekci
Rozpoczynają się prace przy rewitalizacji ostatniej niezagospodarowanej części łódzkiego EC-1, południowo-wschodniej, w której znajdzie się siedziba Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, pierwszej w Polsce instytucji kulturalnej zajmującej się komiksem, grami komputerowymi oraz wirtualną rzeczywistością. W budynkach dawnych magazynów (na tyłach Planetarium) trwają już pierwsze wyburzenia. Właśnie uprawomocniło się zezwolenie na rozpoczęcie tam prac budowlanych, po raz pierwszy zaprezentowano też wizualizacje zrewitalizowanego kompleksu.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstanie na bazie czterech istniejących obecnie obiektów EC-1 - budynku parterowego, dwupiętrowego oraz dwóch na nowo odtworzonych chłodni kominowych już teraz nazywanych "wieżami". Zostaną połączone wygodnym przeszklonym pawilonem. Na dachach budynków mają powstać dostępne dla wszystkich tarasy.

Na parterze Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej znajdą się:

  • strefa prezentacji światów interaktywnych – ekspozycje stałe i czasowe oraz prezentacje warsztatów i innych aktywności podejmowanych w obszarach narracji interaktywnej,
  • strefa nowych technologii – pozwalająca odwiedzającym na wzięcie udziału w doświadczeniach z zakresu VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz AR (rozszerzonej rzeczywistości),
  • strefa retro – stała, interaktywna ekspozycja prezentująca popularne gry i sprzęt z lat 80. XX wieku.

Pierwsze piętro funkcjonować będzie jako Game Lab – strefa tworzenia gier, gdzie w skrócie przedstawiony zostanie proces powstawania gier, od koncepcji aż po produkcję, a sami odwiedzający będą mieli szansę sprawdzić się w roli twórców. Analitycznej formie warsztatów towarzyszyć będą także działania interaktywne, takie jak kreowanie wirtualnych postaci z wykorzystaniem technologii motion capture.

Na pierwszym piętrze swój początek będzie miała także stała wystawa ukazująca historię polskiego komiksu, od jego początku aż po współczesność, z uwzględnieniem najważniejszych dzieł, twórców i komiksowych postaci - zajmie "wieże".

Dalsza część ekspozycji znajdzie się na drugim piętrze, w całości poświęconemu sztuce komiksu. Oprócz wystawy stałej, przez cały rok funkcjonować będą tam także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe, w których zarówno młodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli zapoznać się z praktyczną stroną procesu powstawania komiksu.

Otwarcie CKiNI jest planowane na jesień 2019 r., na wrześniowe rozpoczęcie jubileuszowego, trzydziestego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, którego wieloletnia historia legła u podstaw idei stworzenia w Łodzi centrum komiksu i nowych mediów.

Wartość całego projektu to 21,7 mln zł, z czego prawie 14 mln zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany