Rondo Sybiraków ma już krawężniki

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak
Wokół ronda są budowane nowe chodniki i drogi rowerowe. Paweł Łacheta
Krawężniki oddzielające pasy na rondzie Sybiraków, jak również rozgraniczające pasy tuż przed wjazdem na nie i tuż po zjeździe z niego zamontowano już częściowo na przebudowywanym skrzyżowaniu ul. Przybyszewskiego i ul. Puszkina na Widzewie. Wprawiają w zdumienie kierowców wjeżdżających na rondo od strony Olechowa po tym, jak w tym tygodniu zmieniono na nim organizację ruchu. Samochody są obecnie kierowane już nie po nitce dawnego prawoskrętu, ale po pasie nowej jezdni.

- Wygląda to tak, że na rondzie nie będzie już można zmienić pasa ruchu - mówi kierowca forda często przejeżdżający przez to skrzyżowanie. - To utrudnienie dla tych, którzy nie znają dobrze tego miejsca. Jak ktoś już wjedzie źle na rondo, to nie będzie miał szansy na zmianę decyzji.

Według łódzkich drogowców, krawężniki rozdzielające pasy na rondzie poprawią bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w Łodzi. Podpatrzono je na Śląsku, gdzie podobno zdaje egzamin.

Można już dostrzec pierwsze efekty przebudowy ronda Sybiraków Kierowcy mają wątpliwości, czy będzie bezpieczniejsze Drogowcy zapewniają jednak, że tak.

- Krawężniki między pasami spowodują, że kierowcy nie będą mogli zmieniać nieoczekiwanie pasa ruchu, co często kończyło się wypadkami w tym miejscu - mówi Piotr Grabowski, rzecznik prasowy Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi. - Wymuszą poza tym na kierowcy, by ten zwolnił, zbliżając się do ronda. W kilku wyznaczonych miejscach krawężników na rondzie nie będzie i wtedy będzie można przejechać z jednego pasa na drugi.

Łódzcy drogowcy zapewniają, że prace na rondzie idą zgodnie z planem i zakończą się najpóźniej 31 października. W ich ramach wymieniono już m.in. ciepłociąg przebiegający pod skrzyżowaniem. Gotowa jest już także w całości podbudowa przyszłych jezdni, a na części z nich wylano już nową nawierzchnię asfaltową. W trakcie budowy są poza tym dwa nowe przystanki autobusowe (na ul. Przybyszewskiego, przy rondzie od strony Olechowa), a także chodniki i drogi rowerowe wokół ronda. Koszt wszystkich prac to 5 mln zł.

Rondo Sybiraków, czyli rondo śmierci...
Według statystyk łódzkiej drogówki, tylko w tym roku na rondzie Sybiraków doszło przed rozpoczęciem remontu do 6 wypadków i 9 kolizji, w których zostały ranne 33 osoby. W ubiegłym roku odnotowano na rondzie 25 wypadków i 35 kolizji, w których zginęły 3 osoby, a 17 zostało rannych.

TOP MODEL 2016 KTO ODPADŁ OSTATNI ODCINEK 04.10
ŻYCZENIA NA OSIEMNASTKĘ
ŻYCZENIA NA 40 URODZINY
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ PENISA...
Numery kierunkowe w Polsce

[ZOBACZ TEŻ FILM "Pan chce wychować nasze dziewczyny - zostaniesz zgwałcona, ródź dziecko" (autor x.news/TVN24)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM "Pan chce wychować nasze dziewczyny - zostaniesz zgwałcona, ródź dziecko" (autor x.news/TVN24)