ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Rekordzista ma 150 tys zł miesięcznie! Limity i wydatki z...

(aip)

2015-11-09 18:20

2015-11-09 18:20

15 Komentarzy
Dodaj komentarz

Rekordzista ma 150 tys zł miesięcznie! Limity i wydatki z kart służbowych urzędników bulwersują

(aip)

2015-11-09 18:20

W tak biednym państwie jak Polska, urzędnicy państwowi dysponują ponad 245-ciu kartami o łącznym, dostępnym limicie 3 879 300 zł... miesięcznie. Rekordzista - prezes Narodowego Banku Polskiego, za miesięczny limit na służbowej karcie kredytowej (150 tys. zł) mógłby kupić kawalerkę w Warszawie. Gorzej ma minister finansów z limitem 25 tys. miesięcznie. To co najmniej równowartość małego samochodu z segmentu A. Oczywiście jak polski urzędnik jedzie za granicę to co najmniej jak kanclerz Niemiec lub premier lub prezydent bogatych państw: wybiera hotele z najwyższej półki np. BEST WESTERN PRESIDENT w Nowym Jorku za jedyne 5 tys. dolarów.
Rekordzista ma 150 tys zł miesięcznie! Limity i wydatki z kart służbowych urzędników bulwersują Rekordzista ma 150 tys zł miesięcznie! Limity i wydatki z kart służbowych urzędników bulwersują

(© Polska Press)

Jak wynika z Raportu Warsaw Enterprise Institute, fundacja ZPP, w 2014 roku w instytucjach, które odpowiedziały na wniosek o udzielenie informacji publicznej (48 podmiotów, wniosek zaś był kierowany do 88 instytucji) funkcjonowało 567 służbowych kart płatniczych. Nie udało się pozyskać informacji o limitach środków przyznanych na 322 kartach należących do 4 instytucji (244 kartach NBP, 19 NIK-u, 13 Kancelarii Sejmu, 46 Agenci jRynku Rolnego).
Na pozostałych 245-ciu kartach łączny, dostępny limit wyniósł 3 879 300 zł miesięcznie. Suma wydatków omawianych jednostek w 2014 r. stanowiła 2 470 699 zł, a średnia kwota wydatkowana za pośrednictwem kart w podmiotach, które udostępniły wyciągi wyniosła 8 761 zł rocznie.

– Liczby przytoczone w Raporcie budzą nasze oburzenie, bo pokazują beztroskę i frywolność władz. W instytucjach publicznych karty przyznawane są w dużej ilości i niejednokrotnie o dużych limitach wydatków. Opłacane są nimi drogie hotele, ponoszone są dodatkowe opłaty za wypłacanie gotówki z bankomatów, a wielu drobnych wydatków nie sposób skontrolować – ocenia Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. I pyta – Po co Prezesowi NBP limit 150 tys. złotych miesięcznie na karcie służbowej?

Podobnych przypadków – choć o znacząco niższych limitach wydatków – jest więcej. Dla przykładu, w 2014 roku ZUS posiadał cztery karty płatnicze. Do lipca 2015 roku sześć, a od lipca pięć. Obecnie karty posiadają: człone kzarządu nadzorujący Pion Finansów i Realizacji Dochodów, członek zarządu nadzorujący Pion Administracyjny i Zamówień Publicznych, radca prezesa, członek zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów oraz dyrektor w gabinecie prezesa. Każda z kart posiada limit w wysokości 20 tys. zł miesięcznie.

W tym kontekście rzucają się w oczy wydatki na hotele z najwyżej półki, m.in. Hotel Hilton Grosvenor w Edynburgu – 1800 zł; Hilton Baku – ponad 5000 zł; Hotel IBIS w Genewie – 400 franków; Citadines on Bourke Melbourne – ponad 6 tys. złotych; Iridion Hotel – 8,5 tys. zł.; LE ROOSEVELT Lyon - 980 euro; BEST WESTERN PRESIDENT w Nowym Jorku - 5 tys. dolarów.

28 kartami dysponuje z kolei Ministerstwo Finansów. Największy limit, 25 tys. złmiesięcznie, posiada Minister Finansów, zaś dla każdego z trzech Sekretarzy Stanu przysługuje limit w wysokości 20 000 zł miesięcznie, choć zgodnie z zarządzeniem, kwota ta może zostać podwyższona do 25 000 zł. W przypadku dyrektora lub jego zastępcy maksymalny limit środków na karcie służbowej wynosić może 18 000 zł. Aktualnie sześciu dyrektorów i dziewięciu zastępców dysponuje limitem w wysokości po 10 000 zł, ten sam limit posiada również Radca Generalny, troje naczelników, główny specjalista, referendarz i podreferendarz. Limit w wysokości sześciu tysięcy złotych posiada jeden z dyrektorów oraz starszy specjalista. Tylko w 2014 roku suma wydatków każdego użytkownika kart z Ministerstwa wyniosła 134 090 zł (miesięczny limit na wszystkich kartach wynosi łącznie 317 000 złotych).


-Taka kontrola wydała się nam niezbędna. Pamiętaliśmy kontrowersje związane z aferą taśmową, gdy Prezes Narodowego Banku Polskiego zapłacił za towarzyski obiad kilka tysięcy złotych służbową kartą płatniczą. Zastanawialiśmy się, jaka jest skala tego procederu i postanowiliśmy przyjrzeć się zasadności wydatkowania pieniędzy z środków publicznych w sposób bezgotówkowy. Liczyliśmy się z faktem, iż może to się to okazać sporym wyzwaniem, gdyż znacznie trudniejsze jest dokładnie sprawdzenie wypływu środków w formie bezgotówkowych transakcji niż żywego pieniądza - czytamy w raporcie.

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

1 3 »

Komentarze

(15)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Państwo jak wschodnia oligarchiczna szantrapia

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bizancjum (gość)  •

Do standardów zachodnich daleko

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bulwersuje? Chyba tylko idiotów

+10 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Posiadacz służbowej karty (gość)  •

Służbowa karta to nie skarbonka bez dna.
Każdy wydatek dokonany przy użyciu karty musi zostać rozliczony!
To nie jest tak, że służbową kartą można zapłacić za zabawki dla dziecka, czy futro dla żony. Za taki zakup każą zwrócić pieniądze i może się to wiązać z dodatkowymi kosztami i nieprzyjemnościami.

Luksusowy hotel? Bujda! W każdej instytucji są limity na hotele i nie zależą one od tego czy się płaci kartą, czy gotówką. Jedynie w hotelu na płacącego gotówką patrzą jak na podejrzanego.

Cały ten artykuł to podpucha, żeby zwiększyć klikalność oburzonych idiotów.

skomentuj

Dlatego w Szwajcarii nie ma takich buraków posiadaczy kart

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

posiadacz że wsi (gość)  •

Wykladasz kasę że swojej kieszeni i placisz a potem rozliczasz. Takie rozwiązanie w Polsce też spowodowałoby obniżkę wydatków

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kłamiesz i to nieudolnie

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-))) (gość)  •

Zaraz się dowiemy, że w Szwajcarii nie ma banków...

Dodam, że czy wykładasz kasę z kieszeni, czy dostałeś zaliczkę, czy zaliczką jest karta, to proces rozliczania jest TAKI SAM.
Więc cały twój nieprawdziwy przykład jest bez sensu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ehhh...

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tomjones (gość)  •

W prywatnej firmie gdzie jest ktoś kto rozlicza z tego ile zarobiłeś i ile wydałeś działa to tak jak opisałeś, w urzędach najczęściej przyklepuje się to co na rozliczeniu (ot, paliwo, kolacja etc.) i nikt tego nie weryfikuje, a ta weryfikacja jest tym słabsza im wyższe stanowisko urzędnika. Nie myl prywatnej firmy z urzędem bo to dwie różne rzeczy/filozofie/organizacje/finanse/idee/sposoby myślenia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

ehhhehhhehehheh

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-) (gość)  •

Po pierwsze to nieprawda, ale ważniejsze jest to że to bez sensu co piszesz.
Bez sensu, bo "przyklepanie" nie ma związku z formą płatności. Tak samo można/nie można przyklepać wydatku kartą, jak i gotówką.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a potem

+22 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pierd..... (gość)  •

że na nic nie ma pieniędzy....jak ma być jak władza pomijając pensje żyje ponad stan. Kowalski za 1500 musi wszystko opłacić a taki ma 15 000 np. i wszystko darmo...kur...rewolucja potrzebna od zaraz....przejrzyj narodzie na oczy w końcu!!

skomentuj

a

+2 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a (gość)  •

Trzeba było się uczyć a nie teraz skomlesz jak pies że za 1500 robisz i zazdrościsz tym co 15000 zarabiają, trochę pokory

odpowiedzi (0)

skomentuj

aaaaaaaaa

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a kto skomle (gość)  •

z pokorą patrzę jak pchają się do koryta

odpowiedzi (0)

skomentuj

taaaak...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

:-) (gość)  •

Stoję z boku i patrzę jak inni pracują...

odpowiedzi (0)

skomentuj

a

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a (gość)  •

No to stój dalej i nic nie rób, tylko potem nie wolaj

odpowiedzi (0)

skomentuj

Znowu szczucie

+6 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

Limity limitami, ale ile i co ważniejsze na co wydawane są pieniądze. To już trudniejsze, wymaga troch wysiłku.

Teraz zliczcie ile darmowych minut mają urzędnicy. Taryfy Bez limitu spowodują, że napiszecie, że maja po wielokroć nieskończoność. Nawet więcej niż minęło od początku świata.

odpowiedzi (0)

skomentuj

złodzieje

+25 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Świnie przy korycie nie mają pohamowania .

skomentuj

Mówisz o sobie?

+6 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

Bo na pewno nie o użytkownikach służbowych kart. Oni niczego nie ukradli.

odpowiedzi (0)

skomentuj

marianek

+2 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marianek (gość)  •

loćka to śmierdzący , brzydki menel

odpowiedzi (0)

skomentuj