Rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu...

  Rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

  (MJ)

  Express Ilustrowany

  Express Ilustrowany

  Rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Jak skutecznie walczyć ze smogiem?
  1/3
  przejdź do galerii

  ©pixabay

  Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Tematem smogu w okresie jesienno-zimowym żyje cały kraj. W wielu miastach przekroczenia szkodliwych pyłów są na tyle duże, że ich władze muszą ratować się np. wprowadzaniem bezpłatnej komunikacji. Bardzo duże problemy mają m.in. Kraków, Warszawa czy Rybnik. Łódź również toczy walkę z trującymi substancjami w powietrzu.
  Podczas Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki w Łodzi, między innymi eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego będą doradzać jak skutecznie likwidować problem smogu. Zapraszamy serdecznie na godzinę 14:00, w najbliższy poniedziałek, do Hotelu Ambasador Premium (ul. Kilińskiego 145).

  Co roku umiera jedno miasto


  Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że rocznie około 3 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

  Każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera przedwcześnie nawet 45 tysięcy osób, czyli małej wielkości miasto.

  Przyczyną zanieczyszczeń powietrza w dużych aglomeracjach miejskich jest m.in. niekorzystne położenie miasta, duża liczba dni bezwietrznych oraz zabudowa kanałów przewietrzania miasta. Problemem jest też niedostateczna informacja na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i sposobów jego eliminacji.

  Uniwersytet Łódzki ma zaszczyt organizować dyskusję na ten temat podczas tegorocznego Kongresu Biogospodarki. Forum Antysmogowe podczas Kongresu Biogospodarki będzie miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń o sposobach kompleksowej walki ze smogiem i przeciwdziałania powstawaniu zagrożeń z nim związanych.
  Eksperci o smogu
  Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Joanna Wibig z Katedry Meteorologii i Klimatologii UŁ, Wiktor Warchałowski – Prezes Zarządu i współzałożyciel w Airly – start-upu, który buduje sieć sensorów powietrza dla miast i gmin, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie stanu powietrza w czasie rzeczywistym za pomocą mapy online, prof. Wojciech Hanke z Instytutu Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera czy Rafał Czyżewski – Prezes Zarządu GreenWay Polska (Greenway buduje pierwszą kompleksową sieć publicznie dostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce) oraz Pan Jakub Mielczarek - Sekretarz Województwa Łódzkiego. Moderatorem dyskusji będzie Jakub Klimkiewicz – Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

  Wśród zagadnień poruszanych podczas debaty będą m.in. następujące wątki:
  - Dlaczego Polska aż tak bardzo odstaje na mapach czystości powietrza w Europie?
  - Czy i w jaki sposób problem smogu skorelowany jest z klimatem, jego zmianami i pogodą?
  - Jakie jest realne zagrożenie ze strony smogu dla mieszkańców i ich otoczenia?
  - Czy wiedza na temat skali problemu ze smogiem jest powszechna wśród mieszkańców? - Jakie działania edukacyjne można przedsięwziąć?
  - Jaką rolę odgrywają w tym procesie ruchy obywatelskie?
  - Czy maski antysmogowe na co dzień to dobry pomysł?
  - Co każdy z nas może zrobić a co czego powinniśmy oczekiwać od administracji publicznej w obszarze zastosowań nowych technologii do walki ze smogiem?

  Międzynarodowy Kongres Biogospodarki Łódź 2018 odbędzie się w dniu 24 września w Łodzi, a jego głównym organizatorem jest Województwo Łódzkie. Tegoroczny Kongres zgromadzi blisko 500 czołowych ekspertów wywodzących się z samorządów, organów ustawodawczych, przedsiębiorców, przedstawicieli wyższych uczelni, organizacji pozarządowych i rolników.

  Główne cele Kongresu to wymiana doświadczeń i wiedzy między Bioregionami Europy Środkowej i Wschodniej oraz zwiększenie udziału przemysłu w lokalnej biogospodarce i programach rozwój bioekonomii na poziomie krajowym. Serdecznie zapraszamy do udziału w panelu Uniwersytetu Łódzkiego (godz. 14:00). Uczestnictwo w całym wydarzeniu jest bezpłatne. Międzynarodowy Kongres Biogospodarki odbędzie się w hotelu Ambasador Premium, ul. Kilińskiego 145.

  Pełny program Forum oraz rejestracja na www.bioeconomy.lodzkie.pl.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (25)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  t

  t (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  trzy miliony rocznie? czyli już nas niema... ..lewactwo na lewackich papierach, próbuje wprowadzić nową matematykę?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kandydat Buda obieca wszystkim szybszą i łatwiejszą śmierć

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie walczyć. Niech umierają dalej.

  Ldz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A co.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie blokujmy

  Gorilla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  I to jest właśnie ta cała nasza otwartosc na nowe technologie. Chcemy chcemy isc za Europą gdzie elektryki są juz chlebem powszednim, ale jak juz przychodzi co do czego to jest zonk bo okazuje sie...rozwiń całość

  I to jest właśnie ta cała nasza otwartosc na nowe technologie. Chcemy chcemy isc za Europą gdzie elektryki są juz chlebem powszednim, ale jak juz przychodzi co do czego to jest zonk bo okazuje sie ze nagle jednak nam i smog nie przeszkadza i co najgorsze podważamy konieczność wprowadzenia tej innowacji. Przeciez zima przy niskich temepraturach nie da sie oddychac w wiekszych miastach - zapraszam do krakowa pobiegac przy -10 stopniach - dramat! Elektromobilnosc to dla nas szansa, a przy wspolpracy takich partnerów jak greenway chociazby mozemy lada moment wprowadzic te innowacje w zycie, ale nie blokujmy jej wlasnie przez taki tok myslenia...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chemtrails

  chemtrails (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Przestańcie rozpylać CHEMTRAILS, to ludzie nie będą umierać!!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MIERNIK

  SMOG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  KUPIC MIERNIKI SMOGU I MIERZYC W LODZI SMOG https://allegro.pl/miernik-smogu-miernik-jakosci-powietrza-i7188883386.html


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kupcie, kupcie!

  Kupcie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Koniecznie!
  Miernik góowno pokazuje, ale to i tak bez znaczenia, bo przecież nie przestaniecie oddychać gdy miernik pokaże wzrost zapylenia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smog

  Aga (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  Więcej grilowania!!!!! To przecież takie zdrowe i modne.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co to ma do rzeczy?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Mowa jest o smogu. Grillowanie nie ma nawet połowy promila udziału w tym zjawisku, w dodatku rzadko grilluje się zimą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulice

  Do hanki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A może by tak zadbać o czystość ulic.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co brudne ulice

  mają wspólnego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  za smogiem


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulice

  Do hanki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Właśnie dużo, częścią smogu to jest syf który zalega na ulicach a druga czescia smieci którymi pala w kamienicach (zima wystarczy przejść się po Traugutta powietrze tak gęste że nożem można kroić a...rozwiń całość

  Właśnie dużo, częścią smogu to jest syf który zalega na ulicach a druga czescia smieci którymi pala w kamienicach (zima wystarczy przejść się po Traugutta powietrze tak gęste że nożem można kroić a niby ruch uspokojony). zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pierdolisz przygłupie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja mam Pomysła

  Jestem z PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  Pozwężać ulice, więcej czerwonych świateł, więcej remontów w jednym czasie, więcej buspasów . Miasto przyjazne dla ludzi którzy chcą tu umrzeć na raka.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty jesteś z PiS

  Ldz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  I to przez was nie mamy S14. Bo wy tylko wybudowaliście płot wokół sejmu i Kaczora.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie truj z głupoty

  stary (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Zamiast machnąć parę razy szczotką wyposażono dozorców w hałaśliwe , smrodliwe , trujące ,kurzące spalinowe dmuchawy , czy to jest działanie pro ekologiczne .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo