Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny zamiast chodnikowych płyt. Ogrody fasadowe mają zazielenić Łódź

Piotr Jach
Piotr Jach
Pierwszy fasadowy ogródek powstał przed siedzibą ŁSI przy ul. Wólczańskiej, w miejscu po usuniętych płytach chodnikowych.
Pierwszy fasadowy ogródek powstał przed siedzibą ŁSI przy ul. Wólczańskiej, w miejscu po usuniętych płytach chodnikowych. Materiały prasowe
Nowy pomysł na powiększenie w Łodzi terenów zielonych to zaczerpnięta z Rotterdamu idea ogrodów fasadowych. Pierwszy powstał przed Łódzką Spółką Infrastrukturalną. 50 kolejnych ma pojawić się w 2021 r. Na 2022 r. miasto planuje 100 następnych, ich lokalizacje mają wskazać łodzianie. Będą mogły powstawać nawet kosztem części chodników.

- Staramy się zazieleniać Łódź, widać to szczególnie na inwestycjach rewitalizacji obszarowej. Wzorując się na rozwiązaniach z Europy Zachodniej chcemy wprowadzać też nowe rodzaje zieleni - ogrody fasadowe, które są niedużymi zieleńcami przy elewacjach budynków. Obsadzimy je roślinami, które będą pięły się w górę – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

Ogródek zamiast betonu

Wzorcowy ogród powstał przed kwaterą ŁSI przy ul. Wólczańskiej 17 (budynek zwany „Szuflandią”, gdzie kręcono sceny do filmu „KingSajz”. Ziemię pod nasadzenia pozyskano zdejmując płyty chodnika przed budynkiem. Takie rozwiązanie ma być stosowane na szerszą skalę, gdzie tylko uda się zachować przepisową szerokość chodnika.

- Posadziliśmy trawy ozdobne, kocimiętkę, szałwię i jeżówkę. Sprawdzone w mieście rośliny. I tak mniej więcej będziemy dobierać rośliny na ogrody fasadowe, żeby były odporne na warunki miejskie, na susze, żeby dobrze wyglądały przez większą część roku – informuje Aleksandra Sztuka-Tulińska z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Będzie więcej ogrodów fasadowych

50 podobnych zieleńców ma powstać w 2021 r. w centrum miasta. Urzędnicy już wybrali ich lokalizacje. Ocenioną je jeszcze specjaliści z Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego. W 2022 r. magistrat chciałby stworzyć jeszcze 100 fasadowych ogrodów i to w miejscach, które zaproponują sami łodzianie lub zainteresowane tym firmy.

Łodzianie zgłoszą, urzędnicy zrobią

Mieszkańcy, podmioty gospodarcze, czy wspólnoty mieszkaniowe będą mogły wskazać miejsca, w którym chciałyby mieć taki ogródeczek. Wydział Kształtowania Środowiska UMŁ zweryfikuje propozycję pod kątem możliwości realizacji, a jeśli nie będzie przeszkód (np. kolidujących instalacji podziemnych), przygotuje dokumentację, projekt z wyborem konkretnych roślin i wykona nasadzenia. Gotowy zieleniec przekaże wnioskodawcom, którzy wezmą na siebie obowiązek podstawowej dbałości o niego, choćby podlewania.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany