Referendum 6 września 2015 r. [PYTANIA, GDZIE GŁOSOWAĆ LOKALE] Kiedy poznamy wyniki referendum 2015?

mm
Referendum 2015. Głosowanie w Rzeszowie
Referendum 2015. Głosowanie w Rzeszowie Fot. Krzysztof Kapica
REFERENDUM WRZESIEŃ 2015 | Trwa referendum 6 września 2015 r. Lokale otwarte są od godz. 6 do 22. W referendum 2015 odpowiadamy na trzy pytania. Kiedy poznamy wyniki referendum?

W referendum 2015 odpowiadamy na następujące pytania:

  1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
  2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
  3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Aby wyniki referendum były wiążące, musi w nim wziąć udział ponad połowa Polaków uprawnionych do głosowania. Lokale referendalne są otwarte od godz. 6 do 22.

Referendum 2015 | PKW: Głosowanie rozpoczęło się punktualnie. Doszło do dwóch incydentów

Źródło: TVN24/x-news

Karta do głosowania jest koloru białego, formatu A-4 i ma ścięty prawy górny narożnik (żeby osoby niedowidzące mogły na nią nałożyć specjalną nakładkę z alfabetem Braille’a).

Na karcie umieszczone są trzy pytania, a pod każdym z nich kratki z wyrazami „TAK” i „NIE”. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w jednej z kratek pod każdym pytaniem.

- Może się zdarzyć, że głosy mogą być częściowo nieważne. Można na przykład przy którymś z pytań nic nie postawić. Albo postawić dwa krzyżyki, a przy pozostałych prawidłowo zakreślić kratkę. Wówczas przy każdym z oddanych głosów, komisja bada poszczególne pytania, sprawdzając czy głos jest ważny - tłumaczy szef PKW Wojciech Hermeliński.

Referendum 2015 | Jak głosować w referendum

Prawo udziału w referendum 6 września 2015 mają obywatele polscy, którzy: - najpóźniej w dniu głosowania (6.09.2015) kończą 18 lat, - nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, - nie zostali ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu, - nie zostali pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Referendum wrzesień 2015 | Kto może głosować w referendum?

Od północy z piątku na sobotę do czasu zakończenia głosowania obowiązuje cisza referendalna. Niedopuszczalne wówczas jest m.in. informowanie o frekwencji, zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu.

Referendum 6 września 2015 r. | Kiedy poznamy wyniki referendum 2015?

Frekwencja w referendum 2015, która przesądzi o tym czy wyniki głosowania będą wiążące, zostanie podana dopiero po zakończeniu głosowania. PKW zaznacza jednak, że wysokość frekwencji w referendum opiera się nie o karty wydane, tylko o karty wyjęte z urn, co oznacza że informacji tej nie poznamy natychmiast po zamknięciu lokali. PKW

Oficjalne wyniki referendum poznamy najwcześniej dopiero w poniedziałek po południu. PKW poinformowała, że nie będzie podawała wyników cząstkowych. Żadna ze stacji informacyjnych nie zamówiła ogólnopolskich badań exit poll.

Wideo

Materiał oryginalny: Referendum 6 września 2015 r. [PYTANIA, GDZIE GŁOSOWAĆ LOKALE] Kiedy poznamy wyniki referendum 2015? - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pytanie trzecie
Już w prawie Rzymskim zapewniano tę zasadę. W "Państwie Prawa" powinno być zasadą od ZAWSZE !!!
Pytanie się "Motłochu" - bo tak nas traktuje się w tych infantylnych pytaniach o coś co powinno od ZAWSZE to szczyt arogancji pytającego.
I jeszcze jedno.

Arogancją jest wydanie jak ktoś zaznaczył 100 mln na bezcelowe referendum, które w żaden sposób bez względu na udzielone odpowiedzi nie jest wiążące dla ustalających "Prawo" w tym Kraju.

Środki te można by o wiele mądrzej wydać - choćby na jedną elektrownię wodną umożliwiającą zaopatrzenie w energię małej wsi czy zakładu produkcyjnego lub przeznaczenie ich dla rodzin potrzebujących. A biednych rodzin u nas dostatek. Ilość tych rodzin rośnie.

Przy okazji nie wierzcie w spadające bezrobocie.
Ludzie po prostu rezygnują z bezcelowego odwiedzania pośredniaka.
A jeśli ktoś zarobi 50 zł czy 200 na umowie śmieciowej to natychmiast z Urzędu jest wyrejestrowywany pomimo nie otrzymywania z tegoż Urzędu jakichkolwiek środków.
Tak więc administracyjna ewidencja łatwo pozbywa się niechlubnej statystyki.
B
Bonifacy
Pytania referendalne układał debil a szczególności drugie ... To są jakieś jaja, bo uważam że społeczeństwo nie jest jednak tak durne jak zamysł autora tegoż pytania
M
Marcin
...a jaki jest dotychczasowy sposób finansowania partii z budżetu państwa ? hehehe debile skąd to ludzie mają wiedzieć i jakby nie wybrali to nie wiadomio czy to dobrze czy źle
M
Michał
Ryszard N- popieram
a
anna
Wszystkie dotychczasowe wszelkie głosowania nie ograniczały możliwości śledzenia frekwencji na bieżąco. Dziś - jakieś odchyłki....
R
Ryszard N
Drugie pytanie powinno brzmieć:
Czy jest Pani/Pan za finansowaniem partii politycznych z budżetu państwa?

A tak jak jest to robienie z nas debili, bo możne to równie dobrze oznaczać że dotychczasowe finansowanie jest zbyt małe i chcemy większego.
Dodaj ogłoszenie