reklama

Rewitalizacja Księżego Młyna. Textorial Park II obudzi do życia tereny dawnej fabryki Scheiblera. [Zdjęcia, Wizualizacje]

(pij)Zaktualizowano 
Textorial Park II. Widok na makietę od strony ul. Tymienieckiego. Grzegorz Gałasiński
Jeszcze w tym roku rozpocznie się drugi etap rewitalizacji pofabrycznego królestwa Scheiblera, przemysłowej części Księżego Młyna, gdzie powstanie Textorial Park II - rozwinięcie istniejącego już kompleksu Textorial Park przy ul. Fabrycznej, w którym mieszczą się m.in. biura firmy Fuji. Właściciel terenu, St. Paul's Developments Polska, przystępuje do zagospodarowania zaniedbanej w chwili obecnej części pofabrycznych terenów ciągnących się do ul. Tymienieckiego, w sąsiedztwie zrewitalizowanej remizy strażackiej.

- Ta inwestycja da nam możliwość kontynuacji projektu, którego zaczątkiem był Textorial Park I - mówi Anna Banaś, prezes St. Paul's Developments Polska. - Nie będzie to jednak przestrzeń zamknięta dla pracowników tutejszych biur. Chcemy otworzyć ją dla wszystkich wpisując się w sąsiedztwo mieszkalnej części Księżego Młyna oraz parku Źródliska.

Na powierzchni 2 hektarów pomiędzy istniejącym Textorial Park I a ul. Tymienieckiego w ciągu dwóch lat powstanie nowy pięciokondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni użytkowej blisko 18 tys. mkw. i podziemnym garażem dla 337 aut. Odrestaurowane zostaną będące obecnie na skraju ruiny dwa budynki magazynowe dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera. Powstały w latach 80. i na początku lat 90. XIX wieku i były użytkowane jeszcze do do 2003 r. Obecnie niszczeją. Po wzmocnieniu ich konstrukcji i koniecznym zabezpieczeniu ścian zostaną zagospodarowane. W ich wnętrzu powstaną nowe przestrzenie użytkowe dla najemców - wbudowane wewnątrz starych murów. Całość uzupełni czwarty budynek techniczny

Co jednak najważniejsze, kompleks Textorial Park II nie będzie terenem zdominowanym przez biura. St. Paul's Developments Polska chce stworzyć tam ogólnodostępną, tętniącą życiem przestrzeń publiczną o powierzchni blisko 9 tys. mkw. z placem wypełnionym zielonymi wyspami zachęcającymi do relaksu. Zabudowa terenu oraz nowe ciągi komunikacyjne wraz z urozmaiconą ofertą lokali handlowych i usługowych mają przyciągać do Textorial Park II wszystkich łodzian. Sprzyjać temu mają ogródki, miejsca do siedzenia, leżaki i huśtawki oraz otwarty plac zabaw dla dzieci, jaki powstanie przy dawnej strażnicy od strony ul. Tymienieckiego. W części usługowej kompleksu znajdzie się m.in. klub fitness, restauracja, bary kawowe i piekarnia. Przewidziano też miejsca dla biur coworkingowych, punktu naprawy rowerów (będzie ścieżka rowerowa), punktu medycznego, jak również publicznej biblioteki oraz przedszkola.

- Przyświecała nam idea stworzenia nie tylko budynków ale przede wszystkim otwartego, swobodnie dostępnego terenu, który w naturalny sposób połączy park Źródliska z ul. Tymienieckiego i jej loftami - mówi Robert Strzeński z krakowskiej pracowni Horizone Studio, które zaprojektowało kompleks Textorial Park II.

Nowa zabudowa - biurowiec określany na razie mianem budynku C - będzie wyglądem nawiązywał do tradycji miejsca. Inspiracją do powstania projektu jego bryły, delikatnie wygiętej w wydłużone S, był kształt płótna wytwarzanego w łódzkich tkalniach. Zdobić ją będą przeciwsłoneczne zewnętrzne zasłony w kolorach fasad łódzkich fabryk.

- Wierzę, że Textorial Park II będzie inwestycją, która powtórzy etos Ziemi Obiecanej i powstanie tu fajna przestrzeń do pracy, mieszkania i wypoczynku. Bardzo cieszę się, że do inwestycji prywatnych, które zainicjowały rewitalizację Księżego Młyna dołączają też inwestycje miejskie, bo w tym roku, dzięki dużemu wsparciu z funduszy UE rozpoczniemy dalszy kompleksowy remont mieszkalnych budynków Księżego Młyna, tzw. famuł imperium Schelblerów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mpk

Może zwiększyć kontrolę?

d
do rządzących Łodzią

kto w końcu weżnie się za porządek ze sklepem alkoholowym róg ul. Kazimierza i Józefa, czy musi dam dojść do kolejnej tragedii, jak można lekceważyć mieszkańców okolicznych bloków i fundować przez tyle lat im gehennę, władze Łodzi obudźcie się, gdzie jest policja, gdzie jest dzielnicowy

R
Rodowity

No a gdzie ludzie maja pracować menelu z PiS?

G
Gosc

Nigdy tam sie nie miescila firma Fuji! Jest Fujitsu, wiec korekta ma byc)

Dodaj ogłoszenie