Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice protestują przeciwko łączeniu klas - w Łodzi ma to nastąpić aż w 25 szkołach!

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Rodzice uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 206 przy ul. Łozowej stanowczo sprzeciwiają się decyzji miasta, dotyczącej łączenia klas. Bo łączenie tak naprawdę dla ich dzieci oznacza rozbicie zgranych już zespołów klasowych.

Klasa będzie rozdzielona

Rodzice wystosowali w tej sprawie pismo do prezydent Hanny Zdanowskiej. Zdenerwowani wciąż czekają na odpowiedź i decyzję.
- Gdy dowiedzieliśmy się, że z trzech klas mają zostać dwie – aż zawrzało – przyznają zaskoczeni rodzice. - Nie rozumiemy, dlaczego burzy się coś, co doskonale funkcjonuje już od sześciu lat?

- Jak powiedzieć dzieciom, że ich klasa ma zostać rozdzielona? Jak tego podziału dokonać? Którego wychowawcę zostawić, a którego pozbawić klasy? Czy tu się myśli o dobru naszych dzieci? - pytają.

- W SP 206 do klasy VI a w tej chwili chodzi 21 uczniów, do VI b – 22, a do VI c – 16 - wylicza Ewa Baszun, jedna z mam. - Ta najmniej liczna klasa to byłe sześciolatki, które kiedyś specjalnie zakwalifikowano razem i obiecano, że tak dotrwają do końca szkoły. Oczywiste jest, że każda klasa chce pozostać w takim składzie, w jakim jest. Uważamy, że połączenie w zespoły 30-osobowe – niezależnie od konfiguracji – będzie dla naszych nastoletnich, dorastających dzieci niekorzystne, tym bardziej, że dojdą też nowe, trudne przedmioty. Ponadto w budynku szkoły są nieduże pracownie, nieprzystosowane do tak licznych grup. Naprawdę jesteśmy zdumieni, skąd taki pomysł w jeszcze na dodatek w dobie koronawirusa?

W SP 206 w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie pracowników Wydziału Edukacji z dyrekcją.
- Wnioski z tego spotkania, które dotyczyło m.in. warunków lokalowych w kontekście łączenia klas, są analizowane – informuje biuro prasowe UMŁ.

Problem trwa 3 lata

Problem łączenia klas wraca w łódzkich szkołach już trzeci rok w rzędu i nie dotyczy tylko jednej podstawówki. W tym roku łączenie ma się odbyć w 25 placówkach na różnych poziomach kształcenia. Maksymalnie w klasie ma być 28-29 uczniów.
- Powodem łączenia klas jest ruch uczniów: rodzice się przeprowadzają, dzieci zmieniają szkoły itp., co powoduje, że liczba uczniów w klasach się zmniejsza – tłumaczy w imieniu wydziału edukacji biuro prasowe UMŁ. - Liczebność uczniów w oddziale powyżej 25 uczniów pozwoli na dokonywanie podziału na grupy na zajęciach z: języka obcego, informatyki i wychowania fizycznego. Jednocześnie zmniejszenie liczby oddziałów pozwala na skrócenie czasu trwania zajęć w szkole, łatwiejszą organizację pozalekcyjnych oraz większą ich liczbę. Kwestie dotyczące wychowawcy klas leżą natomiast w gestii dyrektora szkoły, podobnie jak pozostałe sprawy związane z organizacją pracy placówki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany