Spis treści
Trasy rowerowe w woj. łódzkim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras rowerowych w woj. łódzkim, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Sprawdź wybrane trasy o różnym stopniu trudności. Spokojna wyprawa malowniczym szlakiem, a może coś szalonego i trudnego? W wybranych przez nas trasach każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierz plan wycieczki i przygotuj się do wyjazdu.
Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 09 grudnia w woj. łódzkim ma być od -3°C do 1°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 20% do 32%.
🚲 Trasa rowerowa: Otwock - Żydowskie dziedzictwo
- Początek trasy: Bolimów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 74,31 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 56 min.
- Przewyższenia: 42 m
- Suma podjazdów: 372 m
- Suma zjazdów: 380 m
Rowerzystom trasę poleca Szymek84
Wycieczka śladami otwockich Żydów zorganizowana przez TSKŻ-Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.
Podczas tej wyjątkowej podróży w przeszłość uczestnicy mogli poczuć klimat przedwojennego uzdrowiska na „linii otwockiej” oraz poznać historie ludzi z nim związanych.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Puszcza Kozienicka - Kozienice
- Początek trasy: Lutomiersk
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 51,94 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 4 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podjazdów: 401 m
- Suma zjazdów: 404 m
Klub_Eskapada poleca tę trasę rowerzystom
Trasa łatwa, w większości wiodąca po leśnych ścieżkach. Tylko trudno znalezć czerwony szlak rowerowy, którego w zasadzie w terenie nie ma.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Częstochowa (Złota Góra - Koksownia - Stradom)
- Początek trasy: Radomsko
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 22,58 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 20 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podjazdów: 201 m
- Suma zjazdów: 203 m
Erytryn poleca tę trasę rowerzystom
Grudniowy objazd Częstochowy.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Biała Podl.-Serpelice
- Początek trasy: Poddębice
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 36,26 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 41 m
- Suma podjazdów: 50 m
- Suma zjazdów: 72 m
Adi1210 poleca tę trasę
Trasa przejazdowa z Białej Podlaskiej do letniskowej miejscowości Serpelice położonej w Parku Krajobrazowym "Podlaski Przełom Bugu".Na całości asfalt o różnej jakości.Trasa łatwa tylko pod koniec przed samymi Serpelicami zjazd ze stromej góry.Polecam.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: "Nadbużańskie Polesie"
- Początek trasy: Poddębice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 117,15 km
- Czas trwania wyprawy: 117616 godz. i 52 min.
- Przewyższenia: 209 m
- Suma podjazdów: 2 183 m
- Suma zjazdów: 2 194 m
Sowa.jakub1 poleca tę trasę rowerzystom
Wycieczka szlakiem rowerowym przez rezerwat "Nadbużańskie Polesie" (UNESCO), na przestrzeni 100 km, wzdłuż Zachodniego Bugu. Obszar trasy to tereny przygraniczne między trzema państwami: Polską - Białorusią - Ukrainą.
Na trasie: (źródło: Biała Podlaska - Brześć: nieodkryty Wschód. Kraków: Amistad, 2008)
Rezerwat Biosfery "Polesie Nadbużańskie"( Białoruś)- powołany w 2003 r., obejmuje 48 024 ha. Posiada status rezerwatu biosfery UNESCO. Położony w południowej części rejonu Brzeskiego w granicach Zachodniego Polesia. 70 % rezerwatu to nienaruszone, naturalne ekosystemy. W rezerwacie występują niezwykle rzadkie na Białorusi skupiska lak piaskowych, północne lasy tajgowe, rzadkolesia jałowcowe, wrzosowiska, niewielkie obszary bagienne. Rośnie tu ponad 700 gatunków roślin naczyniowych. Ponad 30 gatunków roślin i grzybów wpisanych jest do Czerwonej Księgi Białorusi. Faunę reprezentuje 310 gatunków kręgowców, 32 gatunki ryb, 7 gatunków gadów (wszystkie na Białorusi) i 12 gatunków płazów. Świat ptaków reprezentuje ok. 200 gatunków, z tego 160 tu gniazduje. Spotykamy tu również 60 gatunków ssaków. Będąc w rezerwacie możemy wypatrzeć: bielika, czaple siwa, wąsatkę, rybołowy, orla przedniego, kobuza. Spotkać możemy również az 16 gatunków nietoperzy. Zobaczymy tu także wilka, borsuka, orzesznice, wydrę, żółwia błotnego.
Stawy "Stradocz" - najstarsze na Białorusi (przeszlo 100 letnie) stawy rybne. Występuje tu 28 gatunków ptaków z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych na Białorusi (38 wszystkich na liście). Spotkać tu można m.in. orla białego, podgorzałkę, remiza. Znajduje się tu również jedna z 10 ostoi Czapli Siwej na Białorusi. Często zobaczyć można tu również żółwia błotnego.
Jezioro Stradieczskoje - nieduże, z piaszczystymi plażami, z bardzo czysta woda. Na wschodnim brzegu źródło.
Miedno - cerkiew Przemienienia Pańskiego z XVIII w. i muzeum Etnograficzne.
- na polnoc od wsi ogromne świerki, pomniki przyrody.
Jeziora: Białe, Rogoźniańskie, Czarne, Tajnoje
Czersk - drewniana cerkiew św. Michała z 1701 r.
Dubok - drewniana cerkiew sw. Luki z konca XVIII w.
Jezioro Sielachy - największa paproć na Białorusi - długosz królewski. Jest to jedyne miejsce występowania na Białorusi tej rośliny, pod ścisłą ochrona.
Orchowo - bogaty w piękne rośliny las, zobaczymy tu m.in. paprotkę, kilka gatunków storczyków.
Tomaszówka - cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej , stacja kolejowa Włodawa z poczatku XX w.
Komarówka - Muzeum Kosmonautyki, miesce urodzenia pierwszego białoruskiego astronauty Piotra Iljicza Klimuka.
Sielachy - 30 metrowe zbocza (182 m n.p.m) wznoszące się nad terenem zalewowym Bugu z piaszczysta wydma porośnięta sosnowym lasem.
Przyborowo - cerkiew św Jana, za wsia malownicze widoki na dolinę Bugu i liczne starorzecza.
Borisy, Szykiele, Podluze, Bogdany - dość niezwykle rozplanowanie wsi na tarasie zalewowej wśród licznych piaszczystych wydm.
Domaczewo - cerkiew św. Łukasza Apostoła zbudowana w stylu neoruskim w 1905 r., późnoklasycystyczny kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1854 r.
Wycieczka była międzynarodowym rajdem rowerowym zorganizowanym przez dwa kluby rowerowe: Bialski Klub Rowerowy z Białej Podlaskiej i Kola-Bok z Brześcia na Białorusi.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Z dala od zgiełku, podbialskie skarby.
- Początek trasy: Poddębice
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 47,33 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 21 min.
- Przewyższenia: 209 m
- Suma podjazdów: 1 413 m
- Suma zjazdów: 1 248 m
Trasę dla rowerzystów poleca Sowa.jakub1
Tym razem wycieczka krajoznawcza na północny zachód od Białej Podlaskiej. Tematem przewodnim trasy była ucieczka od zgiełku, samochodów, asfaltu, a rozkoszowanie się ciszą, spokojem, przyrodą i bogatym podlaskim krajobrazem. Trasa dedykowana jest dla osób szukających trochę wytchnienia, poznania ciekawych, często zapomnianych dróg i ucieczki gdzie się da od schematu, podróżowania tymi samymi drogami.
Dystans trasy to ok. 50 km. Na trasie zobaczyć można m.in. dolinę rzeki Klukówki, zalew w Witulinie, Rezerwat Przyrody "Chmielinne", Sanktuarium Maryjne w Leśnej Podlaskiej, dawna cerkiew unicka w Witulinie, dworki w Ludwinowie (trudno zobaczyć, własność prywatna) i Terebeli oraz piękną zabudową drewnianą mijanych wiosek, sporo krzyży przydrożnych i kilka kapliczek.
Uwaga ! Pętla po rezerwacie "Chmielinne" tylko dla wytrawnych rowerzystów, momentami bardzo podmokła droga, grząskie błoto, trudny wyjazd z powrotem na szosę, trzeba momentami prowadzić rower Dla osób, które nie chcą próbować swoich sił, proszę udać się od razu w kierunku Ludwinowa.
Pogoda dziś była wyborna znów, słonecznie, a temperatura wręcz idealna.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie
🚲 Trasa rowerowa: Zalew Sulejowski (Miało być "Wokół" :)
- Początek trasy: Tuszyn
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 43,96 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 38 min.
- Przewyższenia: 1 160 m
- Suma podjazdów: 1 390 m
- Suma zjazdów: 1 392 m
Trasę dla rowerzystów poleca Ulixes
Miła, niespieszna wycieczka z kilkoma atrakcjami. Leśne ścieżki częściowo piaszczyste, a więc powolna jazda. Powrót asfaltami, bo było już późno.
Spotkaliśmy małą sarnę i lisa u kogoś na podwórku.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno -- Orle Gniazda vol . 1
- Początek trasy: Radomsko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 92,04 km
- Czas trwania wyprawy: 11 godz. i 30 min.
- Przewyższenia: 199 m
- Suma podjazdów: 925 m
- Suma zjazdów: 762 m
Trasę dla rowerzystów poleca AlterSpider
Wekendowa 2 dniowa wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd.
Jasna Góra (łac. Clarus Mons) – sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie, położone na wzgórzu Jasna Góra. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce ze znajdującym się obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który uważany jest za cudowny oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii
Zamek w Olsztynie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim.
Zamek w Mirowie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Mirów w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim
Zamek w Bobolicach – zamek królewski zbudowany pierwotnie w połowie XIV wieku i następnie przebudowywany. Położony jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Bobolice w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim.
Zamek Bąkowiec w Morsku – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Morsko w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim.
Gród na Górze Birów – zrekonstruowany gród na wzgórzu Birów na Wyżynie Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Wzgórze posiada charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu posiadało bardzo dobre cechy obronne. Wzgórze było miejscem osadnictwa wielu różnych kultur
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Pomniki przyrody w Częstochowie (1)
- Początek trasy: Radomsko
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 16,74 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 66 m
- Suma podjazdów: 688 m
- Suma zjazdów: 695 m
Utor poleca tę trasę rowerzystom
Trasa łączy pomniki przyrody w północnej części miasta.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Wokół Wisły II: most Poniatowskiego - Wybrz. Gdańskie - most M.S.Curie – ścieżka – m. Poniatowskiego
- Początek trasy: Ozorków
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 24,74 km
- Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 7 min.
- Przewyższenia: 69 m
- Suma podjazdów: 426 m
- Suma zjazdów: 411 m
Trasę dla rowerzystów poleca Adr77
Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy moście Poniatowskiego, na 511 km Wisły po lewobrzeżnej stronie Warszawy.
Od mostu do Centrum Nauki Kopernik prowadzi nas ścieżka rowerowa, która niestety od tego momentu aż do mostu Śląsko-Dąbrowskiego jest jeszcze w trakcie budowy (czerwiec 2017).
Od mostu Śląsko-Dąbrowskiego jedziemy już asfaltową ścieżką rowerową wzdłuż Wybrzeża Gdańskiego aż do mostu (Północnego) M.Curie-Skłodowskiej. Tu przekraczamy Wisłę (522 km) i zjeżdżamy na ścieżkę pieszo-rowerową, która na odcinku od mostu M.Curie-Skłodowskiej do mostu Grota-Roweckiego wyłożona jest kostką Bauma. Po drodze przejeżdżamy nad Kanałem Żerańskim nowo otwartą kładką.
Od mostu Grota-Roweckiego w kierunku południowym ścieżka (Szlak Golędzinowski) staje się drogą bitą poprowadzoną wśród drzew i krzewów tuż przy prawym brzegu Wisły.
Wycieczkę kończymy przy moście Poniatowskiego.
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Wycieczka rowerowa - jak się przygotować?
Najważniejszy jest stan techniczny Twojego roweru. Jeśli wybierasz się na swoją pierwszą wyprawę w sezonie, koniecznie zrób przegląd swojego jednośladu. Co warto zrobić przed rozpoczęciem sezonu? W skład przeglądu wchodzi szereg czynności do wykonania. Są to między innymi:
- sprawdzenie napędu, przerzutek, linek oraz hamulców
- dopompowanie kół
- wyczyszczenie ważnych elementów
W skład przeglądu wchodzą również inne czynności. Rower powinno się serwisować przynajmniej raz w roku, by mieć pewność, że jest odpowiednio sprawny i by móc cieszyć się nim dłużej. Podczas jazdy mocno eksploatujemy sprzęt, dlatego tak istotne jest, by o niego dbać.
Można samodzielnie serwisować swój rower, chociaż do tego wymagana jest odpowiednia wiedza. W Internecie nie brakuje poradników na ten temat. Jeśli jednak wolisz, by Twoim jednośladem zajęli się specjaliści możesz oddać sprzęt do serwisu rowerowego.
Taki przegląd najlepiej jest wykonywać przed rozpoczęciem sezonu. Po sezonie też warto o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że im bardziej skrupulatnie będziesz dbać o sprzęt, tym dłużej Ci on posłuży.
Jeśli Twój sprzęt jest gotowy do użytku, pozostaje Ci zaplanować trasę i ruszać w drogę!
Co wziąć na rower?
W zależności od tego, jak długą planujesz wycieczkę, będzie zależeć Twoja lista rzeczy do zabrania ze sobą. Oczywiście na krótkie, jednodniowe wycieczki rowerowe, nie potrzebujemy wielu rzeczy. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli planujemy dłuższą wyprawę.
Na wycieczkę rowerową warto ze sobą zabrać:
- wodę
- czapkę z daszkiem lub zwykłą
- rękawiczki na rower
- uchwyt na telefon do roweru
- kask
- okulary
Oczywiście lista rzeczy na rower będzie zależeć od indywidualnych preferencji. Podstawą będzie wygodny strój sportowy oraz buty. Bardzo wygodną opcją są specjalne majtki, spodenki lub legginsy na rower, które są bardzo miękkie, dzięki czemu możemy uniknąć obtarć i większego bólu.
Czapka z daszkiem świetnie sprawdzi się w słoneczny dzień, natomiast zwykła w chłodniejsze dni. Rękawiczki rowerowe zapobiegną obtarciom rąk, a okulary będą chronić Twoje oczy nie tylko przed promieniami słonecznymi ale również przed owadami.
Uchwyt na telefon będzie przydatny, jeśli chcesz swoją trasę śledzić w aplikacji. Kask jest istotny dla Twojego bezpieczeństwa.
Inne przydatne akcesoria: uchwyt na bidon oraz bidon na wodę, nóżka do roweru, zapięcie do roweru, plecak lub saszetka, a także oświetlenie.
Jeśli wybierasz się na dłuższą wycieczkę lista będzie znacznie dłuższa. Musisz pomyśleć, choćby o ubraniach na zmianę czy podstawowych narzędziach, które będą przydatne, jeśli rower ulegnie małej usterce (np. łyżki do opon cyz dętka zapasowa).
Rowerowe odkrywanie atrakcji województwa łódzkiego!
Województwo łódzkie to doskonała przestrzeń dla miłośników rowerowych wycieczek. Tutejsze szlaki kulturowe oraz specjalnie oznakowane trasy pozwalają na odkrywanie niezwykłych walorów tego regionu.
Cztery Europejskie Szlaki Kulturowe: cysterski, romański, Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i bursztynowy umożliwiają poznanie cennych miejsc architektonicznych i przyrodniczych. Szlak Bursztynowy, liczący 250 km, kusi trasą, którą kupcy z Cesarstwa Rzymskiego w starożytności podążali nad Morze Bałtyckie w poszukiwaniu bursztynu - "złota północy". Natomiast Szlak Rowerowy w Centrum Polski, mający długość nieco ponad 300 km, zaprasza do odkrywania piękna powiatów kutnowskiego, łęczyckiego, zgierskiego i miasta Łodzi, a także niezwykłego "centrum" Polski w pobliżu Piątku.
Województwo łódzkie oferuje nie tylko piękne widoki i zabytki, ale także wiele tras rowerowych, które zachęcają do aktywnego spędzenia upalnego dnia w otoczeniu historii i natury. To doskonała okazja na ciekawą i aktywną przygodę, która pozwoli poznać fascynujące miejsca tego regionu.

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Znana piosenkarka z zarzutem prokuratorskim. Grozi jej nawet pół miliona zł grzywny
- Coś złego dzieje się w rodzinie Kożuchowskiej?! Jej mąż w końcu powiedział "dość"
- Tak mieszkał i żył Gabriel Seweryn. "Kanapa się sypie..." [ZDJĘCIA]
- Afera w Polsacie: Dowbor SKANDALICZNIE potraktował Romanowską! Szefostwo reaguje!