Resort edukacji da 15 mln z na szkolne wycieczki w programie "Poznaj Polskę". Kto i jak z nich skorzysta?

Magdalena Jach
Magdalena Jach
„Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego” to jeden z obszarów edukacyjnych określonych w programie „Poznaj Polskę”, ogłoszonym w czwartek 12 sierpnia br. przez MEiN. Pozostałe to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” i „Największe osiągnięcia polskiej nauki”. Na jego realizację rząd przeznaczył 15 mln zł do wykorzystania do końca 2021 r. w formie dofinansowania wycieczek szkolnych (do 80% ich kosztów), uwzględniających miejsca pamięci narodowej, związane z kulturą, nauką, dokonaniami Polaków. Nowa inicjatywa na razie jest pilotażem. Ma uatrakcyjnić naukę współczesnej historii, przy tym odbudowując relacje w środowiskach szkolnych.
„Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego” to jeden z obszarów edukacyjnych określonych w programie „Poznaj Polskę”, ogłoszonym w czwartek 12 sierpnia br. przez MEiN. Pozostałe to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” i „Największe osiągnięcia polskiej nauki”. Na jego realizację rząd przeznaczył 15 mln zł do wykorzystania do końca 2021 r. w formie dofinansowania wycieczek szkolnych (do 80% ich kosztów), uwzględniających miejsca pamięci narodowej, związane z kulturą, nauką, dokonaniami Polaków. Nowa inicjatywa na razie jest pilotażem. Ma uatrakcyjnić naukę współczesnej historii, przy tym odbudowując relacje w środowiskach szkolnych. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Poznaj Polskę to nowy program resortu edukacji, w którym szkoły będą mogły otrzymać dofinansowanie do wycieczek dla uczniów do miejsc pamięci narodowej, historii, nauki i kultury, także ludowej. Wszystko po to, by nauka historii, w tym historii współczesnej była dla dzieci i młodzieży ciekawa.

„Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego” to jeden z obszarów edukacyjnych określonych w programie „Poznaj Polskę”, ogłoszonym w czwartek 12 sierpnia br. przez MEiN. Pozostałe to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” i „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Na jego realizację rząd przeznaczył 15 mln zł do wykorzystania do końca 2021 r. w formie dofinansowania wycieczek szkolnych (do 80% ich kosztów), uwzględniających miejsca pamięci narodowej, związane z kulturą, nauką, dokonaniami Polaków. Nowa inicjatywa na razie jest pilotażem. Ma uatrakcyjnić naukę współczesnej historii, przy tym odbudowując relacje w środowiskach szkolnych.

Im szybciej, tym większe szanse na dofinansowanie
Składanie wniosków o dofinansowanie możliwe będzie do końca września lub do wyczerpania środków. Trzeba będzie się spieszyć, bo o przyznaniu pieniędzy będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Dla wszystkich szkół i uczniów na pewno funduszy nie wystarczy. Szczegółowe informacje o programie trafią do placówek za pośrednictwem kuratorium oświaty pod koniec przyszłego tygodnia.

Na razie wiadomo, że wycieczki jednodniowe będą mogły otrzymać wsparcie do 5 tysięcy złotych (na grupę, niezależnie od liczby uczestników), dwudniowe do 10 tysięcy złotych, a trzydniowe do 15 tysięcy złotych. Według szacunków ME iN z dofinansowania skorzystać będzie mogło kilkaset tysięcy uczniów.
Dokąd się wybiorą?
Lista punktów, rekomendowanych przez resort zostanie opublikowana także w przyszłym tygodniu. Spodziewać się na niej można m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Centrum Nauki Kopernik, skansenów. W trakcie wycieczki te polecane miejsca z listy będą musiały zostać uwzględnione.

Dyrektorzy szkół łódzkich uważają, że sam pomysł jest godny zainteresowania. Podkreślają, że każde dofinansowanie do imprez dla uczniów ma duże znaczenie.

Chciałbym, aby nasza młodzież skorzystała z tego programu, czekamy na szczegóły dotyczące zgłoszeń – mówi Marcin Józefaciuk, Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi. - Nasz historyk przygotowałby na pewno ciekawy program, a wspólne wyjazdy bardzo integrują.

A oto zasady, obowiązujące w programie "Poznaj Polskę", podane przez resort edukacji

Jakie wycieczki będą dofinansowywane?
Dofinansowywane będą wyjazdy organizowane w trakcie zajęć lekcyjnych, czyli od września do czerwca, których program będzie obejmował:

 • w przypadku wycieczki jednodniowej – co najmniej dwa punkty edukacyjne,
 • w przypadku wycieczki dwudniowej – co najmniej cztery punkty edukacyjne, 
 • w przypadku wycieczki trzydniowej – co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki będą realizowane w ramach 4 obszarów edukacyjnych:

 • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
 • Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
 • Kultura i dziedzictwo narodowe,
 • Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Kto może ubiegać się o dotację na zorganizowanie wycieczki?
Środki finansowe, po złożeniu wniosku o dofinansowanie wycieczki, otrzymają organy prowadzące szkoły publiczne oraz niepubliczne. Przedsięwzięcie jest skierowane dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych (publicznych i niepublicznych) w trzech grupach wiekowych:

 • I grupa – klasy I-III ze szkół podstawowych,
 • II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych,
 • III grupa – szkoły ponadpodstawowe.

Kryteria dofinansowania wycieczki
Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki, maksymalnie na: 

 • wycieczkę jednodniową – do 5 tys. zł,
 • wycieczkę dwudniową – do 10 tys. zł,
 • wycieczkę trzydniową  – do 15 tys. zł. 

Pozostałe 20 proc. kosztów wycieczki organ prowadzący będzie finansować z własnych środków.

Co szkoła może sfinansować w ramach dotacji?
Środki finansowe przyznane w ramach przedsięwzięcia szkoła będzie mogła przeznaczyć na sfinansowanie kosztów poniesionych na organizację wycieczek, takich jak pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, usługi przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia oraz ubezpieczenia uczestników wycieczki.

Kiedy ruszy nabór wniosków do programu? 
Organy prowadzące szkoły będą mogły składać wnioski od 6 do 30 września br. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia w bieżącym roku. O przyznaniu środków decydować będzie kolejność wpływu do ministerstwa prawidłowo wypełnionych wniosków. Lista zakwalifikowanych wniosków o dofinansowanie wycieczek będzie udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MEiN. Organ prowadzący szkołę podpisze umowę z ministerstwem i otrzyma pieniądze na wyjazd uczniów.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia? 
Procedura jest bardzo prosta. Nauczyciel zgłasza chęć wyjazdu na szkolną wycieczkę do dyrektora szkoły, który następnie przekazuje to zgłoszenie do organu prowadzącego. Z kolei organ prowadzący wypełnia tzw. formularz ogólny udostępniony w strefie pracownika SIO. Formularz po pozytywnej weryfikacji przez MEiN będzie uzupełniany wnioskami o dofinansowanie wycieczek. 
Jeśli organem prowadzącym szkołę nie jest jednostka samorządu terytorialnego, wówczas zarówno tzw. formularz ogólny, jak i wniosek wypełni dyrektor szkoły po wcześniejszym uzyskaniu upoważnienia od organu prowadzącego.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” będzie realizowane we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi. Podmioty te przygotują propozycję punktów edukacyjnych do wycieczek, uwzględniając grupy wiekowe uczniów. 
W drugiej połowie sierpnia szkoły otrzymają szczegółowe informacje o przedsięwzięciu „Poznaj Polskę”. Formularz zgłoszeniowy będzie udostępniony w SIO 6 września. 

"Eksplozja pandemii" - Minister Niedzielski

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie