Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Miejska w Łodzi. Koalicja PO-SLD przegłosowała uchwałę-apel o odwołanie wojewody Zbigniewa Rau!

(MSM)
Grzegorz Gałasiński
Na sesji Rady Miejskiej w Łodzi radni uchwalili nową siatkę szkół w mieście. Na je j podstawie szkoły podstawowe nr: 137, 138, 141, 182 oraz 193 będą mogły funkcjonować w dwóch lokalizacjach – także w budynkach wygaszanych pobliskich gimnazjów nr: 20, 38, 36, 17 oraz 31. Uchwała zacznie obowiązywać po 14 dniach od opublikowaniu w Dzienniku Uchwał Województwa – o ile wojewoda nie znajdzie w niej błędów.

Uchwała została podjęta jednomyślnie głosami radnych koalicji PO-SLD. Radni PiS przyszli na sesję, ale nie wzięli w niej udziału, bowiem na sali obrad zastali tablice z nazwiskami 8 samorządowców PiS z całego kraju, którzy byli skazani, a którzy są urzędnikami (to aluzja do sytuacji prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która jest skazana prawomocnym wyrokiem i w związku z tym wojewoda łódzki ma wszcząć procedurę jej odwołania).

Rada Miejska przyjęła też uchwałę-apel do premiera w sprawie odwołania wojewody Zbigniewa Rau, który zdaniem części radnych włączył się w kampanię wyborczą PiS.

Oto uzasadnienie: „Wniosek ten uzasadnia się tym, iż pan Zbigniew Rau 17 października 2018 r. w Łodzi, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim (a więc urzędzie administracji rządowej), przekazał opinii publicznej informację, iż w razie objęcia przez Hannę Zdanowską urzędu Prezydenta Miasta w wyniku wygranych przez nią wyborów, które odbyły się 21 października 2018 r., zamierza wszcząć procedurę zmierzającą do jej odwołania przez Prezesa Rady Ministrów, jako że w jego ocenie osoba skazana prawomocnie na karę grzywny „w polskim porządku prawnym nie może w sposób trwały pełnić funkcji prezydenta miasta”, a nadto, że „polski porządek prawny” wyklucza „sprawowanie władzy publicznej” przez osobę skazaną prawomocnie na karę grzywny.

Jeżeli pan Zbigniew Rau - wbrew wielu opiniom prawnym autorytetów w zakresie prawa ustrojowego i wyborczego (profesorów: Krzysztofa Skotnickiego, Mariusza Jabłońskiego, Marka Chmaja i Sabiny Grabowskiej) - w istocie wierzy w wygłoszone przez siebie oświadczenie i podziela wyrażone w nim stanowisko, to oznacza to, że nie wszczynając bezpośrednio po wydaniu prawomocnego wyroku przez Sąd Okręgowy w Łodzi procedury odwołania prezydent Hanny Zdanowskiej świadomie i z premedytacją nie dopełnia swoich obowiązków, co może zostać ocenione jako czyn zabroniony i karalny.

Jeżeli jednak pan Zbigniew Rau nie dopuszcza się czynu polegającego na niedopełnieniu obowiązków i świadomie wygłosił nieprawdziwe oświadczenie, to oznacza to, że poprzez swoją wypowiedź na konferencji prasowej usiłował on jedynie w sposób niedozwolony uzyskać korzyść polityczną, polegającą na wywarciu na trzy dni przed terminem wyborów wpływu na decyzje wyborców i stworzenie wrażenia, że nie miało sensu głosowanie na panią Hannę Zdanowską, gdyż i tak nie będzie ona mogła pełnić swojej funkcji, bo pan Zbigniew Rau jako wojewoda wraz z Radą Ministrów doprowadzą do jej odwołania. Czynił to, przekazując opinii publicznej nieprawdziwe informacje, jakoby pani Hanna Zdanowska nie mogła pełnić funkcji prezydenta Miasta.

Oświadczenie to, jeżeli zostało wygłoszone bez przekonania o jego słuszności, to stanowiło w takiej sytuacji niewątpliwie jedynie element kampanii wyborczej, a zostało wygłoszone na terenie Urzędu Wojewódzkiego - urzędu administracji rządowej, na co nie pozwala Kodeks wyborczy w art. 108 § 1 pkt 1 i co wypełnia znamiona czynu zabronionego z art. 494 § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego. Opisany scenariusz także stanowi więc wystarczające uzasadnienie dla odwołania pana Zbigniewa Rau z funkcji wojewody łódzkiego.”

Gdy członkowie prezydium Rady Miejskiej chcieli wręczyć apel wojewodzie w Urzędzie Wojewódzkim, to nie zostali przyjęci, tylko musieli zostawić dokument w Punkcie Obsługi Klienta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany