Remont bazy lotniczej w Łasku na finiszu. Samaloty F-16 wracają do Łasku

Lila Sayed
Lila Sayed
Dobiegł końca remont lotniska w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku, który rozpoczął się w kwietniu 2017 r. Po rozbudowie pas startowy ma długość 3 tys. metrów. Inwestycję realizowano we współpracy z amerykańskimi Siłami Powietrznymi. W czasie remontu łaskie Jastrzębie wykonywały swoje zadania z lotniska w Krzesinach, gdzie przebazowano załogi statków powietrznych wraz z obsługą techniczną F-16. Teraz wracają do swojej rodzimej bazy.

W poniedziałek o godz. 14 w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego rozpocznie się dyżur bojowy po zakończeniu remontu lotniska w Łasku w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej. Na łaskim lotnisku wojskowym pojawi się Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego pełni rotacyjnie Dyżur Bojowy w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej wraz z 22, 23 i 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego.

Podczas dyżuru bojowego utrzymuje się w gotowości parę samolotów dyżurnych wraz z załogami oraz obsługą naziemną do „poderwania” w nakazanych czasach startu.

Do głównych zadań pary dyżurnej należy min.: przechwycenie statków powietrznych naruszających granicę naszego państwa, ochrona terytorium RP przed atakiem z powietrza, ochrona ważnych obiektów wojskowych oraz ludności cywilnej, udzielanie pomocy załogom statków powietrznych znajdujących się w sytuacjach awaryjnych, identyfikacja obiektów powietrznych przez przechwycenie, a w razie potrzeby interwencji.

Dzięki centralnemu położeniu łaskiej bazy, polskie F-16 są w stanie w ciągu kilkunastu minut od startu przejąć każdy obiekt nad terytorium naszego kraju.

Co się zmieni po remoncie?
Modernizacja i przedłużenie drogi startowej oraz przebudowa urządzeń pomocniczych w Łasku pozwoli zwiększyć możliwości operacyjne lotniska pod względem przyjmowania większych i cięższych statków powietrznych. Dodatkowo wydłużenie drogi startowej poprawi warunki bezpieczeństwa podczas wykonywania lotów.

Dzięki modernizacji i rozbudowie lotnisko w Łasku jest jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie