Rozpoczęły się próbne matury - Pan Tadeusz, Ludzie bezdomni i wiersz Leśmiana na polskim

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Próbna matura 2021 w III LO w Łodzi (3.03.2021) Krzysztof Szymczak
Arkusze inne niż w latach bez pandemii Próbne matury 2021 – w szkole albo w domu Mickiewicz, Żeromski i Leśmian na polskim

Arkusze inne niż w latach bez pandemii

Próbne matury 2021 – w szkole albo w domu

Mickiewicz, Żeromski i Leśmian na polskim

W łódzkich szkołach rozpoczęła się próbna matura 2021, przygotowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Jedna trzecia szkół przeprowadza ją stacjonarnie w ścisłym reżimie sanitarnym, a pozostałe – w takiej formie, jaką ustaliły – albo zdalnie w czasie rzeczywistym albo potraktują ją jako materiał treningowy dla uczniów. Udział w próbie jest dobrowolny.

- Podstawową wartością tego testu diagnostycznego lub – jak najczęściej się go nazywa – próbnej matury jest to, że uczniowie po raz pierwszy dostają arkusze w takiej formie, w jakiej obowiązywać będą na maturze 2021 – podkreśla Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Już wczoraj poznali arkusz z języka polskiego na poziomie podstawowym, który jest złożony z dwóch części. Pierwsza to test i ta jest bardzo podobna w formie i zakresie sprawdzanej wiedzy, a druga – zawiera trzy (a nie dwa jak było w poprzednich latach) tematy wypracowania do wyboru, w tym jeden dotyczący analizy i interpretacji wskazanego wiersza.

Jak podkreślił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wprowadzenie trzeciego tematu wypracowania jest wynikiem decyzji podjętej po konsultacjach społecznych przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku – uznano, że tylko jeden temat odnoszący się do jednej wskazanej lektury to za mały wybór dla zdających. Zgodnie z tym założeniem na wczorajszej próbie zaproponowano młodzieży rozważania w formie rozprawki:

„Jak wybory człowieka wpływają na jego życie?” odwołując się do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Czy sztuka może przynieść odpowiedzi na pytania o kondycję ludzką?” na podstawie fragmentu „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego, a do interpretacji wiersz Bolesława Leśmiana pt. „Z lat dziecięcych". Ze wstępnych informacji wynika, że większość osób zdecydowała się na temat pierwszy. Dla nich ważne jest też przećwiczenie procedur egzaminacyjnych i sprawdzenie się. Nauczyciele sprawdzą ich prace, ale nie wystawią ocen. Przedstawią natomiast wyniki, co dla każdego zdającego będzie wymierną wskazówką stanu przygotowania do właściwego egzaminu dojrzałości.

W XXVI Liceum Ogólnokształcącym, gdzie zorganizowano próbne egzaminy w budynku szkoły, wczoraj stawiło się na język polski ponad 90% tegorocznych maturzystów. Dziś będzie podobnie – tym razem czeka ich test z matematyki na poziomie podstawowym. Czego mogą się spodziewać? Zgodnie z zapowiedzią – znajdą w nim więcej zadań zamkniętych (prostszych do wykonania, za 1 punkt każde), a mniej otwartych (które zwykle są trudniejsze i wymagają większego nakładu pracy, ale są za to wyżej punktowane). W piątek zaplanowany jest egzamin próbny z języka angielskiego (podstawowy). Kolejne testy diagnostyczne dla maturzystów rozpisano do 16 marca. Uwzględniają wszystkie przedmioty maturalne.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, wczoraj potwierdził, że na razie nie rozważa się odwołania tegorocznej matury, zaplanowanej na maj, bo "aktualnie nie ma ku temu przesłanek". Nie wykluczył tego jednak, jeśli znacznie pogorszyłaby się sytuacja pandemiczna.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie