Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny z Matka Boską, Bogiem i Judaszem w nazwie. Uświęcone i napiętnowane

(KZ)
Ludzie od wieków nazywają rośliny po swojemu nie znając często nazw botanicznych, oficjalnych. A upodobali sobie szczególnie te związane z religią. W polskiej tradycji ludowej  Matce Boskiej poświęconych jest najwięcej roślin.Drzewko Matki Boskiej, czyli nawłoć swoją nazwę zawdzięcza temu, że zakwita około 15 sierpnia, w czas ważnego święta kościelnego, Matki Boskiej Zielnej. Swoją drogą Julian Tuwim także się pomylił i nazwał nawłoć mimozą. Jest to roślina lecznicza, używana m.in. w kąpielach napinających zwiotczałą skórę.
Ludzie od wieków nazywają rośliny po swojemu nie znając często nazw botanicznych, oficjalnych. A upodobali sobie szczególnie te związane z religią. W polskiej tradycji ludowej Matce Boskiej poświęconych jest najwięcej roślin.Drzewko Matki Boskiej, czyli nawłoć swoją nazwę zawdzięcza temu, że zakwita około 15 sierpnia, w czas ważnego święta kościelnego, Matki Boskiej Zielnej. Swoją drogą Julian Tuwim także się pomylił i nazwał nawłoć mimozą. Jest to roślina lecznicza, używana m.in. w kąpielach napinających zwiotczałą skórę. (KZ)
Mamy Boże drzewko, drzewko Matki Boskiej, Judaszowca i wiele innych podobnych uświęconych lub napiętnowanych roślin.

Ludzie od wieków nazywają rośliny po swojemu nie znając często nazw botanicznych, oficjalnych. A upodobali sobie szczególnie te związane z religią.

W polskiej tradycji ludowej Matce Boskiej poświęconych jest najwięcej roślin.

Drzewko Matki Boskiej, czyli nawłoć swoją nazwę zawdzięcza temu, że zakwita około 15 sierpnia, w czas ważnego święta kościelnego, Matki Boskiej Zielnej. Swoją drogą Julian Tuwim także się pomylił i nazwał nawłoć mimozą. Jest to roślina lecznicza, używana m.in. w kąpielach napinających zwiotczałą skórę.

Na dziurawiec mówi się np. dzwonek Matki Boskiej lub krewka Matki Boskiej, bo roztarty kwiat dziurawca barwi dłonie na czerwono. Magiczne właściwości przypisywano mu już w starożytności wieszając go nad obrazami i posągami. Ale ponieważ przedawkowany jest silnie trujący, w Rosji nazywano go zwierzobójcą. Jest bardzo pomocny przy leczeniu depresji.
Stokrotka nazywana kwiatuszkiem Matki Boskiej, bo jest delikatna i subtelna, chociaż pospolita, pomaga w chorobach przewodu pokarmowego i reumatyzmie, ale także oczyszcza krew, a stosowana w okładach przyśpiesza gojenie się ran, pomaga też w leczeniu zapalenia spojówek.

Glistnik jaskółcze ziele zwany rączkami Matki Boskiej, bo liście przypominają bowiem subtelną dłoń, jest cenioną od wieków roślina leczniczą. Podobno jego oficjalna nazwa wiąże się z terminami przylotów i odlotów jaskółek zbieżnych z zakwitaniem i zamieraniem rośliny. Używany był do leczenia chorób wątroby, żółtaczki,
Tojad czyli pantofelki Matki Boskiej swoja ludową nazwę zawdzięcza kształtowi kwiatów, które są zwykle białe i bardzo delikatne. Jednak ci co znają jego właściwości, a nie zachwycają się urodą, nazywają go wprost mordownikiem.

Niewiele jest roślin którym nadaje się imię Boga. Bardzo znany jest piołun czyli artemisja zwyczajowo nazywana Bożym Drzewkiem. Zasłużyła na to swoim szerokim i wyjątkowym właściwościom leczniczym. Leczy się nią wątrobę, bóle brzucha, wrzody, zapalenie jelit, biegunki. Pobudza apetyt, pomaga na robaki. A przy okazji pięknie pachnie cytryną i pieprzem, szczególnie odmiany szlachetne.

Boskie cechy nadaje się też jemiole, a jej jagody nazywane są nasionkami Pana Boga. Roślinie od starożytności przypisywano magiczne właściwości dlatego, że jest zielona gdy wszystkie inne rośliny śpią, rośnie bez dotykania ziemi, a jej owoce - białe, lepkie kulki są cennym pokarmem zimowym dla ptaków. Ma właściwości antyrakowe, leczy choroby serca, miażdżycę, poprawia potencję, ale także zapobiega pożarom, chroni przed złymi mocami...

Niektóre rośliny zyskały niechlubny przydomek pochodzący od imienia Judasza. Mamy więc judaszowe srebrniki czyli charakterystyczne owoce miesięcznicy. Owocami są prawie okrągłe, srebrzyste łuszczynki. Czym zasłużyły na taką nazwę? Może tym, że pięknie wyglądają, jak monety, ale szybko się rozsypują gdy po nie sięgnąć...

Judaszowiec czyli cersis to przepięknie kwitnące drzewo ciepłego klimatu (chociaż w Polsce też uprawiane) o niespotykanej właściwości: kwiaty wyrastają także bezpośrednio na pniu. Jedna z wersji mówi, że to na tym drzewie powiesił się Judasz
Judaszowe drzewo to pospolity w Polsce... czarny bez. Porastające krzew charakterystyczne. mięsiste grzyby noszą też nazwę...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany