Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej 2022 trwa. Jak dostać się do dobrej szkoły? Oto terminy, etapy, zasady i kalkulator punktów do liceum

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Rekrutacja do liceum 2022. Kiedy się zaczyna?
Rekrutacja do liceum 2022. Kiedy się zaczyna? Fot. Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Udostępnij:
Rekrutacja do liceum 2022 rozpoczęła się 16 maja 2022 roku. Uczniowie ósmych klas zastanawiają się, jak dostać się do dobrego liceum. Ważne są wyniki egzaminu ósmoklasisty, ale także oceny i dodatkowa aktywność szkolna (np. wolontariat, udział w wydarzeniach sportowych, konkursach czy olimpiadach). O czym należy pamiętać w trakcie rekrutacji do szkoły średniej? Jak przeliczyć punkty do liceum? O jakich datach nie wolno zapomnieć? Oto wszystkie najważniejsze informacje na temat trwającej rekrutacji. Podajemy także kalkulator punktów do liceum.

Rekrutacja do liceum – terminy

16 maja 2022 roku rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak ubiegać się o miejsce w liceum? Uczniowie otrzymują w szkole adres strony, na którą powinni się zalogować (na przykład w przypadku Warszawy jest to: https://warszawa.edu.com.pl/kandydat/app/), logują się do systemu, przez dane podane w szkole, a na końcu wypełniają wniosek o przyjęcie do szkół. Ważne jest to, by placówki były ułożone od najbardziej do najmniej preferowanych.

Rekrutacja do liceum 2022 – etapy

Rekrutacja do liceum odbywa się w kilku etapach. Pierwszy z nich zaczyna się jeszcze przed egzaminem ósmoklasisty. Należy wówczas złożyć wniosek o przyjęcie do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. Następnie, już po egzaminie, gdy otrzyma się wynik, trzeba donieść zaświadczenie z wynikiem do konkretnej placówki.

Po ogłoszeniu przez szkoły listy uczniów, którzy zostali zakwalifikowani, należy złożyć w wybranej placówce deklarację woli przyjęcia do szkoły, a więc dostarczyć wymagane dokumenty: oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Po tym, jak minie termin składania dokumentów, szkoły publikują oficjalne listy, na których znajdują się kandydaci zakwalifikowani do danej placówki i ci, którym nie udało się dostać do szkoły. Wówczas rozpoczyna się drugi etap rekrutacji, który przebiega podobnie jak pierwszy.

Jak dostać się do dobrego liceum?

Uczniowie, którzy chcą dostać się do dobrego liceum, muszą przyjrzeć się punktom, które mają szansę otrzymać za wysoki wynik na egzaminie ósmoklasisty i odpowiednie stopnie na świadectwie. Każdy z ósmoklasistów ma szansę uzyskać 200 punktów. Połowę z tych punktów można zdobyć za egzamin ósmoklasisty, drugą zaś – za oceny na świadectwie i dodatkową aktywność szkolną. Obliczanie punktów do liceum wcale nie jest takie trudne.

Obliczanie punktów do liceum

Jeżeli chodzi o punkty do liceum otrzymywane za oceny, to należy pamiętać, że w trakcie rekrutacji do liceum liczą się: język polski, matematyka oraz dwa inne przedmioty, które zamieszczone są w wykazie danej klasy w konkretnym liceum. Poniżej zamieszczamy informację, ile punktów otrzymuje się za poszczególne oceny:

  • Ocena celująca – 18 punktów,
  • Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
  • Ocena dobra – 14 punktów,
  • Ocena dostateczna – 8 punktów,
  • Ocena dopuszczająca – 2 punkty.

Można także otrzymać dodatkowe punkty. Na przykład za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem, uczeń dostaje jeszcze 7 punktów, a za udział w szkolnym wolontariacie – 3 punkty. Warto także wykazywać się w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych, ponieważ można otrzymać jednorazowo od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 za wszystkie dodatkowe aktywności).

Kalkulator punktów do liceum

Inaczej sytuacja wygląda z punktami za egzamin ósmoklasisty. Za tę część uczeń może otrzymać maksymalnie 100 punktów. Jak przeliczyć punkty za egzamin ósmoklasisty? Punkty za część z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35, a punkty za egzamin z języka obcego przez 0,3, a więc 100 proc. x 0,3 to 30 punktów. Właśnie tak prezentuje się przelicznik punktów do liceum.

Rekrutacja do liceum – ważne daty

W zeszłym roku rekrutacja zaczęła się 17 maja 2021. Pierwszy etap zakończył się z kolei 21 czerwca 2021 roku. W tym roku rekrutacja zaczyna się 16 maja 2022 roku. Zapisy do szkół ponadpodstawowych zakończą się w pod koniec maja lub czerwca, w zależności od regionu. Na przykład w Warszawie wnioski można składać do 20 czerwca do godz. 15.00.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Kiedy?

W kontekście rekrutacji do liceum, bardzo ważny był b]egzamin ósmoklasisty[/b]. Kiedy uczniowie otrzymają wyniki?

  • 24 maja 2022 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 25 maja 2022 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 26 maja 2022 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie inny język nowożytny),
  • 1 lipca 2022 (piątek) – data ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty,
  • 8 lipca 2022 (piątek) – data otrzymania przez uczniów zaświadczenia o wynikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Materiał oryginalny: Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej 2022 trwa. Jak dostać się do dobrej szkoły? Oto terminy, etapy, zasady i kalkulator punktów do liceum - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie