ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Raport NIK-u o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 -...

LB

2018-03-27 20:40

2018-03-27 20:40

1 Komentarz

Raport NIK-u o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 - miliardy płyną, a efektów brak

LB

2018-03-27 20:40

Druzgocący raport Najwyższej Izby Kontroli o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2. Efektów nie ma, co gorsze z roku na rok więcej osób choruje i diagnozuje się więcej powikłań choć nakłady finansowe są coraz większe. Pacjenci coraz dłużej czekają na przyjęcie do szpitala - w trybie pilnym aż 15 dni, a czas oczekiwania się wydłuża.
Raport NIK-u o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 - miliardy płyną, a efektów brak Raport NIK-u o zapobieganiu i leczeniu cukrzycy typu 2 - miliardy płyną, a efektów brak

(© archiwum )

Wciąż brakuje lekarzy diabetologów, a liczba pacjentów oczekujących na wizytę w poradni diabetologicznej i na hospitalizację rośnie. Równocześnie choruje coraz więcej osób i nie ma strategii przeciwdziałania i leczenia cukrzycy typu 2 - takie wnioski wypływają z raportu Najwyższej Izby Kontroli. - Nie powstają nowe oddziały diabetologiczne, bo NFZ płaci tak, że szpitale nie są zainteresowane ich tworzeniem.

Tymczasem na leczenie cukrzycy system opieki zdrowotnej wydał w 2016 r aż 1,7 mld zł ( kwota nie uwzględnia środków wydanych na leczenie powikłań - chorób serca, udarów i zespołu stopy cukrzycowej). Pacjent czeka na przyjęcie na oddział diabetologiczny w trybie pilnym 15 dni, a w stabilnym 73. Czas ten stale się wydłuża. Pacjenci zaś nie mają dostępu w ramach refundacji do nowoczesnych leków.

Na cukrzycę choruje co 6. łodzianin. U 10 proc. chorych rozwija się zespół stopy cukrzycowej objawiający się trudno gojącymi się ranami. Z tego też powodu każdego roku traci stopę ok. 14 tys. pacjentów. Jest to najwyższy wskaźnik w całej Europie.
Pozytywne w raporcie NIK jest to, że w łódzkiem liczba diabetologów na 100 tys. ludności jest (po woj. podlaskim) najwyższa w Polsce.


POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Pogoda na czwartek:

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.