Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się sesja zimowa egzaminów zawodowych - zdaje młodzież w Łodzi i w całym kraju

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Przyszli ogrodnicy, zdający wczoraj w Zespole Szkół Rzemiosła egzamin pisemny online, po jego zakończeniu mogli poznać swoje - jeszcze nieoficjalne - wyniki.
Przyszli ogrodnicy, zdający wczoraj w Zespole Szkół Rzemiosła egzamin pisemny online, po jego zakończeniu mogli poznać swoje - jeszcze nieoficjalne - wyniki. Zespół Szkół Rzemiosła
W łódzkich szkołach technikach i szkołach branżowych, a także policealnych, tak jak we wszystkich takich typach szkół w całej Polsce, rozpoczęły się egzaminy zawodowe. Trwają od poniedziałku 10 stycznia przez najbliższych kilka tygodni – aż do 6 lutego 2022, są różne dla różnych grup zdających.

Sesja zimowa
Młodzież zdaje egzaminy zawodowe

W łódzkich szkołach technikach i szkołach branżowych, a także policealnych, tak jak we wszystkich takich typach szkół w całej Polsce, rozpoczęły się egzaminy zawodowe. Trwają od poniedziałku 10 stycznia przez najbliższych kilka tygodni – aż do lutego 2022, są różne dla różnych grup zdających. Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym.

- Pierwszego dnia młodzież przystąpiła do egzaminu praktycznego z dokumentacją – pisała na wydrukowanych arkuszach – mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła, gdzie egzamin zdają przyszli optycy, hodowcy koni, ogrodnicy, fryzjerzy, architekci krajobrazu. - We wtorek, 11 stycznia natomiast był egzamin pisemny teoretyczny – dla części osób na wydrukowanych arkuszach, a dla części – przy komputerach online. Na tym na razie kończymy, a jeszcze 2 lutego będziemy przeprowadzać egzamin z wykonaniem.
W Zespole Szkół Gastronomicznych natomiast egzaminy od poniedziałku zdaje grupa przyszłych specjalistów organizacji żywienia i usług gastronomicznych -100 uczniów technikum i 16 uczniów szkoły branżowej II stopnia – specjaliści organizacji żywienia i usług gastronomicznych. I to właśnie ta ostatnia grupa w środę 12 stycznia przystępuje do pisemnej części, zdawanej na komputerze online.

- I to będzie koniec sesji zimowej w naszej szkole - podsumowuje Klaudia Balcerowska, wicedyrektor ds. zawodowych w łódzkim „Gastronomiku”.

Po egzaminie online można w zasadzie od razu poznać wyniki - w ciągu kilku-, kilkunastu minut są generowane automatycznie.
Aby uzyskać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe egzamin pisemny teoretyczny należy zdać na minimum 50%, a praktyczny – na co najmniej 75%.

- Do egzaminów w tej sesji zostało zgłoszonych w województwie łódzkim ponad 12600 zdających, w Łodzi blisko 2800 - podaje Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Egzamin przeprowadzany jest w 200 szkołach w województwie łódzkim oraz 72 szkołach w Łodzi.

W poniedziałek 10 stycznia 2022 r. rozpoczęła się sesja styczeń – luty 2022:
Egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (dotyczy kształcenia w zawodach zgodnie z podstawą programową 2012 i podstawą programową 2017) - EPKwZ
Egzaminu zawodowego (dotyczy kształcenia w zawodach zgodnie z podstawą programową 2019) – EZ
Egzamin przeprowadzany jest w części pisemnej i praktycznej w zakresie jednej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie.

Egzaminy rozpoczęły się 10 stycznia i będą trwały do 6 lutego. Wyniki egzaminów ogłoszone zostaną 31 marca 2022 r. natomiast wydanie dokumentów poświadczających zdanie egzaminu zaplanowane jest na 7 kwietnia 2022 r.

- W ciągu pierwszych dwóch dni ni zanotowano praktycznie żadnych zdarzeń, które miałyby wpływ na przebieg egzaminu - zapewnia dyr. M. Szymański. - Obecnie mamy kilkanaście zgłoszeń (w skali obydwu województw - łódzkiego i świętokrzyskiego) o wyznaczenie terminu dodatkowego (który przysługuje wyłącznie uczniom lub słuchaczom szkół policealnych zdających egzamin zawodowy (PP2019), ponieważ jest on dla nich obowiązkowy) ze względu brak możliwości przystąpienia do egzaminu z przyczyn zdrowotnych lub losowych.

Egzamin zawodowy – styczeń 2022
Egzamin zawodowy w styczniu 2022 roku będzie odbywał się w różnych terminach w zależności od konkretnych kwalifikacji, które chce się uzyskać i formuły testu. Może on być przeprowadzany zgodnie z formułą 2012, 2017 lub 2019.

Egzamin zawodowy w różnych formułach – najważniejsze informacje
Od 1 września 2019 roku zmieniły się przepisy, dotyczące egzaminu zawodowego. Od tego czasu obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach branżowych. Należy jednak pamiętać, że:
• dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2012, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2012;
• dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2017, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2017;
• dla osób, które uczyły się według podstawy programowej obowiązującej od września 2019, organizowany jest egzamin zawodowy w formule 2019.

Egzamin zawodowy w formule 2019 różni się od egzaminów zawodowych w formułach 2012 i 2017 tym, że:
• obowiązują inne podstawy programowe, a jednocześnie różne kwalifikacje;
• nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego etapu edukacji;
• część pisemna egzaminu odbywa się jedynie przy komputerze;
• w części praktycznej egzaminu w niektórych kwalifikacjach obowiązuje jawność zadań.

Egzamin zawodowy w formule 2019 – terminy na styczeń 2022
Egzamin zawodowy w formule 2019 odbędzie się w styczniu 2022 roku:
• część pisemna: 11-15 stycznia 2022 roku;
• część praktyczna: 17-23 stycznia 2022 roku.
Wyznaczono także termin dodatkowy do odbycia egzaminu zawodowego:
• część pisemna: 1 lutego 2022 roku;
• część praktyczna: 2 lutego 2022 roku.

Egzamin zawodowy w formule 2017 – terminy na styczeń 2022
Egzamin zawodowy w formule 2017 również odbędzie się w styczniu 2022 roku, ale w nieco innych terminach:
• część pisemna: 11 stycznia 2022 roku;
• część praktyczna: 10 stycznia 2022, 12 stycznia – 6 lutego 2022.

Egzamin zawodowy w formule 2012 – styczeń 2022 terminy
Egzamin zawodowy w formule 2012 odbędzie się w takich samych terminach jak ten w formule 2017. Należy jednak dokładnie sprawdzić konkretną kwalifikację, z której zdaje się egzamin.

Egzamin zawodowy – styczeń 2022. Jak wygląda?
Egzamin zawodowy podzielony jest na dwie części:
• część pisemną (trwa 60 minut i polega na odpowiedzeniu na 40 pytań testowych);
• część praktyczną (zdający wykonuje zadanie egzaminacyjne zawarte w arkuszu. Ma na to od 120 do 240 minut).

Co trzeba zrobić, żeby zdać egzamin zawodowy?
Egzamin zawodowy 2022 można zdać, uzyskując:
• z części pisemnej przynajmniej 50% poprawnych odpowiedzi (czyli 20 punktów);
• z części praktycznej przynajmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Osoby, którym udało się zdać egzamin, otrzymują świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie (jeśli zdawały w formule 2012 albo 2017) lub certyfikat kwalifikacji zawodowej (gdy zdawały w formule 2019).

Egzamin zawodowy – przykładowe zadania i arkusze
Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdziemy przykładowe arkusze z egzaminu zawodowego w poszczególnych kwalifikacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany