Rosyjski sierociniec... w budynku po ZUS. Co się dzieje przy ul. Łęczyckiej?

Lila Sayed
Ekipa filmowców przy ul. Łęczyckiej wzbudza spore zainteresowanie. Paweł Łacheta
Lata 90-te XX wieku. Młode małżeństwo wyrusza z Niemiec do Rosji, gdzie w jednym z domów dziecka chce przygarnąć sierotę - to fragment fabuły filmu, który od kilku dni powstaje w dawnym budynku ZUS przy ul. Łęczyckiej 70 w Łodzi.

Opuszczony urząd na Górnej został wybrany przez ekipę niemieckich filmowców na „odegranie” roli sierocińca. Zwrócili się oni do łódzkiego magistratu (blok należy do miasta) o wynajęcie obiektu na potrzebę filmu. Ile zapłacili? Grzegorz Gawlik, rzecznik prasowy UML, potwierdza, że magistrat użyczył budynek odpłatnie. Nie chciał zdradzić jednak umówionej kwoty.

Zdjęcia rozpoczęły się w zeszłym tygodniu. Wówczas przed bramą zaparkowało kilkanaście kamperów, ciężarówek i przyczep, co wzbudziło zainteresowanie okolicznych mieszkańców.
- Co się dzieje w budynku dawnego ZUS?- pytali siebie nawzajem.

Jak się dowiedzieliśmy w Łódź Film Commission, powstawanie filmu przy ul. Łęczyckiej miało być tajemnicą. Producent nie życzył sobie nagłaśniania sprawy, dlatego urzędnicy niechętnie mówią o szczegółach produkcji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że filmowcy zaangażowali do zdjęć dzieci z łódzkich przedszkoli. Maluchy wcielili się w dzieci z sierocińca. Sceny z ul. Łęczyckiej będą stanowić 1/3 filmu, który zostanie wyświetlony w niemieckiej telewizji.

Zdjęcia mają zakończyć się po weekendzie majowym.

***
Na początku lutego magistrat poinformował, że w dawnym budynku ZUS powstaną lokale socjalne głównie do matek samotnie wychowujących dzieci. Do ich dyspozycji będzie 58 mieszkań w tym właśnie bloku i 15 w przybudówce. Przedsięwzięcie będzie kosztować ok. 4 mln zł i ma zakończyć się na przełomie 2017/2018 roku.

[ZOBACZ TEŻ FILM Kwiecień plecień. W Zakopanem spadł śnieg(autor x.news/TVN254)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Kwiecień plecień. W Zakopanem spadł śnieg(autor x.news/TVN254)