Stanisław Moneta/mat. pras.
Roman Biliński
Roman Biliński mat. pras.
Roman Biliński zajął pierwsze miejsce wśród debiutantów podczas wyścigu Europejskich Regionalnych Mistrzostw Formuły 3 by Alpine (FRECA) na francuskim torze Paul Ricard. W klasyfikacji ostatecznej drugiego wyścigu uplasował się na 9. miejscu i zapisał na koncie pierwsze punkty w tegorocznym cyklu.

Roman Biliński to przedstawiciel młodego pokolenia kierowców wyścigowych. Urodził się w 2004 roku w Wielkiej Brytanii, ale jego rodzina pochodzi z Polski. Karierę wyścigową rozpoczął w 2019 r., w kolejnym sezonie jeździł już w brytyjskiej Formule 4, gdzie kilkukrotnie stanął na podium. W 2021 został pierwszym polskim zwycięzcą wyścigu w brytyjskiej F3. Łącznie w tej serii triumfował trzykrotnie m.in. na znanych z Formuły 1 torach Donington Park i Spa-Francorchamps, a siedmiokrotnie stał na podium. 18-letni kierowca nie ukrywa, że chce iść śladem Roberta Kubicy i trafić do Formuły 1.

Do niedzielnego wyścigu na torze torze Paul Ricard Biliński wyruszył z 12. miejsca wywalczonego w kwalifikacjach. Już na starcie popisał się świetnym refleksem i po udanych manewrach wyprzedzania minął trzech rywali. Ostatecznie brytyjsko-polski kierowca zajął 9. pozycję i zdobył 2 punkty do klasyfikacji generalnej. Po wyścigu pojawił się na podium, by odebrać nagrodę dla najlepszego debiutanta. Wygrał Włoch Gabriele Mini, a podium uzupełnili Holender Kas Haverkort i Estończyk Paul Aron. Po czterech rundach Biliński plasuje się na 18. miejscu w klasyfikacji generalnej. Liderem jest Szwed Dino Beganović.

Europejska Formuła 3 (FRECA), czyli zaplecze F3 FIA
W kalendarzu na 2022 rok znalazło się 10 rund. Sezon zainaugurowała rywalizacja na włoskiej Monzie, następnie kierowcy ścigali się na Imoli, potem w Monaco oraz na Paul Ricard. Kolejny weekend wyścigowy zaplanowany jest na 17-19 czerwca w holenderskim Zandvoort, a później zawodników czekają jeszcze zmagania na Węgrzech, w Belgii, Austrii, Katalonii oraz we Włoszech na torze Mugello. W mistrzostwach startuje łącznie prawie 40 zawodników, którzy zasiadają za sterami identycznych, jednomiejscowych bolidów z turbodoładowanymi silnikami Renault o pojemności 1,8 litra i mocy 270KM. Pojazdy te przyspieszają od 0 do 100 km/h w ciągu 3 sekund, 200 km/h osiągają po niespełna 8 sekundach, a maksymalnie mogą pędzić z prędkością ok. 270 km/h.

Weekendy wyścigowe obejmują dwa piątkowe treningi, a także dwie sesje kwalifikacyjne w sobotę i niedzielę oraz dwa wyścigi, w których obowiązuje punktacja znana z F1. Zwycięzca zdobywa 25 punktów, drugi zawodnik na mecie 18, trzeci 15, a kolejni 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1.