Rozpoczęcie roku szkolnego 2020. Harmonogram szkolny 2020. Łódzkie placówki gotowe na powrót do stacjonarnej nauki

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Grzegorz Gałasiński
Od września wraca stacjonarne nauczanie. Koronawirus zmienia szkolną rzeczywistość. Jak przygotowane są łódzkie szkoły? Dyrektorzy dołożyli wszelkich starań, by zapewnić optymalne warunki uczniom i pracownikom. Opracowali procedury i zasady funkcjonowania placówek, zgodne z wytycznymi MEN.

Rozpoczęcie roku szkolnego - harmonogram 2020

We wtorek, 1 września, po wyjątkowo długiej, bo nie tylko wakacyjnej, ale trwającej od połowy marca, nieobecności w szkołach uczniowie i nauczyciele mają wrócić do stacjonarnych lekcji. Nowy rok szkolny zacznie się w wyjątkowo trudnym okresie trwającej pandemii koronawirusa, co budzi wiele obaw przed masowymi zakażeniami. Minister edukacji rekomenduje nauczanie w tradycyjnej formie, dopuszczając w razie potrzeby przejście na wariant hybrydowy lub zdalny.

Jak przygotowane są łódzkie szkoły?

– Wszystkie miejskie placówki rozpoczną zajęcia stacjonarnie – zapowiedziała wczoraj Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę. – Dla dyrektorów i dla nas - organu prowadzącego - najważniejsze jest bezpieczeństwo uczniów i pracowników. Dlatego przygotowaliśmy „Edukacyjne ABC w czasie COVID-19”, które przekazaliśmy do placówek, ale też zamieściliśmy na stronie internetowej UMŁ, by każdy mógł się z nim zapoznać.

W dokumencie znajdują się m.in. zasady komunikacji w sytuacji kryzysowej między szkołą, sanepidem, wydziałem edukacji, postępowania w przypadku podejrzenia zachorowania u ucznia lub pracownika, wskazówki dla uczniów oraz rodziców, wskazania, gdzie szukać wparcia psychologiczne dla uczniów i nauczycieli.

Dodatkowo w każdej szkole zostały określone procedury funkcjonowania, dostosowane do jej specyfiki, ale zgodne z wytycznymi ministra edukacji.

Zalecenia dotyczą m.in. bezwzględnego przestrzegania higieny: częstego mycia rąk, zachowywania dystansu, unikanie dotykania ust, nosa i oczu, wietrzenia pomieszczeń, regularnego czyszczenia i dezynfekowania mebli, poręczy itp., ograniczenia do minimum przyjmowania osób z zewnątrz, nieorganizowania wycieczek, przygotowania izolatorium. Łódzcy dyrektorzy apelują przede wszystkim do rodziców o nieprzysyłanie do szkół dzieci chorych. Oczywiste jest, że każde kaszlnięcie, kichnięcie czy inny objaw gorszego samopoczucia dziecka natychmiast wzbudzi ogromny stres u nauczycieli, ale też wśród kolegów w klasie. Uczulają też, by mama i tata reagowali niezwłocznie na telefon ze szkoły. Dodatkowo podkreślają, by na bieżąco czytali wiadomości w elektronicznym dzienniku, na stronach internetowych czy portalach społecznościowych placówek, do których chodzą ich dzieci.

Tymi kanałami głównie będzie się odbywało przekazywanie wszelkich bieżących informacji, a że sytuacja jest dynamiczna – trzeba je śledzić. Tymczasem zanim jeszcze pierwszy dzwonek zabrzmi, dyrektorzy są zasypywani mnóstwem pytań od rodziców. Trudno się dziwić – tak jeszcze nigdy nie zaczynał się rok szkolny...

* Czy będzie uroczysta inauguracja roku szkolnego? - raczej nie, by uniknąć gromadzenia się. Większość szkół zaplanowała spotkania w klasach z wychowawcami, o różnych godzinach. Tak będzie np. w SP 46. W SP 26 na boisku odbędzie się powitanie klas I – dzieci z rodzicami.

* Czy w szkole uczeń musi nosić maseczkę? - nie ma takiego obowiązku

* Czy uczniom będzie mierzona temperatura? - tylko w uzasadnionych przypadkach, w każdej szkole jest termometr.

* Czy każda klasa będzie mieć własną salę, gdzie odbywać się będą wszystkie zajęcia? - tak, w większości placówek. To nauczyciele będą wędrować z sali do sali, a nie uczniowie. Wyjątek stanowić będą lekcje np. informatyki czy chemii i fizyki. Sprzęt w pracowniach będzie dezynfekowany po każdej grupie. Wychowanie fizyczne natomiast prowadzone będzie głównie na boisku, przy sprzyjającej pogodzie.

* Czy będzie obowiązek odkażania rąk? - tak. Płyny są wystawione przy wejściu.

- U nas będą też w każdej sali – zapowiada Michał Różański, dyrektor SP 26.

* Czy szkoły mają środki ochrony osobistej, płyny do dezynfekcji itp.? - tak, występowały o nie do MEN oraz wydziału edukacji.

* Czy nauczyciele będą nosić maski i rękawiczki? - mogą, ale nie muszą. Każdy zdecyduje indywidualnie.

* Czy wszyscy uczniowie będą wchodzić jednym wejściem? - nie, jeśli to możliwe. Dyrektorzy wyznaczają oddzielne wejścia i ciągi komunikacyjne dla różnych grup wiekowych, np. osobne dla klas I, osobne dla II i III, osobne dla IV-VIII.

* Czy będą działać świetlice? - tak, dyrektorzy apelują, by zapisywać do nich dzieci tylko, gdy jest to absolutnie niezbędne, a także, by odbierać je tak szybko jak to jest możliwe.

* Czy będą obiady? - tak, choć zostanie zmieniona organizacja ich wydawania. Nie będzie wspólnych długich przerw.
- Chcemy, by każda klasa przychodziła do stołówki osobno – zapowiada Michał Różański, dyrektor SP 26. - Dzieci, które nie będą zapisane na obiad, w tym czasie będą jadły przyniesione swoje drugie śniadanie. Po każdej grupie stołówka będzie dezynfekowana.

* Czy będą działać biblioteki szkolne? - tak. Szkoły planują, że uczniowie nie będą mogli sami krążyć między półkami, książki wyda bibliotekarz, a te, które zostaną zwrócone – będą poddawane dwudniowej kwarantannie.

* Czy będą zebrania z rodzicami? - tak. W wielu szkołach już odbyły się spotkania z rodzicami klas I. Dyrektorzy jednak zakładają, że kolejne już będą online.

* Czy będą klasowe wycieczki, zielone szkoły? - nie

* Czy będą grupowe wyjścia do kina, teatru, muzeum? - nie

* Czy w szkole będą zajęcia dodatkowe, organizowane przez podmioty zewnętrzne (np. sportowe, artystyczne, językowe)? - raczej nie.
* Czy będzie bal klas VIII, studniówka? - na razie nie wiadomo, to zależy od sytuacji epidemicznej.
* Czy będą prowadzone zajęcia praktyczne w szkołach zawodowych – tak, w reżimie sanitarnym, dostosowanym do specyfiki nauczanego zawodu.

- W pracowniach zawodowych, np. fryzjerskich zostaną stworzone warunki takie, jak obowiązują w salonach fryzjerskich – mówi Marcin Józefaciuk, dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosła. - Rezygnujemy z modeli, którymi zwykle bywali znajomi czy rodzina uczniów.
* Czy każdy będzie mógł wejść do szkoły? - nie. Interesanci będą wpuszczani po umówieniu się, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Red

Czy jesteśmy gotowi. Na co gotowi? Jeszcze trochę, a ludzie otrząsną się z tej pandemii strachu, a winnych takiemu stanowi rzeczy podziękują. Byleby tylko bardzo dotkliwie.

https://wiernipolsce1.wordpress.com/2020/08/29/koniec-poczatek-swiata-czesc-dalsza-3/#more-20227

Dodaj ogłoszenie