MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont Starego Rynku na ostatniej prostej. Co zrobiono i czy wykonawcy zdążą przed Wielkanocą?

Wiesław Pierzchała
Na Starym Rynku w Łodzi, który zmienił swoje oblicze, ruszyły ostanie prace remontowo - porządkowe. Czy wykonawcy zdążą przed Wielkanocą?
Na Starym Rynku w Łodzi, który zmienił swoje oblicze, ruszyły ostanie prace remontowo - porządkowe. Czy wykonawcy zdążą przed Wielkanocą? Grzegorz Gałasiński
Dobiega końca gruntowny remont historycznego Starego Rynku w Łodzi będący jedną z najważniejszych rewitalizacji w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. Teraz to się zmieni – miejsce zostanie ożywione. Właśnie zaczęły się tam ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe.

Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i fontanny z czterema wodotryskami każda. Podczas weekendów będą tam organizowane giełdy kwiatowe, eko – targi i kiermasze książek. W planach jest też działalność klimatycznych kawiarenek. Jakie prace tam wykonano?

Zobacz więcej zdjęć

Stary Rynek w Łodzi: podświetlone fontanny.

- W ramach tej inwestycji została wymieniona cała nawierzchnia i zlikwidowane stopnie. W centralnej części rynku, na poziomie posadzki, pojawiły się dwie podświetlone fontanny. Po wschodniej i zachodniej stronie zostały zaaranżowane zadaszone miejsca do handlu – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na Starym Rynku, od strony ul. Nowomiejskiej, zostały dosadzone drzewa – klony i jesiony pensylwańskie. Ponadto będzie tam można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Prace, które mają być zakończone przed Świętami Wielkanocnymi, pochłoną osiem milionów złotych.

Stary Rynek w Łodzi: cenne odkrycia

Wprawdzie pierwsze kamienice wokół Starego Rynku powstały na początku XIX wieku, podczas narodzin Łodzi przemysłowej, to jednak obecne domy zostały zbudowane po II wojnie światowej.

W związku z remontem na rynku przeprowadzono badania archeologiczne, w trakcie których odkryto m.in. pierścień ze szlachetnym kamieniem, studnię murowaną z cegły, plomby towarowe oraz monety, łuski, sztućce, ceramikę, szkło i guziki. Historyków i archeologów najbardziej poruszył fakt natrafienia na dawną studnię publiczną, którą do tej pory znano jedynie ze zdjęć archiwalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany