Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną koszty utrzymania domowego pupila, a zwierząt w łódzkim schronisku przybywa. Czy inflacja ma wpływ na bezdomność zwierząt?

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Rosną koszty utrzymania domowego pupila, a zwierząt w łódzkim schronisku przybywa. Czy inflacja ma wpływ na bezdomność zwierząt?
Rosną koszty utrzymania domowego pupila, a zwierząt w łódzkim schronisku przybywa. Czy inflacja ma wpływ na bezdomność zwierząt? Krzysztof Szymczak
Rosną koszty utrzymania domowego pupila, a zwierząt w łódzkim schronisku przybywa. Czy inflacja ma wpływ na bezdomność zwierząt?

Wzrost inflacji wpływa nie tylko na ceny produktów spożywczych i artykułów pierwszej potrzeby, ale również na karmę i preparaty dla domowych pupili. Czy wzrost cen może wpływać na bezdomność zwierząt domowych w Polsce?

Jak opowiada Marta Olesińska, Dyrektor Schroniska dla Zwierząt przy ul. Marmurowej 4 ceny karmy czy usług weterynaryjnych faktycznie wzrosły, jednak pracownicy schroniska nie wiążą tego faktu z porzucaniem zwierząt.

- Ludzie niestety porzucają zwierzęta, niezależnie od sytuacji materialnej w gospodarstwie domowym, czy innych czynników. Zwierzęta, które trafiają do schroniska znajdowane są na ulicy, błąkają się bez opieki, więc nie dowiemy się od nich czy zagubiły się, czy zostały porzucone z premedytacją. W zasadzie każde zwierzę, które trafi do schroniska traktowane jest jako zagubione, a jak nie zostanie odebrane przez właściciela - to można domniemywać, że zostało porzucone. - informuje Olesińska.

Chociaż pracownicy łódzkiego schroniska nie wiążą bezdomności zwierząt z szalejącą inflacją, to właściciele zwierzaków często zwracają uwagę na rosnące koszty utrzymania pupila i zaznaczają, że chociaż zwierzaka by nie porzucili, to zastanowiliby się dwa razy nad kolejną adopcją.

- Nie przewidziałam, że koszty utrzymania kota mogą być tak wysokie. Za kastrację zapłaciłam prawie 300 zł, za podstawowe badanie krwi 150, za szczepienia ok. 100 zł. O jedzeniu, zabawkach, drapaku, żwirku co kilka tygodni i dodatkowych przysmaczkach nie wspomnę. Adoptując moją obecną kotkę, myślałam, że w przeciągu kilku najbliższych miesięcy prawdopodobnie adoptuję drugiego zwierzaka, jednak przy obecnych kosztach utrzymania ten pomysł odpada. - tłumaczy pani Magdalena z Łodzi.

Tylko w czerwcu br. do łódzkiego schroniska trafiło 109 psów i 70 kotów. W lipcu natomiast liczba porzuconych zwierzaków wyniosła 165 (82 psów oraz 83 kotów). W sierpniu 2022 pod opiekę pracowników ze schroniska przy ul. Marmurowej trafiło kolejnych 99 nowych psów i 52 nowe koty. Oznacza to, że w przeciągu 3 miesięcy w schronisku przybyło 495 nowych zwierząt! Pracownicy zaznaczają jednak, że liczby te są zbliżone do lat ubiegłych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany