MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rektor Politechniki Łódzkiej został przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Tuż po wyborze rektorzy  (od lewej): prof. Krzysztof Wilde (Politechnika Gdańska), prof. Krzysztof Jóźwik (Politechnika Łódzka), prof. Teofil Jesionowski, dotychczasowy przewodniczący KRPUT (Politechnika Poznańska) i prof. Jerzy Lis (AGH).
Tuż po wyborze rektorzy  (od lewej): prof. Krzysztof Wilde (Politechnika Gdańska), prof. Krzysztof Jóźwik (Politechnika Łódzka), prof. Teofil Jesionowski, dotychczasowy przewodniczący KRPUT (Politechnika Poznańska) i prof. Jerzy Lis (AGH). mat.pras. PŁ
Prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) kadencji 2024-2028. Jednomyślnie podjęta decyzja zapadła 20 czerwca podczas Zgromadzenia plenarnego KRPUT, którego gospodarzem jest Politechnika Gdańska.

Rektor Politechniki Łódzkiej został przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) kadencji 2024-2028. Jednomyślnie podjęta decyzja zapadła 20 czerwca podczas Zgromadzenia plenarnego KRPUT, którego gospodarzem jest Politechnika Gdańska.

 - Uczelnie stoją przed wieloma wyzwaniami, które wymagają od nas współdziałania, ale także refleksji, jak i intensywnej pracy - podkreślił po wyborze rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Zdaniem nowego przewodniczącego, którego kadencja rozpocznie się 1 września 2024 r., szczególną uwagę, obok kwestii finansowania nauki, wzmocnienia wsparcia dla młodych naukowców, co jest kluczowe dla rozwoju Polski, należy poświęcić istotnym zmianom w podejściu do procesu kształcenia.

- Działamy na arenie międzynarodowej, jesteśmy już nie tylko w europejskim, ale w światowym systemie edukacji wyższej. W tym systemie musimy zbudować naszą konkurencyjność. Świat się zmienia niezwykle szybko, dlatego uczelnie powinny być bardziej elastyczne i bardziej sprawne w reagowaniu na wyzwania współczesności. Młodemu pokoleniu, naszym studentom i doktorantom trzeba zapewnić kompetencje nie na dziś, ale na przyszłość, której jeszcze nie znamy. Musimy wzbudzać w nich kreatywność i samodzielność myślenia.

Prof. Krzysztof Jóźwik, dziękując za wybór powiedział: 
- Jako przewodniczący, zobowiązuję się do pracy nad wyzwaniami, które przed nami stoją, mając na uwadze dobro naszych uczelni i całego kraju. Razem możemy zbudować silne i innowacyjne szkolnictwo wyższe, które będzie dumną wizytówką Polski.

Wiceprzewodniczącymi KRPUT zostali:

  • dr hab. Danuta Zawadzka, prof. Politechniki Koszalińskiej
  • prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – Politechnika Śląska
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde – Politechnika Gdańska

Prof. Krzysztof Jóźwik jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Od ukończenia studiów w 1987 roku jest związany z Instytutem Maszyn Przepływowych, którego dyrektorem został w 2007 r. W 2014 r. otrzymał nominację profesorską w obszarze nauk technicznych.

W swojej pracy badawczej zrealizował dużo prac dla przemysłu, w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Prowadził też projekty związane z turbinami wiatrowymi małej mocy, systemem usuwania rtęci z gazów wylotowych bloków energetycznych spalających węgiel brunatny, metodami i systemem utylizacji opakowań aerozolowych. Jednocześnie rozwijał modelowania przepływów krwi. Kierował zespołem, który opracował mechaniczne zastawki serca oraz układ zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca w projekcie „Polskie sztuczne serce”.

Prof. Krzysztof Jóźwik ma bardzo duże doświadczenie organizacyjne. Od września 2020 r. pełni funkcję rektora Politechniki Łódzkiej i będzie kierował uczelnią przez kolejne cztery lata w kadencji 2024-28. Wcześniej był prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym, a następnie prorektorem ds. kształcenia, po raz drugi pełniąc te obowiązki od stycznia 2020 r., a od marca kierował też Sztabem Antykryzysowym PŁ, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany