MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym od 15 listopada. Te osoby nie odziedziczą już majątku po zmarłym

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Po zmianach w prawie spadkowym, gdy do dziedziczenia dojdą zstępni dziadków, którzy już nie żyją, krąg spadkobierców zostanie zawężony do dzieci tych dziadków
Po zmianach w prawie spadkowym, gdy do dziedziczenia dojdą zstępni dziadków, którzy już nie żyją, krąg spadkobierców zostanie zawężony do dzieci tych dziadków pressfoto / Freepik
Nowe przepisy prawa spadkowego zaczęły obowiązywać od 15 listopada. Po wejściu zmian w życie postępowania mają być krótsze, spadkobiercy lepiej zabezpieczeni, a grono osób uprawnionych do spadku znacznie zawężone. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono w prawie spadkowym?

Spis treści

Celem nowelizacji prawa spadkowego jest rozwiązanie problemów dotyczących dziedziczenia ustawowego. Grono spadkobierców zostanie zawężone, a czas postępowań znacznie się skróci. Zmiany odczują także osoby małoletnie i ubezwłasnowolnione.

Zawężony krąg spadkobiorców od 15 listopada

W nowym stanie prawnym zmienia się trzecia grupa spadkowa, czyli dziadkowie spadkodawcy oraz ich potomkowie. Zgodnie z nowelizacją krąg spadkobierców zaliczających się do tej grupy zostaje zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawców, a także ich zstępnych.

Oznacza to, że spadku nie dostaną dalsi zstępni dziadków, czyli stryjeczne i cioteczne wnuki oraz dalsze pokolenia, które zdaniem autorów przepisów zwykle nie utrzymują relacji ze spadkodawcą. To natomiast skróci czas trwania postępowań sądowych.

- Nowe prawo ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy. Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będzie więc znacznie szybsze postępowanie spadkowe - wyjaśniają autorzy nowelizacji.

Komu nie przysługuje spadek?

Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie nowej przesłanki umożliwiającej uznanie, że dana osoba jest niegodna odziedziczenia spadku. Warto przypomnieć, że w takiej sytuacji spadkobierca jest traktowany tak, jakby nigdy nie dożył otwarcia spadku.

Od 15 listopada spadkobierca może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia w przypadku, gdy:

  • umyślnie dopuścił się ciężkiego przestępstwa wobec spadkodawcy,
  • umyślnie zniszczył, ukrył, przerobił testament albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego przez inną osobę,
  • groźbą lub podstępem nakłonił spadkodawcę do odwołania, lub sporządzenia testamentu,
  • uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą (np. wynikającego z władzy rodzicielskiej czy pełnienia funkcji rodzica zastępczego),
  • uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową.

Nowością są dwa ostatnie punkty, dzięki którym osoby unikające płacenia alimentów albo wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą mogą zostać pozbawione prawa do spadku.

Więcej czasu na odrzucenie spadku

Spadkobiercy mają sześć miesięcy na przyjęcie lub odrzucenie spadku. Ta możliwość jest szczególnie istotna w przypadku dziedziczenia długów.

Od 15 listopada obowiązujący termin będzie mógł zostać zawieszony, jeśli złożenie oświadczenia ws. odrzucenia lub przyjęcia spadku wymaga zgody sądu. Przepisy te odnoszą się głównie do spadkobierców nieletnich i ubezwłasnowolnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym od 15 listopada. Te osoby nie odziedziczą już majątku po zmarłym - Strefa Biznesu

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany