Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozdano stypendia artystyczne 120 tysięcy dla 12 młodych i zdolnych artystów

(JED)
W Muzeum Kinematografii odbyła się uroczystość, w czasie której wręczono stypendia wyróżnionym twórcom.
W Muzeum Kinematografii odbyła się uroczystość, w czasie której wręczono stypendia wyróżnionym twórcom. UMŁ
Po raz siódmy Prezydent Miasta Łodzi przyznała 12 stypendiów artystycznych dla młodych twórców kultury w kategorii: sztuki wizualne, film, teatr, muzyka, taniec, literatura, sztuki projektowe. Każdy ze stypendystów otrzymał 10 tysięcy zł na realizację projektu. Nagrodzone przedsięwzięcia wyłonione zostały w drodze konkursu przez jury złożone z niezależnych ekspertów i dotyczą różnorodnych dziedzin aktywności twórców. Do tegorocznej edycji stypendialnej zgłoszono ponad 50 prac.

Stypendyści 2019

1. Maria Ornaf
Kategoria: film
“Ucho nie ma powieki”
wywiady z łódzkimi dziećmi
/ kreacyjny film dokumentalny / krótkometrażowy / 15 minut / część I - 2019 rok /
Ucho nie ma powieki” - emocjonalny portret Łodzian w przedziale wiekowym 7-12 lat, zbiór zwierzeń i pragnień łódzkich dzieci, wielogłosowy obraz filmowy. Dzieci są bohaterami i jednocześnie twórcami filmu, dzięki kreacji własnych materiałów filmowych, dotykających ich świata i codzienności.

2. Katarzyna Krawczyk
Kategoria: upowszechnianie kultury
Celem przedsięwzięcia jest wydanie płyty CD ze słuchowiskiem dotyczącym funkcjonowania organizacji Lebensborn oraz szerzej przybliżającej słuchaczowi proces germanizacji na terenie województwa łódzkiego w okresie II wojny światowej.

3. Kamila Litman
Kategoria: literatura reportaż radiowy
artystyczny reportaż radiowy poświęcony postaci patrona roku 2019 w Łodzi – Marka Edelmana, skoncentrowana na powojennych latach jego życia, pracy i mieszkaniu w Łodzi, na jego relacjach z ludźmi, którzy mieli szansę go poznać.
W Roku Marka Edelmana w Łodzi chciałabym skorzystać z obecności w mieście znakomitych gości związanych z bohaterem reportażu: jego dzieci, Anny i Aleksandra Edelmanów, jak również przyjaciół: Ireny Jaros czy Janiny Ochojskiej. Do rozmowy
zaproszę również autorów publikacji literackich związanych z życiem Edelmana: Hannę Krall, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę oraz Paulę Sawicką. Ponadto, skorzystam z materiałów archiwalnych, jakie istnieją w zasobach Polskiego Radia, szczególnie regionalnej rozgłośni – Radia Łódź.

4. Agnieszka Cytacka
Kategoria: sztuki wizualne
Projekt Łodzianki. Atlas Piękna - wynik wieloletniej obserwacji działalności kobiet w szeroko rozumianej sferze kulturalno-społecznej Łodzi, nieoczywistej fascynacji naszym miastem. Tytuł projektu nawiązuje do genialnej publikacji The Atlas of Beauty rumuńskiej fotografki Mihaeli Noroc, która przejechała cały Glob w poszukiwaniu kobiecego piękna.
Łodzianki. Atlas Piękna zakłada stworzenie 101 fotograficznych portretów kobiet związanych swoją aktywnością z Łodzią – artystek, działaczek, aktywistek, pisarek, influencerek, start-uperek, animatorek kultury i życia społecznego, a także innych kobiet, które swoją pracą tworzą grunt do rozwoju miasta oraz pozytywnego postrzegania Łodzi również poza jej granicami.
Łodzianki. Atlas Piękna to rzecz o kobietach i Łodzi. Każda z fotografowanych osób wybierze sobie swoje miejsce, które będzie stanowiło tło podkreślające jej charakter, osobowość i działalność. To projekt zakładający stworzenie osobliwego Atlasu, w którym Piękno przejawiać się będzie na wielu płaszczyznach: jako estetyczny aspekt kobiecości, jako energia wynikająca z pracy twórczej i społecznej oraz jako miejski krajobraz będący inspiracją do życia i działania. Dzięki wykonaniu aż stu sesji fotograficznych w “małych ojczyznach” bohaterek portretów zostanie przedstawione szerokie spektrum łódzkich plenerów.

5. Małgorzata Hutek
Kategoria: muzyka
jazzowe aranżacje utworów Stanisława Moniuszki inspirowany tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin kompozytora. Napisanie jazzowych aranżacji na skład: fortepian, kontrabas, perkusja, trąbka, saksofon tenorowy oraz puzon umożliwi współczesnemu odbiorcy zapoznanie się z tymi wspaniałymi utworami oraz rozpowszechnienie twórczości Stanisława Moniuszki. Uwieńczeniem projektu byłby koncert zawierający ten materiał. Muzycy zaangażowani w projekt to wybitny pianista Dominik Wania, kontrabasista Paweł Wszołek, perkusista Szymon Madej, puzonista Karol Makowski, trębacz Przemysław Kostrzewa.

6. Katarzyna Skręt
Kategoria: teatr
Celem stypendium jest przygotowanie „nowej” formy scenicznej prezentacji – perfodramu. Termin ten w założeniu referuje do dwóch istniejących i obecnie popularnych gatunków: monodramu i performansu.Perfodram opiera się na zasadzie „gry w
grze”. Widz zostaje zaproszony do uczestnictwa w jednym z wariantów historii, nie mając świadomości, którą z nich otrzyma. Performer rozpoczyna swoje działanie ze świadomością udziału w grze, ale nie jest w stanie przewidzieć
Jako wariacja monodramu, tekst perfodramu zostanie zbudowany ze scenariuszy opartych na fragmentach powieści Haruki Murakamiego oraz tekście autorki projektu. Trzy warianty będą posiadać taki sam początek i zakończenie, natomiast środek akcji będzie „ruchomy”, ze względu na wybór jednej z trzech historii wiodących. Działanie odbywać się będzie w teatrze, w specjalnie zaaranżowanej sytuacji scenicznej, pod okiem reżysera.

7. Ewa Maria Wolska
Kategoria: teatr
Projekt Potwory z morskich głębin zakłada stworzenie performatywnej wystawy teatralnych lalek-lampionów, inspirowanych książką Moniki Kompaníkovej pt. Bajki z morskich głębin, zdjęciami ryb i innych zwierząt z najgłębszych oceanicznych rozpadlin. Istotnym odniesieniem jest również Historia brzydoty Umberto Eco.
Wernisaż wystawy odbędzie się w Teatrze Pinokio w Łodzi. Częścią projektu będzie też przeprowadzenie warsztatów dla dzieci „wcalebrzydale” również inspirowanych książką Kompaníkovej: dotyczących problemu brzydoty i odmienności.

8. Adam Kauza
Kategoria: taniec
Projekt zakłada zrealizowanie pełnowymiarowego spektaklu taneczno-teatralnego oraz warsztatu tanecznego dla mieszkańców Łodzi i okolic. Spektakl będzie kolejnym etapem pracy z grupą osób z zespołem Downa. Zrealizowanie projektu będzie nowym wyzwaniem w tanecznej drodze moich podopiecznych, a dla mnie osobiście możliwością dalszej pracy nad swoim artystycznym rozwojem i dorobkiem. Niesamowitym wyzwaniem będzie dla nas dołączenie do naszych zajęć zawodowych tancerzy i skorzystania z ich wiedzy i pomocy przy budowaniu materiału na spektakl.

9. Rami Shaya
Kategoria: film
Projekt „CZEŚĆ!” zakłada realizację minimum 30- 40 minutowego filmu dokumentalnego, którego głównymi bohaterami będą osoby urodzone poza granicami Polski, a które wybrały Łódź jako swoje miejsce do życia. Poznamy pięć - sześć osób z różnych stron świata, które osiedliły się w Łodzi z różnych powodów (zawodowych, osobistych, etc.). Poznamy ich codzienność, fascynacje, zmagania, wyzwania. Będziemy mieli możliwość ‘zobaczenia’ miasta oczami przybyszów- osób, które przyjechały do Łodzi i zdecydowały się tu osiedlić. Film będzie zbiorem ich osobistych historii. Do udziału w filmie chciałbym zaprosić zarówno osoby rozpoznawalne w Łodzi (tak jak np. John Godson czy Merab Gabunia), dyrektorów dużych międzynarodowych korporacji, jak zwykłych mieszkańców (np. pracowników kebabów czy kucharzy w restauracji indyjskiej).

10. Maria Justyna
Kategoria: taniec
Założeniem projektu jest realizacja autorskiego spektaklu taneczno-teatralnego „Sentymenty”, eksperymentalnego spotkania obrazu i ruchu w poszukiwaniu historii zapisanych w ciele, doświadczeniach tkwiących w zakamarkach świadomości na granicy jawy i snu. Spektakl będzie tworzony głównie w oparciu o techniki improwizacyjne „Śniącego ciała” Arnolda Mindella oraz o ruch autentyczny.

11. Adrianna Gołębiewska
Kategoria: sztuki wizualne
Tytuł projektu: Korzeniowi Miasta. Performatywny przewodnik po rzece Łódce.
Jest to praca artystyczna, w przestrzeni miejskiej, w formie przewodnika dla osób zainteresowanych sztuką oraz dla turystów zainteresowanych alternatywnymi formami zwiedzania.

12. Maria Janus
Kategoria: teatr
Cel stypendium będzie zrealizowany poprzez stworzenie przedstawienia w trybie prób laboratoryjnych oraz prób otwartych z widzami, z którymi prowadzona będzie praca warsztatowa w duchu pedagogiki teatralnej obejmująca tematykę spektaklu oraz jego formę. „Więc to już?” to spektakl podejmujący tematykę starości i śmieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany