MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta alkoholowa ile dziś wynosi i kto może się o nią starać. Wszystko na temat renty alkoholowej

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
Wszystko na temat renty alkoholowej. Czytaj na kolejnych slajdach
Wszystko na temat renty alkoholowej. Czytaj na kolejnych slajdach Polskapress
Renta alkoholowa to świadczenie, które przysługuje osobom z tytułu borykania się z uzależnieniem od alkoholu. Renta alkoholowa przysługuje na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – artykułu 6, ustęp 1., punkt 5.

Renta alkoholowa

Świadczenie finansowe nazywane rentą alkoholową. O pieniądze mogą się ubiegać osoby, które utraciły zdolność do pracy zarobkowej na skutek uzależnienia od alkoholu. Komu przysługuje to świadczenie?
Zobacz, kto może się ubiegać o rentę alkoholową
Za przyznawanie funduszu z racji renty alkoholowej odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby skorzystać ze świadczenia, trzeba być osobą niezdolną do pracy, co potwierdza orzeczenie lekarskie. Może być to np. opinia dot. uzależnienia - w takie sytuacji należy mieć wymagany (odpowiedni do wieku) staż ubezpieczenia, a niezdolność do pracy wynikająca z choroby alkoholowej musiała powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej (lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania).

Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje lekarz orzecznik oraz komisja lekarska. Jeśli wynikłe z choroby alkoholowej schorzenia uniemożliwiają podjęcie pracy zarobkowej, świadczenie może być przyznane

Ile wynosi renta alkoholowa

Gdy komisja lekarska podejmie decyzję, że dana osoba kwalifikuje się do renty, pieniądze będą wypłacane bezterminowo lub czasowo w zależności od okoliczności.
Z danych pochodzących z 1 marca 2023 wynika, że w tym momencie obowiązująca kwota świadczenia wynosi 1588,44 zł – w przypadku całkowitej niezdolności do pracy lub 1191,33 zł, jeśli dotyczy nas niezdolność częściowa. Takie pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto obywatela.
Zobacz, kto może się ubiegać o rentę alkoholową

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany