Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada miejska w Łodzi za "piątką dla zwierząt". Już pięć lat temu radni zakazali stawiania cyrków na terenach gminnych

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Rada Miejska w Łodzi podjęła uchwałę-stanowisko popierające część zapisów tzw. "piątki dla zwierząt". Chodzi o zakaz wykorzystywania zwierząt dla rozrywki - w cyrkach. Już pięć lat temu radni podjęli uchwałę zakazująca stawiania cyrków w Łodzi na terenach należących do gminy. Odtąd, gdy cyrki pojawiają się w Łodzi to są stawiane ta terenach należących np. do spółdzielni mieszkaniowych.

"Rada Miejska w Łodzi popiera i uznaje inicjatywę poprawienia dobrostanu zwierząt i zapewnienia im lepszego traktowania oraz samopoczucia, która przejawia się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt (...). W ocenie Rady Miejskiej projekt ten zawiera istotne przepisy, które po uchwaleniu umożliwią przeciwdziałanie wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach również gminom." - głosi uzasadnienie uchwały. Jej autorami są radni KO: Antonina Majchrzak i Bartosz Domaszewicz.

- Rada Miejska w Łodzi apeluje do Senatorów RP o poparcie i uznanie inicjatywy poprawienia dobrostanu zwierząt i zapewnienia im lepszego traktowania oraz samopoczucia, która przejawia się w projekcie ustawy - mówi Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. - Od 5 lat w na terenach należących do Miasta Łodzi nie mogą rozstawiać się cyrki wykorzystujące zwierzęta. Taką uchwałę podjęliśmy dzięki współpracy z Fundacją Viva, która walczy o los zwierząt cyrkowych od wielu lat. Skoro udało się to w Łodzi, to uda się również w całej Polsce! W XXI wieku cyrki mogą zapewniać widzom rozrywkę w etyczny sposób bez udziału zwierząt. A walka o dobrostan zwierząt jest apolityczna i powinna łączyć wszystkich polityków od prawa do lewa.

W ocenie Rady Miejskiej projekt ten zawiera istotne przepisy, które po uchwaleniu umożliwią przeciwdziałanie wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach również gminom. Podczas jednego sezonu cyrk ze zwierzętami odwiedza ok. 250 miejscowości.

W 2018 i 2019 roku przeprowadzono inspekcje weterynaryjne w 15 cyrkach w Polsce, podczas których stwierdzono m.in.: brak dostępu do wody, zbyt małą powierzchnię klatek i wybiegów, zmiany skórne u zwierząt czy brak odpowiedniej wentylacji. Ministerstwo rolnictwa w 2019 r. potwierdziło, że metody tresury zwierząt cyrkowych nie podlegają de facto żadnej kontroli.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany