Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jajnika bardzo często bywa dziedziczny

Agata Markowicz
Krewni osób, które już zachorowały na nowotwór stanowią   grupę bardzo wysokiego ryzyka
Krewni osób, które już zachorowały na nowotwór stanowią grupę bardzo wysokiego ryzyka Fot. 123rf
Każdego roku ćwierć miliona kobiet na świecie dowiaduje się, że ma raka jajnika. Ponieważ na początku rozwija się on bezobjawowo, albo daje objawy niespecyficzne ze strony przewodu pokarmowego, zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium (III i IV wg skali FIGO), kiedy przeżywalność pięcioletnia wynosi zaledwie ok. 25 proc. Problemem we wczesnej diagnostyce nowotworu jajnika jest brak skutecznego skriningu - takiego jak cytologia czy mammografia. Pokładane nadzieje w przesiewowych badaniach ultrasonograficznych, czy corocznym oznaczaniu markera CA-125 okazały się złudne. Nie ma żadnych skutecznych badań diagnostycznych, umożliwiających wykrycie raka jajnika we wczesnym stadium.

Nosicielstwo nie zawsze oznacza chorobę
Wiadomo jednak, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka jajnika jest nosicielstwo mutacji genów BRCA1 lub BRCA2, które może być dziedziczne. Stąd też kluczowy w tym obszarze jest szczegółowy wywiad rodzinny. Każda pacjentka, u której w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika, powinna wykonać test weryfikujący, czy jej geny BRCA 1 lub BRCA 2 nie są wadliwe.

Samo stwierdzenie mutacji nie oznacza jeszcze wystąpienia choroby nowotworowej, ale informuje o tym, że organizm nosiciela mutacji w genach BRCA1 i/lub BRCA2 jest silnie predysponowany do zachorowania na nowotwór. Dzięki badaniom genetycznym ryzyko zachorowania na raka np. jajnika można zmniejszyć aż o połowę. Szacuje się, że nosicielek mutacji w genach BRCA1 i BRCA2, powodujących skłonność do raka piersi i raka jajnika, może być wśród Polek nawet 200 tysięcy.

Badania genetyczne powinny być standardem
Polska Grupa Raka Jajnika, działająca przy Polskim Towarzystwie Ginekologii Onkologicznej od lat stara się o wprowadzenie oznaczania mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 jako standardowego finansowanego ze środków publicznych postępowania u każdej pacjentki chorej na raka jajnika. Badanie to może pomóc w opracowaniu indywidualnego sposobu opieki nad chorą oraz u członków jej rodziny. Obecnie kwalifikacja do bezpłatnego badania mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 w Polsce opiera się głównie na obciążonym wywiadzie rodzinnym lub zachorowaniu we wczesnym wieku. Tymczasem mutacje w genach BRCA1/2 mogą powstać w guzie także w trakcie nowotworzenia (mutacje somatyczne - nie dziedziczy się ich od rodziców, nie można ich również przekazać potomstwu). Światowe towarzystwa naukowe, takie jak amerykańskie National Comprehensive Cancer Network (NCCN) i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (SGO) rekomendują oznaczanie mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 u wszystkich kobiet, które zachorowały na raka jajnika.

Rak jajnika w liczbach:
250 tys. kobiet na całym świecie zapada każdego roku na raka jajnika.
3,5 tys. - rocznie u tylu Polek rozpoznaje się raka jajnika, z tego2,5 tys. umiera (dane Krajowego Rejestru Nowotworów).

Zaledwie 20% przypadków wykrywanych jest we wczesnym stadium (dane American Cancer Society).

Umieralność z powodu nowotworów jajnika w Polsce jest aż o 15% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej (KRN).
13-15% raków jajnika w Polsce związanych jest z występowaniem mutacji genów BRCA1/BRCA2.

W ogólnej populacji ryzyko zachorowania wynosi 1,6%, wśród nosicielek mutacji genu BRCA1 do 60%, a mutacji BRCA2 - 11-27%.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rak jajnika bardzo często bywa dziedziczny - Dziennik Zachodni

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany