Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica premiery filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego. Zdjęcia do komedii kręcono w Łodzi i Piotrkowie

Reakcja Telemagazyn
Jan Machulski w filmie Vabank. Więcej na kolejnych zdjęciach
Jan Machulski w filmie Vabank. Więcej na kolejnych zdjęciach
1 marca 1982 roku odbyła się premiera filmu „Vabank” do scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego – jednej z najznakomitszych komedii sensacyjnych w historii polskiego kina. Dużą część zdjęć do produkcji powstała w Łodzi.

„Vabank” był pełnometrażowym debiutem fabularnym Juliusza Machulskiego, absolwenta Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Główną rolę, kasiarza Henryka Kwintę, mistrza w swoim fachu, zagrał ojciec reżysera, znakomity aktor Jan Machulski.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w roku 1934. Henryk Kwinto wychodzi z więzienia po sześciu latach odsiadki. Jego dawny wspólnik, Gustaw Kramer, który nadał Kwintę policji, jest zamożnym bankierem. Okazuje się, że Kramer doprowadził także do bankructwa i śmierci dawnego przyjaciela Kwinty, Tadeusza Rychlińskiego. Słynny kasiarz, w akcie zemsty, wraz z innym przyjacielem, Duńczykiem, który specjalizuje się w blokowaniu systemów bankowych oraz z niedoświadczonymi szopenfeldziarzami Nutą i Moksem, przygotowuje skok na bank Kramera. Inspiracją do postaci Kwinty był Stanisław Cichocki, ps. Szpicbródka - kasiarz żyjący w dwudziestoleciu międzywojennym w Warszawie. Znakomitą muzykę do filmu skomponował Henryk Kuźniak.

Zobaczcie fotosy z kultowego filmu Vabank

Film cieszył się olbrzymią popularnością, doceniła go również krytyka - Juliusz Machulski zdobył między innymi nagrodę za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W roku 1985 na ekrany wszedł sequel filmu zatytułowany „Vabank II, czyli riposta”. Juluisz Machulski miał w planach również trzecią część – był już nawet projekt scenariusza: akcja rozgrywałaby się podczas okupacji, Kramer podpisał volkslistę i został ponownie bankierem, tym razem współpracującym z hitlerowcami. Jednak prace przerwała śmierć Jana Machulskiego.

Zdjęcia do filmu powstały w Łodzi - między innymi na ulicy Moniuszki, w hotelu Grand, w banku przy alei Koścuszki, na Starym Cmentarzu, w budynku sądu przy placu Dąbrowskiego oraz w kamienicach przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 26, ulica Narutowicza 91 i ulica Piramowicza 6, w podłódzkim Arturówku, Piotrkowie Trybunalskim - na placu Kościuszki, ulicy Sieradzkiej i kilku podwórkach, Warszawie – gmach Państwowego Banku Rolnego przy ulicy Nowogrodzkiej 50 i Łęczycy - więzienie przy ul. Pocztowej.

W produkcji wykorzystano również łódzki fotoplastikon, znajdujący się wówczas w Muzeum Historii Miasta Łodzi, w pałacu Izraela Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej.

Niestety, nie żyją już wykonawcy głównych ról w filmie: w roku 2008 zmarł Jan Machulski (Henryk Kwinto), w roku 2017 – Witold Pyrkosz (Duńczyk), w roku 2007 – Jacek Chmielnik (Moks), w roku 2021 – Krzysztof Kiersznowski (Nuta), w roku 2021 – Ryszard Kotys (Melski), a w tym roku – Leonard Pietraszak (Gustaw Kramer).

Zobaczcie fotosy z kultowego filmu Vabank

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica premiery filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego. Zdjęcia do komedii kręcono w Łodzi i Piotrkowie - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany