Rękawiczki obowiązkowe w sklepach - skąd je brać? Sieci handlowe przed ogromnym wyzwaniem. Czeka nas zmiana zasad?

SR
Pracownicy sklepów zastanawiają się, jak zapewnić klientom jednorazowe rękawiczki, skoro te, podobnie jak wcześniej żele dezynfekujące, znikają w mgnieniu oka. Waldemar Wylegalski
W życie weszły kolejne ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem. Znaczącymi zmianami są m.in. te, dotyczące ograniczenia liczby klientów w sklepach. Dyskusję budzi także zapis nakładający na sklepy obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek. Pracownicy sklepów zastanawiają się, jak z tego obowiązku się wywiązać, skoro rękawiczki, podobnie jak wcześniej żele dezynfekujące, znikają w mgnieniu oka.

Walka z koronawirusem w Polsce: Nowe obostrzenia weszły już w życie

Z początkiem kwietnia w życie weszły kolejne ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem w Polsce. Obok tych
dotyczących np. zamknięcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich czy zakazu korzystania z parków, dyskusję wzbudziły obostrzenia dotyczące funkcjonowania sklepów.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. - czytamy na rządowej stronie.

Oznacza to, że jeśli np. w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

Kolejne kroki w walce z koronawirusem. Co wolno, a czego nie wolno?

Sklepy mają zapewnić wszystkim klientom jednorazowe rękawiczki

Zmiany dotyczą również funkcjonowania sklepów budowlanych, które w myśl wprowadzonych zmian, będą zamknięte w weekendy. Dodatkowo, od 2 kwietnia na sklepy nakłada się obowiązek dostosowania do ostrzejszych zasad bezpieczeństwa.

Wszyscy klienci, od czwartku (2 kwietnia) muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, obowiązek używania jednorazowych rękawiczek. Efekt? Ogromne kolejki i apel Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

Obostrzenia wprowadzone przez rząd spotkały się z niezadowoleniem ze strony firm handlowych zrzeszonych w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Wprowadzone obecnie obostrzenia zmniejszyły przepustowość handlu, przez co ograniczyły dostęp obywateli do niezbędnych produktów. Przed sklepami tworzą się kolejki, które same w sobie stwarzają zagrożenie dla rozprzestrzeniania się wirusa. - alarmuje Renata Juszkiewicz, Prezes POHiD.

Organizacja równocześnie apeluje o modyfikację przepisów tak, aby dostosować je do realiów rynku, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo i stały dostęp obywateli do niezbędnych produktów.

Zmiany dotyczące godzin dla seniorów i używania rękawiczek jednorazowych

Wśród postulatów POHiD pojawiły się te dotyczące m.in. obowiązku zapewnienia klientom rękawiczek jednorazowych, godzin dla seniorów, a także limitu klientów.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji chce, aby:

  • Zakupy dla seniorów obejmowały pierwsze dwie godziny po otwarciu sklepu,
  • zmieniono limit klientów, którzy mogą przebywać w sklepie. W placówce handlowej o powierzchni do 100 m2 – 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, a w placówkach powyżej 100 m2 – 1 osoba na minimum 15 m2,
  • rząd zapewnił o nieprzerwanych dostaw środków ochrony osobistej dla konsumentów, w postaci jednorazowych rękawiczek, masek, płynu do dezynfekcji, w cenach nieodbiegających od rynkowych – obecnie są one niedostępne na rynku. Rękawiczki jednorazowe dla klientów powinny być wprowadzone jako alternatywa dla żeli antybakteryjnych, nie zaś jako wymóg. W przypadku niedoborów jednorazowych rękawiczek możliwość zamiennego stosowania małych, plastikowych torebek.

Postulaty Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w sprawie nowych ograniczeń

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Rękawiczki obowiązkowe w sklepach - skąd je brać? Sieci handlowe przed ogromnym wyzwaniem. Czeka nas zmiana zasad? - Gazeta Pomorska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek

UWAGA!!! Nierzetelna informacja!!!

§9 pkt. 6. Rozporządzenia z dnia 31.03.2020 brzmi:

„ W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. osoby, o których mowa w ust. 5 pkt 1 i 2, są ob- owiązane nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe.”

§9 pkt. 7. Tego rozporządzenia brzmi:

„ obiekty handlowe lub usługowe, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 2, placówki handlowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, oraz zarządza- jący targowiskami (straganami) są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk;”

Będę tłumaczył bo wprowadzacie ludzi w błąd!!!

Klient ma obowiązek robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych!

Sprzedawca ma obowiązek zapewnić rękawiczki jednorazowe LUB płyn do dezynfekcji!!!

Nie róbcie ludziom wody z mózgu!!! Informujcie rzetelnie!!! Czytajcie ustawy zanim je opiszecie!!! Czas zacząć walczyć z virusem strachu i głupoty !!!

Dodaj ogłoszenie