Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont przez... rozbiórkę. Kamienica przy ul. Włókienniczej 20 odradza się jak feniks z ruiny

Piotr Jach
Piotr Jach
Ul. Włókiennicza 20 - stan obecny.
Ul. Włókiennicza 20 - stan obecny. Piotr Jach
Ani zawalony budynek przy ul. Rewolucji 1905 r. 31, ani dom w którym kiedyś mieszkał Reymont (przy ul. Wschodniej 50) nie będą pierwszymi, które trzeba będzie rozebrać i odbudować w trakcie rewitalizacji. Tę palmę pierwszeństwa dzierży należąca do Fundacji Atlas Sztuki kamienica przy ul. Włókienniczej 20 – jak jedyny pozostający w prywatnych rękach obiekt remontowany przy dawnej ul. Kamiennej.

– Na całej tej ulicy to była kamienica w najgorszym stanie technicznym – mówi Dominik Szwemberg, wiceprezes fundacji. – Wewnątrz wszystko się rozsypywało. To, co jeszcze stało, utrzymywało się tylko dzięki sąsiednim budynkom, bo odkryliśmy, że ten nasz nie ma własnych ścian bocznych. Ich funkcję pełniły ściany sąsiednich kamienic i widać to po widniejących dotąd śladach farby i tapet. Elementy konstrukcyjne zostały rozkradzione. Rozbiórka i odbudowa były jedyną opcją zachowania pierzei ulicy.

Budynek rozebrano, oszczędzając jedynie frontową elewację parteru. Ta część zostanie zachowana. Resztę stanowić będzie nowoczesna nadbudowa zaprojektowana przez prezesa Fundacji Atlas Sztuki Andrzeja Walczaka i biuro architektoniczne Arcad.

Kamienica, która ma zostać oddana do użytku w 2022 r. (w tym terminie przebudowana ma zostać ul. Włókiennicza) będzie mieć 2,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Ma się tam mieścić biuro zarządu fundacji oraz sala wystawowa, w której prezentowane mają być wybrane dzieła z kraju i ze świata – koncepcja wykorzystania tej przestrzeni jest jeszcze w trakcie dopracowywania. Sercem budynku będzie biblioteka projektu „5inLodz”. Fundacja „Atlas Sztuki” już od kilku lat prosi wybrane osobistości świata polityki, biznesu, nauki i kultury o przekazanie jej 5 książek, które zmieniły ich życie. Tak powstaje biblioteka z tytułów poleconych już przez m.in. Lecha Wałęsę, Billa Gatesa, Ennio Moricone, Hugh Hefnera, Krzysztofa Pendereckiego, Pierce’a Brosnana, Manuelę Gretkowską, Woody Allena, Barbarę Streisand, Krzysztofa Zanussiego, Leonardo di Caprio, Janusza Gajosa i wielu, wielu innych. Fundacja ma już 105 kompletów takich dzieł, a kolejne dochodzą (www.5inlodz.pl).

Kamienica przy ul. Włókienniczej 20 mogłaby także stać się miejscem ekspozycji innego projektu „Atlasu Sztuki”...
– Jak wiadomo, rękopis „Ziemi obiecanej” Reymonta zaginął. Chcemy go odtworzyć i każdy ma szansę wziąć w tym udział – mówi Szwemberg.

Na stronie internetowej www.promised.pl (od „Promised Land”, czyli „Ziemia Obiecana”) każdy może wybrać linijkę tekstu „Ziemi obiecanej”, którą napisze sam. Trzeba to zrobić na białej kartce papieru, zeskanować lub sfotografować i wysłać do projektu (formularz na stronie). W ten sposób pierwsze trzy linijki powieści napisali Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i Jarosław Kaczyński. Kiedy cała książka zostanie już „napisana”, zostanie podarowana Łodzi.

W poniedziałek deszczowo w całym kraju. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Finlandii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany