Hubert Zdankiewicz
Magda Linette
Magda Linette Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Magda Linette straciła seta, ale w dwóch kolejnych zagrała koncertowo i pokonała 3:6, 6:1, 6:2 Francuzkę Chloe Paquet w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju Roland Garros w Paryżu. We wtorek na korcie zobaczymy również drugą Polkę: Igę Świątek.

Komentujący wyniki losowania tegorocznego French Open Wojciech Fibak powiedział, że obie nasze singlistki miały szczęście. Faktycznie miały, bo obie trafiły na rywalki grające z dzikimi kartami. W przypadku Magdy Linette zaznaczył jednak, że powinna uważać...

Miał rację, nie tylko dlatego, że trzeba Francuzki mogą być niebezpieczne na swoim terenie. Po prostu ostatnie wyniki obu tenisistek sugerowały problemy. 166. od poniedziałku w światowym rankingu Paquet pokazała klasę tuż przed Roland Garros, dochodząc do półfinału turnieju WTA w Strasburgu. W drodze do niego pokonała Sofię Kenin, Xinyun Han i Darię Gawriłową, a przegrała dopiero ze swoją rodaczką Caroline Garcią.

Poznanianka (87. WTA) odwrotnie, notuje w tym roku fatalną serię. Ostatnie zwycięstwo w cyklu WTA odniosła na początku kwietnia w Bogocie, później przegrała pięć meczów z rzędu. W Strasbourgu odpadła w pierwszej rundzie. Można było obawiać się o jej formę.

Początek meczu wydawał się potwierdzać te obawy. Linette zaczęła nerwowo i już na początku straciła gema przy swoim serwisie. Odrobiła stratę, ale pierwszy set nie był najlepszy w jej wykonaniu. Poznanianka doskonale zdawała sobie zresztą sprawę, że nie gra tak jak powinna. Gdy podczas jednej z wymian nie dobiegła do zagranego przez rywalkę skróta ze złości trzepnęła nawet rakietą o siatkę, za co została upomniana przez sędziego. Paquet uciekła jej na 5:2 i choć Polka walczyła do końca, odrabiając stratę jednego przełamania, to skończyło się wynikiem 6:3 dla Francuzki. Nie wyglądało to dobrze...

Tym większe było zaskoczenie, gdy dwa kolejne sety okazały się być prawdziwym koncertem Linette. W drugim Paquette wygrała co prawda pierwszego gema, ale sześć kolejnych padło łupem poznanianki. Trzeciego seta, mimo problemów (bardzo długi pierwszy gem, w którym musiała bronić czterech break pointów) rozpoczęła od prowadzenia 3:0. Później 4:1 W pełni zasłużenie, bo była wyraźnie lepsza. Dobrze serwowała, trafiała z głębi kortu, zmieniała długość zagrywanych piłek. A sfrustrowana Francuzka coraz częściej się myliła. Walczyła do końca, ale zdołała wygrać już tylko jednego gema.

- To nie był dla mnie łatwy mecz pod względem mentalnym. Jest ulga, bo udało mi się wziąć w garść i odwrócić losy spotkania. Bardzo się cieszę - podsumowała swój występ Linette, której rywalką w drugiej będzie broniąca tytułu Rumunka Simoną Halep albo grająca dla Australii Chorwatka Ajla Tomljanović. Tą ostatnią powinni pamiętać uważniejsi kibice, bo pięć lat temu pokonała w Paryżu (w trzeciej rundzie) Agnieszkę Radwańską.

We wtorek na korcie zobaczymy również Igę Świątek. Rywalką drugiej z Polek będzie Francuzka Selena Janicijevic. Swój pierwszy mecz w Paryżu wygrali we wtorek także Łukasz Kubot i Marcelo Melo. Polak i Brazylijczyk pokonali 6:3, 7:6(2) Hiszpanów: Roberto Carballesa Baenę i Jaume Munara.

Rozpoczyna się French Open. "Faworytami są Novak Djokovic i Rafael Nadal. Wśród kobiet największe szanse na końcowy triumf ma Simona Halep"