Rodzina Kacprzaków spłaciła cudze długi. Komornik pomylił dłużników

(g)
- W dokumentach sądowych odkryłyśmy, że dłużnik i mój tato to dwie różne osoby - mówi  Marzena Woźniak. Zgadzało się tylko imię i nazwisko, jednak numer PESEL i adres zamieszkania były różne.
- W dokumentach sądowych odkryłyśmy, że dłużnik i mój tato to dwie różne osoby - mówi Marzena Woźniak. Zgadzało się tylko imię i nazwisko, jednak numer PESEL i adres zamieszkania były różne. Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
50.722 zł to suma, jaką na poczet cudzych długów ściągnął komornik z konta państwa Kacprzaków z Łodzi. Dłużnik nosił bowiem to samo imię i nazwisko, co głowa rodziny, pan Czesław. Komornik stwierdził, że pieniędzy oddać nie może, bo wpłacił je już na konto wierzyciela.

Gowin zawiesił komornika, który zajął konto niewłaściwej osobie

PO chce zmienić przepisy o egzekucji komorniczej

Tymczasem wierzyciel oddać pieniędzy nie chce bez podpisania ugody z panem Czesławem. Problem polega jednak na tym, że łodzianin... zmarł.
O rzekomym długu rodzina Kacprzaków dowiedziała się w 2009 r.
- Komornik zabrał mnie i mężowi ponad 50 tys. zł ze sprzedaży wartego 220 tys. mieszkania przy ul. Hubala - mówi Lucyna Kacprzak, żona pana Czesława. - Byliśmy zaskoczeni, bo wcześniej nie docierały do nas żadne monity ani upomnienia.
Sprawę zaczęła badać córka państwa Kasprzaków - Marzena Woźniak. Dopiero w 2012 r., po śmierci ojca, udało jej się dotrzeć do dokumentów sądowych, z których wynikało, że dłużnikiem nie był pan Czesław z Łodzi, ale nazywający się tak samo mieszkaniec Parzęczewa.
- Nie zgadzały się numery PESEL i adresy zamieszkania - mówi. - Przekazałam wszystko komornikowi. Ten stwierdził, że faktycznie doszło do pomyłki, ale pomóc mi nie mógł, bo całą kwotę przekazał już na konto wierzyciela.
Pani Marzena wynajęła prawnika, który pod koniec ubiegłego roku skierował do wierzyciela pismo z nakazem zwrotu pobranej kwoty. Kilka dni temu otrzymała odpowiedź.
- Chcąc uniknąć postępowania sądowego zaproponował nam podpisanie ugody - mówi Marzena Woźniak. - Problem w tym, że domaga się, by przy jej podpisaniu obecny był mój nieżyjący tata.
Kto zawinił w całym zamieszaniu, komornik czy wierzyciel?
- Nie mogliśmy zapobiec tej pomyłce, bo nie mamy prawa weryfikować przekazywanych nam danych - tłumaczy Andrzej Rittmann, przewodniczący Izby Komorniczej w Łodzi. - Polegamy na tym, co przedstawia nam wierzyciel i sąd, który nadaje tytułowi wykonawczemu moc prawną. Gdyby sąd na przekazywanych nam dokumentach umieszczał numery PESEL dłużników, podobne zdarzenia nie miałyby miejsca. Problem w tym, że tego nie robi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Chochoł
Powinni porozmawiać z prawnikiem, aby wystąpił do sądu przeciwko Skarbowi Państwa. W pozwie opisać sprawę. Dobry prawnik pieniądze odzyska.
d
dłużnik
Jak komornik znajduje cudze konto? Czy gdy ja jestem jedynie upoważniony, a właścicielem konta jest moja konkubina to czy też komornik znajdzie tam moje pieniądze?
S
Sasz
sumienie aleś ty głupie

06.02.13, 16:04

A od kiedy to się płaci komornikowi? Komornik wchodzi na konto i finał. Poza tym oszołomie napisali, że zwinął im kasiwo ze sprzedaży chawiry.

Nie dyskutuj, jeśli nie wiesz, o czym piszesz. Komornik może dokonać egzekucji z wynagrodzenia lub/i egzekucji z konta, to są dwie różne egzekucje.
Jeżeli zabiera Ci pieniądze z pensji (50%), a na koncie masz 120 tysięcy, to po dokonaniu egzekucji z konta zabierze Ci wszystko.
I to nie komornik weryfikuje dłużnika.
Oraz: dziwne bardzo, że córka tego Pana Czesława dopiero po 3 latach dotarła do dokumentów sądowych. Słabo się starała.
sumienie aleś ty głupie
A od kiedy to się płaci komornikowi? Komornik wchodzi na konto i finał. Poza tym oszołomie napisali, że zwinął im kasiwo ze sprzedaży chawiry.
b
bg
Podajcie nazwisko komornika.Muszę wiedzieć, bo jak przyjdzie do mnie to żebym się nie pomylił , któremu dać po ryju.
s
sumienie
widocznie mieli jakieś długi na sumieniu, skoro płacili!! ja,który nikomu nie jestem winien ani centa, nie zgodziłbym się na jakąkolwiek egzekucję i natychmiast oddałbym sprawę do sądu!!
D
Do maćka
A kto i gdzie napisał że nie "niekompretntny"? Bo w tekście jakoś tego nie ma?
k
ktos tam
Skoro komornik się pomylił to teraz niech z własnej kieszeni odda, co to znaczy nie można Jak się chce to wszystko można. Nie chciało się dokładnie sprawdzić danych to teraz niech płaci.
m
maciek
a gdzie tu wina komornika i czemu gazeta pisze "niekompretntny"? Wierzyciel podał adres dłużnika jego pesel to komornik na tej podstawie prowadzi egzekucję. Jeżli wierzyciel podał błędny pesel to wina wierzyciela nie komornika. Ludzie przestańcie z ta nagonką
K
Komornik nic nie musi
Nie pierdziel misiek, bo bzdety gadasz i ludzi w błąd wprowadzasz. Jak bym miał słuchać Twoich porad prawnych to bym pewnie zgnił w pierdlu za przejście na czerwonym.
Prawo wyraża się dość konkretnie na temat tego kto musi dokonać weryfikacji dłużnika i jest do wierzyciel. Drugą ostoją powinien być sąd. Problem w tym, że ten z reguły traktuje za pewnik dane wierzyciela. Komornik nie może weryfikować zatwierdzonych przed sąd informacji bo tym samym podważyłby jego wyrok.
r
rllodz
Gowinowi powinni wejsc na pensje,zajmuje sie zwiazkami gejow a nie tym co dzieje sie u niego resorcie,rozpedzic te bande zlodzieji !
n
normalny
zgłosić kradzież pieniędzy na policji i niech idzie do pierdla, jak każdy złodziej
m
misiek
Komornik przed ściągnięciem dłgu musi sprawdzić z numerami Pesele i dowodu czy sie wszystko zgadza a potem dopiero po 14 pobrac z konta jesli jest taka mozliwosc kwote zadluzenia, jesli robi to z konta prywatnej osoby to musi podac pelne dane ze wszystkimi numerami identyfikacyjnymi, bez tego bank nie przeleje pieniedzy ani rowniez skarbowka
a
abdulmahadulake
jak przyjdzie komornik to mu kopa w zbiornik
d
dobry duszek
Marzenka i Lucynka- złodziejki i naciągaczki.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie