Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renowacja komisariatu przy al. Kościuszki za 8 mln złotych!

(izj)
„Kocham cię Paulinko” i „Śmierć konfidentom” to tylko część z zachowanych napisów wyskrobanych w farbie na ścianie w celi na I piętrze, tuż obok dyżurki, w budynku dawnego I komisariatu Komendy Miejskiej Policji przy al. Kościuszki 19 w Łodzi. Wkrótce nie będzie po nich śladu, bo 105-letni gmach, z którego policjanci wyprowadzili się w ubiegłym roku i który wrócił w ręce miasta, zostanie poddany kompleksowej rewitalizacji. Po jej zakończeniu stanie się siedzibą Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Renowacji zostanie również poddany, ulokowany w podwórku, budynek willi z końca XIX wieku oraz całe podwórko. Po remoncie stanie się ona siedzibą miejskiego konserwatora zabytków.

- Willa znajduje się w katastrofalnym stanie – mówi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków. - Ma zapadnięty m.in. strop. Konstrukcja gmachu dawnego komisariatu jest w lepszym stanie, ale i w nim przecieka świetlik nad klatką schodową, a w jednym miejscu od strony podwórka odspaja się ściana.

Obecnie w przygotowaniu jest projekt funkcjonalno-użytkowy całego obiektu. Ma być gotowy do końca sierpnia. W tym roku zostaną załatwione również wszystkie formalności związane z pozwoleniem na wykonanie prac, a także zostanie ogłoszony przetarg na nie. Ruszą na początku przyszłego roku i potrwają około 2,5 roku. Będą kosztować około 8 mln zł.
- W ramach prac na parterze dawnego komisariatu oraz na dziedzińcu i w nowo powstałym, szklanym łączniku między wspomnianym budynkiem a oficyną w podwórku powstanie muzeum łódzkiego detalu architektonicznego – mówi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska. - Zostaną w nim wyeksponowane m.in. dawne kafelki i drzwi znalezione w remontowanych kamienicach.

***
Zagospodarowywanie nieruchomości zaczęło się od wzniesienia parterowego domu mieszkalnego stojącego w miejscu obecnej willi. Należał on do Zofii Hirszberg. W 1910 r. zbudowano budynek przemysłowo-handlowy przy al. Kościuszki 19. Początkowo był wynajmowany różnym firmom, a od 1927 r. do wybuchu II wojny światowej – Kasie Chorych. Po jej zakończeniu w obiektach ulokowano Wydział Ewidencji Ludności, a w latach 70. przekazano je ówczesnej milicji.

ZOBACZ TEŻ FILM Wojciech Szczęsny oświadczył się Marinie Łuczenko (autor Agencja TVN/x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany