Rewitalizacja Księżego Młyna przyśpiesza. Do końca 2020 r. remont czeka 13 budynków

(pij)
W domach przy ul. Księży Młyn 8 i 10 remont już trwa. Piotr Jach
Rewitalizacja famuł Księżego Młyna nabierze wreszcie tempa. Do końca 2020 r. wyremontowanych ma zostać 13 budynków dawnego osiedla robotniczego przy fabrycznym imperium Karola Scheiblera, czyli ok. 80 procent zabudowy kompleksu między ulicami: Przędzalnianą, Fabryczną i Tymienieckiego. Prace obejmą: domy przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 9 oraz 8 i 10, gdzie prace zaczęły się jeszcze w ub.r., budynki przy ul. Przędzalnianej 47, 49, 51, 53, dwa budynki prywatnych Konsumów Scheiblera oraz dom wspólnoty mieszkańców przy ul. Fabrycznej 21.

Projekt odnowy łódzkiego Księżego Młyna, jako zadanie stricte inwestycyjne, przejął właśnie Zarząd Inwestycji Miejskich UMŁ (wcześniej, przed podpisaniem umowy finansowania całości, wdrażał go Wydział ds. Zarządzania Projektami UMŁ), który zamierza w ciągu półtora roku zrewitalizować osiedle.

- Celem tego zadania, którego wartość sięga niemal 61 mln zł, jest uszanowanie wszystkiego, co na Księżym Młynie jest najcenniejsze. Prace toczące się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków zmierzają przede wszystkim do odtworzenia tu funkcji mieszkaniowej, ale też stworzenie miejsc, dzięki którym Księży Młyn będzie miejscem wartym odwiedzenia nie tylko ze względu na jego historię. Powstaną tu przestrzenie dla wycieczek, pracownie artystyczne i miejsca do aktywności artystycznej - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor ZIM.

W 13 budynkach przeznaczonych do rewitalizacji jest blisko 170 mieszkań - obecnie mało komfortowych, ciasnych, pozbawionych ogrzewania. Dzięki remontom obejmującym m.in. relokację ścian działowych oraz podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej mają stać się wygodnymi i nowoczesnymi siedzibami dla rodzin, które będą chciały na Księży Młyn powrócić (wykwaterowani mieszkańcy mają w tym zakresie priorytet) bądź tu właśnie zamieszkać.

Przy ul. Księży Młyn 8 i 10 remonty trwają już od ubiegłego roku i są mocno zaawansowane. Wykonano już wszelkie konieczne roboty konstrukcyjne, trwa wymiana instalacji wewnętrznych.
- W obu domach nie ma lokatorów, którzy zostali z nich wcześniej wykwaterowani. Dzięki temu tempo prac jest niezłe, chyba nawet wyprzedzamy nieco harmonogram - mówi Robert Wiktorowicz z firmy Vik-Bud, wykonawca prac. - Wygraliśmy przetarg na remont trzech kolejnych budynków oraz stojących za nimi komórek wraz zagospodarowanie przestrzeni między nimi, gdzie powstaną zieleńce i skwery, na których można będzie odpocząć w pogodny dzień. Atrakcją będzie tu Klub Księżego Młyna z restauracją, który powstanie w jednej z dawnych komórek.

Plan remontowy jest rozległy, lecz ma szanse na realizację w terminie. Prace będą prowadzone przez kilku wykonawców równolegle w kilku budynkach. Z większości z nich już wyprowadzono lokatorów. Trwa poszukiwanie lokali zastępczych dla ich ostatnich mieszkańców .

Na razie nie wiadomo, jaka będzie przyszłość 20 procent zabudowy Księżego Młyna, której miasto nie może zrewitalizować ze względu na jej złożoną strukturę własnościową i brak chęci lub możliwości współpracy ze strony prywatnych współwłaścicieli.

Poniedziałek z przelotnym deszczem na wschodzie i Pomorzu Zachodnim. Nad resztą kraju pogodnie:

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jest duże prawdopodobieństwo. że te 20 % zostanie w istniejącym stanie z napisem "tak było i nie ruszamy tego".

Starania o dofinansowania od MKZ na remonty obiektów zabytkowych są rozdzielane wg uznania. Nie ma ją określonych reguł punktowych, liczą się znajomości.

Tak ma być?

B
S
Szef
Kiedy rewitalizacja pozostałych familjakow na Kilińskiego stoi stara kamienica obok parku. Następne na Tymienieckiego
Dodaj ogłoszenie