Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustynia Błędowska: mapa, punkty widokowe, zwiedzanie i atrakcje. Co ma do zaoferowania „polska Sahara”? Najważniejsze informacje

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Część obszarów stanowi jednak sam piasek.
Część obszarów stanowi jednak sam piasek. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum
Tereny województw śląskiego i małopolskiego zawsze znane były z przepięknych krajobrazów i niesamowitej rzeźby terenu, czego dowodem jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Jedną z największych atrakcji tych terenów jest obszar lotnych piasków. W poradniku „Pustynia Błędowska: mapa, punkty widokowe, zwiedzanie i atrakcje” znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące tego unikatowego obszaru. Co ma do zaoferowania „polska Sahara”?

Spis treści

Największa pustynia w Europie, czyli „polska Sahara”

Na terenie dwóch województw – małopolskiego i śląskiego, a dokładniej w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd znajduje się wyjątkowy obszar zwany „polską Saharą”. Jego nazwa nie jest przypadkowa – to największa, bo licząca sobie ok. 33 kilometry kwadratowe pustynia (a właściwie obszar lotnych piasków, który zmienia położenie pod wpływem wiatru) w całej Europie. To twór wyjątkowy pod wieloma względami – jeszcze ok. 100 lat temu zwiedzający mogli tam doświadczyć typowo „pustynnych” zjawisk jak fatamorgana czy burze piaskowe, kręcono tam także kultowe filmy: „W pustyni i w puszczy” i „Faraon”.

Historia Pustyni Błędowskiej – czy stworzył ją diabeł?

Legenda o powstaniu pustyni może mrozić krew w żyłach – według dawnych podań, piasek na tereny porastane kiedyś przez roślinność rozsypał sam diabeł, by zasypać istniejące tam kopalnie. W rzeczywistości wydarzenia te na szczęście nie mają związku z żadnym demonem – na terenach pokrytych dziś piaskiem dawniej budowano szyby do kopalni, przez co flora znacznie zubożała, a obszar na przestrzeni lat był poddawany naturalnym zmianom.

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

Pustynię Błędowską w niektórych miejscach porastają kępy roślinności.
Pustynię Błędowską w niektórych miejscach porastają kępy roślinności. Wojciech Matusik / Polska Press / Archiwum

Pustynia Błędowska – dojazd i mapa

Obszar pustyni rozciąga się od Dąbrowy Górniczej po tereny gminy Klucze na wschodzie i wsi Chechło na północy. Z największych miast w Polsce samochodem dotrzecie tam w ok.:

  • Warszawa – ok. 3,5 godziny
  • Kraków – ok. 1 godzinę
  • Łódź – ok. 3 godziny
  • Wrocław – ok. 3 godziny
  • Poznań – ok. 5 godzin
  • Gdańsk – ok. 5,5 godziny
  • Szczecin – ok. 7 godzin

Należy pamiętać, że po „polskiej Saharze” nie wolno poruszać się pojazdami z silnikiem spalinowym (np. samochodami, motocyklami, quadami), dlatego przed wyruszeniem w podróż warto znaleźć na mapie miejsce, w którym będziecie mogli bezpiecznie zaparkować.

Czy wstęp na Pustynię Błędowską jest płatny?

Nie – wejście na teren Pustyni Błędowskiej jest bezpłatne. Na piasku próżno szukać kas biletowych czy ochroniarzy pilnujących, żeby nikt, kto nie zakupił wcześniej wejściówki nie zdołał ujrzeć piękna tego miejsca. W wędrówce będzie wam towarzyszyć tylko spokój i pojawiające się znienacka lekkie podmuchy wiatru.

Pustynia Błędowska – punkt widokowy

Jedna z największych ciekawostek przyrodniczych w kraju – jak przystało na podobne obiekty – doczekała się kilku miejsc, z których bez przeszkód można zachwycać się jej majestatem. Są to:

  1. Czubatka w Kluczach – wzgórze o wysokości 382 m n.p.m., gdzie oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów znajdziecie pozostałości po niemieckich punktach dowodzenia z czasów II wojny.
  2. Dąbrówka w Chechle – taras widokowy umieszczony na wysokości 355 m n.p.m. to kolejne miejsce, z którego warto podziwiać Pustynię Błędowską. Tam również nie brakuje reliktów II wojny światowej – w pobliżu znajdziecie bunkier, który pełnił funkcję punktu dowodzenia polskich wojsk.
  3. Róża Wiatrów – kładka z punktem widokowym, miejscami siedzącymi z zadaszeniem, podjazdami dla osób niepełnosprawnych i pobliskim parkingiem, zbudowana specjalnie dla komfortu turystów.

Pustynia Błędowska – godziny otwarcia

Tych, którzy muszą pokonać solidny kawał drogi, żeby zobaczyć pustynię z pewnością ucieszy fakt, że nie muszą dostosować się do żadnych ram czasowych – zwiedzanie tego rozległego terenu mogą rozpocząć (i zakończyć) o dowolnej godzinie. To duży plus szczególnie dla samotnych wędrowców, którzy wolą przemierzać nowe tereny nie spotykając na swojej drodze masy turystów, chcących zwiedzić „atrakcję” szybko, by zdążyć przed zamknięciem.

Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej

Na obszarze Pustyni Błędowskiej wyznaczono żółty Szlak Pustynny PTTK o długości ok. 29 kilometrów. Prowadzi on od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) do Ryczowa. Jako turyści, po drodze będziecie mieli okazję zobaczyć m.in. kościół Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia, kaplicę z 1929 roku czy Jaskinię Mąciwody.

Pustynia Błędowska: atrakcje w okolicy

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę w okolice Pustyni Błędowskiej? Piaski, które same w sobie są tam ogromną atrakcją, otacza mnóstwo zabytków i innych ciekawych miejsc. Jest to niewątpliwie ogromne urozmaicenie sprawiające, że tereny te są jednymi z najciekawszych w całym kraju.

CC BY 4.0Ruiny zamku w Smoleniu.
CC BY 4.0

Ruiny zamku w Smoleniu. Wikipedia.org / Tomasz2706 / CC BY 4.0

Gdzie udać się przy okazji wycieczki na Pustynię Błędowską?

  • Zamek Ogrodzieniec – po wzniesionym w XIV-XV wieku zamku pozostały co prawda tylko ruiny, jednak są one na tyle ciekawe i dobrze utrzymane, że można je zwiedzać, a obiekt przyciąga turystów przez okrągły rok. Budowla mieści się na Górze Zamkowej, czyli najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
  • Gród na Górze Birów – górujący 461 metrów nad poziomem morza Birów to wzniesienie we wsi Podzamcze. Rozciąga się z niego widok na okoliczne zamki, znajdziecie tam też zrekonstruowany gród z wieżą bramną i chatą wodza, w których umieszczono znaleziska z prowadzonych nieopodal wykopalisk archeologicznych.
  • Pałac w Pilicy – powstanie pałacu datuje się na XVII-XIX wiek. Otoczony fortyfikacjami, w czasach II wojny światowej był śmierci kilkudziesięciu Polaków i Żydów, do której przyczyniła się stacjonująca tam żandarmeria Gendarmerie Mot-Zug 63. Dziś to jeden z najważniejszych zabytków na Szlaku Orlich Gniazd.
  • Ruiny strażnicy w Ryczowie – utworzenie strażnicy zainicjował podobno sam Kazimierz Wielki, chociaż jej dokładna historia nie jest znana. Co ciekawe, wzniesiono ją na skale o nazwie „Strażnica” pod koniec XIV wieku.
  • Rezerwat „Góra Chełm” w Hutkach Kankach – podczas spaceru po tym 12-hektarowym rezerwacie zobaczycie wyjątkowe formy skalne (tak charakterystyczne dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej) i bujną roślinność porastającą tamtejsze lasy.
  • Zamek w Smoleniu – pozostałości po masywnym zamku, którego mury skrywają historie naszych przodków znajdziecie także w niewielkiej wsi Smoleń.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany