MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się przebudowa Pasażu Róży. Jedno z najpiękniejszych łódzkich podwórek połączy się z ul. Zachodnią i pl.Wolności

Piotr Jach
Piotr Jach
Od dawna zapowiadana przebudowa Pasażu Róży rozpoczęła się od rozbiórki komórek oddzielających  go od pl. Wolności 2. Po zakończeniu prac pasaż ma umożliwić swobodną komunikację między ul. Piotrkowską, ul.Zachodnią i pl. Wolności. Czytaj więcej na następnej stronie
Od dawna zapowiadana przebudowa Pasażu Róży rozpoczęła się od rozbiórki komórek oddzielających go od pl. Wolności 2. Po zakończeniu prac pasaż ma umożliwić swobodną komunikację między ul. Piotrkowską, ul.Zachodnią i pl. Wolności. Czytaj więcej na następnej stronie Materiały prasowe
Od dawna zapowiadana przebudowa Pasażu Róży rozpoczęła się od rozbiórki komórek oddzielających go od pl. Wolności 2. Po zakończeniu prac pasaż ma umożliwić swobodną komunikację między ul. Piotrkowską, ul.Zachodnią i pl. Wolności.

- Powierzchnia rozbudowanego Pasażu Róży wyniesie ok. 3100 mkw., z czego przestrzeń zieleni zajmie 700 mkw. Nawierzchnia zostanie ujednolicona. Schody niwelujące różnicę poziomów gruntu zastąpi rampa. Powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i różami - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Nawierzchnia pasażu zostanie częściowo wyłożona granitem. Powstaną nowe pasy zieleni z drzewami, krzewami i inną roślinnością. Wśród nowych nasadzeń pojawią się m.in. grusze drobnoowocowe, irgi, hortensje, mahonie, perukowce, śliwy karłowe, dziurawce, przywarki japońskie, winniki tojadowate, winobluszcze trójklapowe, lawendy i aż osiem odmian róż.

Istniejące drzewa zostaną zabezpieczone kratami, a część z nich zostanie podświetlona. Liczne altany i pergole zostaną obsadzone pnączami, które będą dawały cień. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną 3 „zielone ściany” obsadzone bluszczem. Zieleń będzie utrzymywana w dobrym stanie dzięki automatycznemu systemowi nawadniającemu. Dodatkowo chodniki będą projektowane w sposób umożliwiający odpływ wody w kierunku sąsiadujących terenów zieleni.

Mieszkańcy i turyści będą mieli do dyspozycji 33 ławki, 10 koszy na śmieci, 8 stojaków rowerowych i 3 podświetlane gabloty „citylight” informujące o wydarzeniach w mieście.

- Powstanie atrakcyjna i zaciszna przestrzeń miejska, w której będzie można się spotykać i wypoczywać. Choć nie tylko. Będzie to również przestrzeń do plenerowych działań kulturalnych, idealna na letnie spektakle, koncerty czy rodzinne warsztatów. Nie zapominajmy, że przy ulicy Zachodniej 56 znajduje się siedziba Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, który również przechodzi gruntowną modernizację - dodaje Olga Kassyańska, Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Pasaż zostanie dobrze doświetlony i zyska monitoring miejski. Ustanowiona na nim zostanie strefa zamieszkania, dzięki czemu piesi będą mieli pierwszeństwo przed samochodami. Ruch pojazdów nadal będzie tam dopuszczony, ale tylko dla samochodów mieszkańców nieruchomości położonych przy Piotrkowskiej 3, Placu Wolności 2 i ul. Zachodniej 54. Aby zapobiegać nielegalnym wjazdom, powstaną 2 automatyczne słupki drogowe chowane w posadzkę. Piloty do nich będą w posiadaniu wyłącznie osób upoważnionych. Przed siedzibą AOIA powstaną 3 miejsca parkingowe do tymczasowego parkowania, a w głębi pasażu 3 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach prac podziemnych wykonany będzie remont oraz naprawa kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej.

Wartość prowadzonej inwestycji to blisko 6 mln zł. Odmieniony Pasaż Róży będzie można podziwiać wiosną 2021 r.

Pogoda w Łódzkiem (4 maja)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany