MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok po terminie kończy się przebudowa ul. Wojska Polskiego. Mieszkańcy mają sporo uwag

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Nowa ulic Wojska Polskiego w niczym nie przypomina tej starej, ponurej i zaniedbanej.
Nowa ulic Wojska Polskiego w niczym nie przypomina tej starej, ponurej i zaniedbanej. UMŁ
Z rocznym opóźnieniem kończy się remont i przebudowa ulicy Wojska Polskiego. To była jedna z największych inwestycji drogowych ostatnich lat, pochłonęła 150 mln złotych, z czego 74 mln dołożyła Unia Europejska, a 5 mln budżet państwa. Od soboty 1 czerwca po trwającej dwa i pół roku przerwie na swoje normalne trasy wracają autobusy 57, 64AB, 70, 81 i N6. Tramwaje 1 i 6 kursują na Doły już od połowy marca.

Remont rozrósł się już po rozpoczęciu prac

Podczas remontu wykonawca natrafił na szereg problemów i musiał wykonać wiele dodatkowych prac, czym tłumaczy roczny poślizg. Całkowicie wymieniono torowisko tramwajowe na 3-kilometrowym odcinku od ul. Franciszkańskiej do Inflanckiej, przebudowano także jezdnię, skrzyżowania, położono nowe chodniki i wytyczono drogę dla rowerów. Pojawiły się nowe sygnalizacje świetlne, latarnie i nowoczesne przystanki komunikacji miejskiej. Nie zabrakło miejsc postojowych oraz sporej ilości zieleni - dokładnie posadzono 300 drzew i 12 000 krzewów oraz roślin ozdobnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Tramwajem do Łodzi Marysin? Jeszcze nie teraz

Pierwotny plan zakładał, że linia tramwajowa przejdzie pod ulicą Inflancką i zakończy się bezpośrednio przy stacji kolejowej Łódź Marysin, jednak ostatecznie z tej koncepcji zrezygnowano z uwagi na bardzo wysokie koszty i stosunkowo niewielką korzyść dla pasażerów. Od obecnej krańcówki przy Inflanckiej do stacji jest nie więcej jak 300 metrów, które można pokonać pieszo w trzy minuty. Miasto pozostawiło sobie jednak furtkę do ewentualnej budowy tunelu pod ul. Inflancką budując krańcówkę nie w formie pętli, lecz tymczasowego weksla, który w przyszłości łatwo będzie przekształcić w zwykły tor i przedłużyć do stacji Łódź Marysin.

Mieszkańcy z uwagami i postulatami

Przed odbiorem końcowym zmodernizowanej ulicy Wojska Polskiego urzędnicy miejscy zaprosili mieszkańców do jej społecznej oceny. Kilka dni temu mieszkańcy mogli się spotkać na terenie niedawnej budowy z przedstawicielami inwestora oraz wykonawcy i zgłosić ewentualne uwagi do wykonania prac. Zgłaszano najczęściej drobne poprawki, np. brakujące ławki i kosze na śmieci, dosadzenie drzew, ale były także poważniejsze uwagi, jak poprawa bezpieczeństwa na przejeździe przez drogę rowerową na ul. Marynarskiej czy brak barierek odgradzających torowisko przy skrzyżowaniu z ul. Obrońców Westerplatte. Wszystkie uwagi zostały zapisane i jak zapewnia Zarząd Inwestycji Miejskich, nie pozostaną bez odpowiedzi.

Autobusy MPK 1 czerwca powrócą na ul. Wojska Polskiego

- Linia 57 będzie kursować z Marysina przez Inflancką, Zagajnikową, Sporną i Wojska Polskiego do Palki;
- Linia 64AB pojedzie od Sikawy prosto Wojska Polskiego do Spornej i dalej Boya-Żeleńskiego przez osiedle do Obrońców Westerplatte, zapewniając bezpośrednie połączenie Dołów z Bałuckim Rynkiem;
- Linia 70 pojedzie Wojska Polskiego i Sporną do ronda Solidarności i skrzyżowania Marszałków;
- Linia 81 znów połączy Doły z Teofilowem i centrum handlowym M1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany