Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport sanepidu o stanie miasta. Mniej szczepień, więcej dopalaczy

(msm)
Codziennie z powodu zatrucia dopalaczami hospitalizowane są średnio dwie osoby.
Codziennie z powodu zatrucia dopalaczami hospitalizowane są średnio dwie osoby. Łukasz Kasprzak
Coraz mniej rodziców szczepi dzieci, a coraz więcej łodzian zażywa dopalacze –wynika z najnowszego raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi o stanie sanitarnym miasta.

Jeżeli w takim tempie będzie przybywać niezaszczepionych dzieci, to już w przyszłym roku możemy zbliżyć się do niebezpiecznej granicy. Kiedy liczba dzieci niezaszczepionych wzrośnie do 15 proc., możemy zacząć się borykać ze skutkami wysypu chorób zakaźnych, z którymi nie radzą sobie szczepionki – głosi raport sanepidu.

Znacznie wzrosła zapadalność dzieci na krztusiec, błonicę, ospę wietrzną. Choć zmniejsza się liczba zachorowań na gruźlicę (128 przypadków w 2014 r., a 156 w 2013 r.), to trzynaście osób zmarło na skutek tej choroby. Łodzianie przywieźli także choroby z egzotycznych wojaży: jedna osoba zachorowała na dur brzuszny po wizycie w Indiach, trzy na wirusowe zapalenie wątroby po wycieczkach do Dominikany i na Rodos, jedna na malarię po pobycie w Kamerunie.
Poważnym problemem są także dopalacze – w 2014 r. odnotowano 546 przypadków hospitalizacji po zatruciu dopalaczami.
Sanepid nałożył w ubiegłym roku na handlujące nimi sklepy kary w wysokości prawie 3 mln zł (minimalna kara wynosi 20 tys. zł, a maksymalna – 1 mln zł) – i to w efekcie przeprowadzenia zaledwie dwudziestu kontroli w sklepach (handel dopalaczami przeniósł się do internetu i sanepid nie ma możliwości skontrolowania tego rynku).
Sanepid sprawdził także stan sanitarny w placówkach oświatowych. Zły odnotowano m.in. na Wydziale Chemii UŁ przy ul. Pomorskiej, Collegium Anatomicum UM przy al. Kościuszki i Pracowni Rzeźby PŁ przy al. Politechniki.
Spośród 272 szkół podstawowych, gimnazjów i zespołów szkół sanepid miał zastrzeżenia do 63 – najczęściej dotyczyły one złego stanu technicznego sufitów, ścian, podłóg, drzwi i okien.
Spośród ponad 500 skontrolowanych środków spożywczych najwięcej uwag sanepid miał do grzybów (zakwestionowana została jakość aż 72 proc. pobranych próbek) i suplementów diety (44 procent). 646 łodzian zostało w zeszłym roku pogryzionych przez zwierzęta (o 31 przypadków więcej niż w 2013 r.). Najczęściej gryzły psy (497) i koty (118), a poza tym m.in. fretka, kret, kuna, wiewiórka i nietoperz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany